Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Εγώ, επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μου από δαύτους, θα περνούσα όλες τις παρεμβάσεις μέσα από το πρόγραμμα με μειωμένα ποσά ώστε συνολικά όλες μαζί να έχουν άθροισμα το ποσό του επιλέξιμου προϋπολογισμού..και τα υπόλοιπα ποσά, που θα τα πληρώσει έτσι και αλλιώς από την τσέπη του ο ωφελούμενος, θα τα άφηνα να τα κανονίσει ο ίδιος με τους προμηθευτές..φοβάμαι μήπως τελικά μας πουν ότι όποιες παρεμβάσεις γίνουν εκτός προγράμματος δεν τις λαμβάνουν υπόψιν..μπορεί να είμαι και λάθος αλλά γενικά δεν τους εμπιστεύομαι  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 hours ago, HumanError said:

Καλημέρα,

Επειδή δεν έχω πάρει σαφή απάντηση από το help desk ...
Όπως γνωρίζετε με το χάλι των 200 €/τμ, θα χρειαστεί να γίνουν παρεμβάσεις εκτός επιλέξιμου προυπολογισμού.

Θεωρώ ότι οι παρεμβάσεις που πρέπει να ενταχθούν στο πρόγραμμα είναι μόνο αυτές που οδηγούν σε επίτευξη του ενεργειακού στόχου και ταυτόχρονα εξαντλούν τον επιλέξιμο προϋπολογισμό (σιγά το δύσκολο θα μου πεις να αξιοποιήσεις όλα τα διαθέσιμα χρήματα...). 

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ενταχθούν και οι υπόλοιπες παρεμβάσεις (αν υπάρχουν τέτοιες), γιατί θα ελεγχθούν κανονικά παρόλο που δεν θα επιχορηγηθούν, δηλαδή θα πρέπει να προσκομιστούν ΥΔ, πιστοποιητικά και φυσικά παραστατικά και δεν θα γλιτώσει ο πελάτης το ΦΠΑ των "εκτός" προγράμματος παρεμβάσεων, ενώ θα μπορούσε να τις κάνει χωρίς παραστατικά, ή με παραστατικά μικρότερης αξίας).    

Τώρα για τον πετσοκομμένο προϋπολογισμό των 200€/τ.μ. (20% χαμηλότερος από τον Α' & Β' κύκλο του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ που είχαν "ταβάνι" 250€/τ.μ.), δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός από το να εξηγούμε στους πελάτες μας ότι το υπουργείο αποφάσισε να δώσει λιγότερα χρήματα ανά αίτηση ώστε να εξυπηρετήσει περισσότερους ψηφοφόρους, εεεεε συγνώμη, ωφελούμενους ήθελα να γράψω...

Καλό μας ΣΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, N_N said:

Θεωρώ ότι οι παρεμβάσεις που πρέπει να ενταχθούν στο πρόγραμμα είναι μόνο αυτές που οδηγούν σε επίτευξη του ενεργειακού στόχου και ταυτόχρονα εξαντλούν τον επιλέξιμο προϋπολογισμό (σιγά το δύσκολο θα μου πεις να αξιοποιήσεις όλα τα διαθέσιμα χρήματα...). 

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ενταχθούν και οι υπόλοιπες παρεμβάσεις (αν υπάρχουν τέτοιες), γιατί θα ελεγχθούν κανονικά παρόλο που δεν θα επιχορηγηθούν, δηλαδή θα πρέπει να προσκομιστούν ΥΔ, πιστοποιητικά και φυσικά παραστατικά και δεν θα γλιτώσει ο πελάτης το ΦΠΑ των "εκτός" προγράμματος παρεμβάσεων, ενώ θα μπορούσε να τις κάνει χωρίς παραστατικά, ή με παραστατικά μικρότερης αξίας).    

Τώρα για τον πετσοκομμένο προϋπολογισμό των 200€/τ.μ. (20% χαμηλότερος από τον Α' & Β' κύκλο του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ που είχαν "ταβάνι" 250€/τ.μ.), δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός από το να εξηγούμε στους πελάτες μας ότι το υπουργείο αποφάσισε να δώσει λιγότερα χρήματα ανά αίτηση ώστε να εξυπηρετήσει περισσότερους ψηφοφόρους, εεεεε συγνώμη, ωφελούμενους ήθελα να γράψω...

