Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

23 ώρες πριν, dib said:

Η μελέτη θέρμανσης, σε περίπτωση αποσύνδεση διαμερίσματος απο την κεντρική θέρμανση, συμπεριλαμβάνεται στα δικαιολογητικά της ΕΕΜΚ και οι μελέτες που περιλαμβάνονται σε αυτή, εγκρίνονται στο σύνολο τους απο το e-adeies.

Αντιθέτως, στη περίπτωση μελέτης Φ. Αερίου, αυτή εγκρίνεται απο άλλη αρμόδια αρχή (την ΕΔΑ για Αττική) γι' αυτό και πληρώνουν επιπλέον αυτή τη μελέτη (εκτός της άδειας ΕΕΜΚ).

 

Δεν είναι αυτό το κριτήριο για να πληρωθεί η μελέτη θέρμανσης. Στο εξοικονομώ-αυτονομώ έχω κάνει μελέτες θέρμανσης στα πλαίσια της έκδοσης ΕΕΔΜΚ και τις έχω πληρωθεί. 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εχω κάνει 10-12 μελέτες θέρμανσης για ΕΚΟ με ΕΕΜΚ και δεν έχει πληρωθεί καμία!

 

Αν θέλεις, προαιρετικά, μας λες ποιο είναι το κριτήριο...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Συνάδελφε εχω κάνει 10-12 μελέτες θέρμανσης για ΕΚΟ με ΕΕΜΚ και δεν έχει πληρωθεί καμία!

 

Αν θέλεις, προαιρετικά, μας λες ποιο είναι το κριτήριο...

Συνάδελφε, έκοψες χωριστή απόδειξη για μελέτη θέρμανσης (250€ για ΕΕΔΜΚ και 100 € για μελέτη θέρμανσης) και δεν σου την πλήρωσαν; 

Μήπως είχες και επί πλέον μελέτη για Φ.Α. και υπερέβαινες το πλαφόν των 350 €;

edit 1 : Στην καταχώρηση των παραστατικών στην πλατφόρμα, στην καρτέλα των λοιπών εξόδων, καταχωρούμε δύο γραμμές για τις μελέτες: α) για την ΕΕΔΜΚ 250 € και β) για την μελέτη θέρμανσης 100 €. Αν καταχωρήσεις συνολικά 350 € σε μία γραμμή θα σου πληρώσει μόνο τα 250 €

edit 2 :  Σε ερώτημά μου πάνω σε λανθασμένες παρατηρήσεις ελέγχου (από τους αποδεδειγμένα άσχετους ελεγκτές της εταιρείας που ανέλαβε τον έλεγχο), σε αίτηση του εξοικονομώ-αυτονομώ στις 17/12/2021 πήρα την εξής απάντηση : "Έπειτα από γραπτή οδηγία της ΕΑΤ στις 16/12/2021, η ΑΠΥ για ΕΕΔΜΚ και η δεύτερη ΑΠΥ Αυτονόμησης Θέρμανσης είναι και οι δύο επιλέξιμες"

Edited by nick_61
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @nick_61 ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι είχα κόψει χωριστές αποδείξεις για μελέτη θέρμανσης 100€ (+250€ για ΕΕΜΚ)και όλες ήταν με Α/Θ, όχι με Φ.Α. και ήταν όλες με το ΕΚΟ '20 και '21.

Η τελευταία μάλιστα που μου ''έκοψαν'' ήταν το Σεπτέμβρη του ΄22!!!

Τέλος πάντων.....οτι έγινε έγινε!

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιλήφθηκα ότι ζητάνε επιπλέον στοιχεία για τη δανειακή σύμβαση σε σχέση με τις προηγούμενες εβδομαδες. Ένα από αυτά είναι το κάτωθι στην εικόνα. Γνωρίζει κάποιος από που προκύπτει η ζητούμενη τιμή και που μπορώ να την βρω? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

image.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους/ες. 

Επισυνάπτω 2 screenshot, ένα από το mail που έστειλα στο Helpdesk του ΤΕΕ χθες και ένα από την απάντηση που έλαβα σήμερα το πρωί, χωρίς περαιτέρω σχόλια αφενός γιατί δεν χρειάζονται και αφετέρου γιατί δεν έχω την ψυχραιμία να εκφραστώ κόσμια...

image.thumb.png.849c2544e4d12c54e4378889dd7644ea.png

 

image.png.103a93b5ea8ba137afef2194f1751071.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εν τέλει είναι το λιγότερο εξοργιστικό συνάδελφε...

Δεν φτάνει που ένα μήνα μετά δεν έχουν ελέγξει αν όντως έχουν λάβει τα ίδια κεφάλαια οι προμηθευτές, στέλνουν και μήνυμα (που το λαμβάνει και η ωφελούμενη) με προειδοποίηση για λήξη μιας ανύπαρκτης (όπως παραδέχονται εκ των υστέρων) προθεσμίας στην περίπτωση που δεν προβούμε στις απαραίτητες ενέργειες...

Και άντε εσύ να αποδείξεις στην εξαγριωμένη μετά από 2+ έτη αναμονής πελάτισσα (περιμένει από το αμαρτωλό ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ του Δεκέμβρη του 2020) ότι έχεις κάνει ο,τι προβλέπεται και ότι δεν θα ακυρωθεί η αίτηση της...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.