Καλό μας ΣΚ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την απάντηση,

οι παρεμβάσεις που δεν θα ενταχθούν θα συνεισφέρουν στην ενεργειακή αναβάθμιση. Ο λόγος είναι ότι μιλάμε για αποκλίσεις των 10 με 15000 ευρώ του επιλέξιμου σε σχέση με τον επιθυμητό προυπολογισμό (για να ικανοποιηθούν οι στόχοι). Αυτό που προτείνεις εσύ μάλλον είναι να συμμετέχουν όλες στο πρόγραμμα με "κουτσουρεμένα" τιμολόγια που πάλι δεν αλλάζει κάτι οικονομικά...προς όφελος δηλαδή της λογικής...

ΣΥμφωνώ ότι οι πολιτικές αυτές είναι ψηφοθηρικές καραμπινάτα πράγματα/. Τα ίδια με τον κλάδο των φωτοβολταικών όπου μας έχουνε παγώσει εδώ και μήνες με τις αθλιες προανακοινώσεις επιδοτήσεων...μήνα με το μήνα...και οι οποίες παγώσαεν εναν κλάδο που άρχισε να ξυπνάει για τα καλά μετά από πολλά χρόνια....και όταν τρέξει το πρόγραμμα αυτό (το  οποίο θα επιδοτεί κυρίως τις μπαταρίες...) απλά θα έχουμε collapse της εφοδιαστικής αλυσίδας των συσσωρευτών λιθίου...σε μια αγορά που στήνονταν ελάχιστα net metering με αποθήκευση ανά έτος, τώρα θα μπουν 30 με 50000 συστήματα σε ένα έτος ; καλά ρε που ζούνε ;

Κλείνω παρένθεση ...
Δεν ξέρω πως θα διαχειριστούν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι το θέμα του μειωμένου προυπολογισμού στο Εξοικονομώ 2021 που θα τρέξει το 2034

 

6 ώρες πριν, Artemiscv said:

Εγώ, επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μου από δαύτους, θα περνούσα όλες τις παρεμβάσεις μέσα από το πρόγραμμα με μειωμένα ποσά ώστε συνολικά όλες μαζί να έχουν άθροισμα το ποσό του επιλέξιμου προϋπολογισμού..και τα υπόλοιπα ποσά, που θα τα πληρώσει έτσι και αλλιώς από την τσέπη του ο ωφελούμενος, θα τα άφηνα να τα κανονίσει ο ίδιος με τους προμηθευτές..φοβάμαι μήπως τελικά μας πουν ότι όποιες παρεμβάσεις γίνουν εκτός προγράμματος δεν τις λαμβάνουν υπόψιν..μπορεί να είμαι και λάθος αλλά γενικά δεν τους εμπιστεύομαι  

Το φοβάμαι και εγώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα των Φ/Β είναι απάτη. Γενικά σε όποιον με ρωτάει του προτείνω να αποφύγει Φ/Β εκτός δικτύου. Όταν χορτάσει ο Μητσοτάκης με τον Μυτιληναίο και δώσουν και σε μας λίγες θέσεις στο δίκτυο, βλέπουμε.

Όσο για τα τιμολόγια του εξοικονομώ εγώ σταματάω αυστηρά στον προϋπολογισμό του προγράμματος. Ότι περισσεύει, το χρεώνουν οι μαστόροι σε "άλλες έργασίες" που δεν μας ενδιαφέρουν και πιάνουμε τις "τιμές" του υπουργείου.

Επίσης η επίτευξη του στόχου προκύπτει από το Β-ΠΕΑ. Αν το υπουργείο δεν πληρώσει μία από τις επεμβάσεις, δεν αλλάζει το ΠΕΑ. Στο εξοικονομώ υποβάλλεις τα παραστατικά και άλλα χαρτιά από τις επεμβάσεις που θα επιδοτηθούν. Όχι από τα πάντα.

Edited by jedi.Yannis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jedi.Yannis said:

Επίσης η επίτευξη του στόχου προκύπτει από το Β-ΠΕΑ. Αν το υπουργείο δεν πληρώσει μία από τις επεμβάσεις, δεν αλλάζει το ΠΕΑ. Στο εξοικονομώ υποβάλλεις τα παραστατικά και άλλα χαρτιά από τις επεμβάσεις που θα επιδοτηθούν. Όχι από τα πάντα.

Αυτό είναι το λογικό και έτσι θα κινηθώ και εγώ τελικά. Το μόνο που έχει νόημα να σου ζητήσουν είναι παραστατικά ότι οι παρεμβάσεις αυτές γίνανε μετά από την ημερομηνία του Α ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Από το τι έχει νόημα, μέχρι το τι ζητάνε, είναι μια άλλη ιστορία (τραπεζική)..... ευτυχώς μπαίνει το ΤΕΕ μπροστά από δω και πέρα (για τους ελέγχους).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Πάω να υποβάλλω την ΗΤΚ κτηρίου για ένα διαμέρισμα. Μετρώντας το, βρήκα διάφορα στην επιφάνεια του διαμερίσματος προς τα πάνω. Η διαφορά είναι παραπάνω περίπου 5τμ σε σχέση με την επιφάνεια του διαμερίσματος συμφωνία με την οικοδομική άδεια ή οποία και δηλώθηκε στο Α ΠΕΑ. Μπορώ να κάνω τακτοποίηση εκ των υστέρων. ? Ευχαριστώ. 

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Πάνος said:

 

1) Τακτοποίηση θα κάνεις αν έχεις διαφορά επιφάνειας σε σχέση με την οικοδομική άδεια και όχι με το ΠΕΑ. 

2) Σε ότι αφορά το πρόγραμμα, στην υποβολή της ΗΤΚ δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα λόγω των παραπάνω τετραγωνικών γιατί σύμφωνα με την παρ. 5.2 του οδηγού : "Σε περίπτωση αίτησης μονοκατοικίας/μεμονωμένου διαμερίσματος, κατά την υποβολή της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας εφαρμόζεται έλεγχος ότι η επιφάνεια κυρίων χώρων της ΗΤ πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση από το μικρότερο μέγεθος μεταξύ της ωφέλιμης επιφάνειας Α’ ΠΕΑ και της επιφάνειας κυρίων χώρων βάσει εντύπου Ε9, με αποδεκτή απόκλιση μετρήσεων έως 2%."

3) Μπορείς να κάνεις τακτοποίηση εκ των υστέρων αν έχεις διαφορά μικρότερη των 7 τμ, σύμφωνα με το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-Α του οδηγού (παρ.1) ".... Σε περίπτωση που υπάρχουν εκκρεμότητες νομιμοποίησης/τακτοποίησης στο ακίνητο, η αρχική δήλωση υπαγωγής σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών θα πρέπει να έχει γίνει πριν την υποβολή της αίτησης στο Πρόγραμμα. Μεταγενέστερη δήλωση, από την υποβολή αίτησης στο Πρόγραμμα, για υπαγωγή σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών, δύναται να υποβληθεί σε περίπτωση απόκλισης της Ωφέλιμης επιφάνειας του ακινήτου μέχρι του ορίου των επτά (7) τετραγωνικών μέτρων, προκειμένου οι ενεργειακές παρεμβάσεις να είναι σύμφωνες με την κείμενη νομοθεσία....."

 

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι σύμβουλος έργου σε ένα πρόγραμμα εξοικονομώ και έβγαλα το πεα βάση της επιφάνειας που μέτρησα και όχι αυτά της άδειας. Συγκεκριμένα στην άδεια ηταν 119τ.μ. και βάση της αποτύπωσης μου ήταν 120,67 αλλά δεν χρειάζεται νομιμοποίηση καθώς είναι μέσα στα αποδεκτά όρια του 2% οι διαστάσεις απλα λόγω των μεγάλων διαστάσεων βγάζει αυτήν την διαφορά. Μου ζήτησαν:

ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Στο πληροφοριακό σύστημα στη Συνολική δηλωθείσα επιφάνεια κυρίων χώρων βάσει νομιμοποιητικών εγγράφων δηλώνετε 119,00τ.μ., ενώ στα τετραγωνικά μέτρα ωφέλιμης επιφάνειας Α' ΠΕΑ και Β΄ ΠΕΑ 120,67τ.μ. Στην τεχνική έκθεση που έχετε αναρτήσει δεν εξηγείται τη διαφορά στα τετραγωνικά μέτρα. Παρακαλούμε διευκρινίστε.

πως το αντιμετωπίζω τι διευκρίνηση να τους δωσω;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.