Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

9 ώρες πριν, getsakna said:

Κατηγορία 1 πότε θα ανοίξει?

Έχει κανείς ενημέρωση απο Helpdesk Κλπ?

Πρόσφατα ρώτησα το helpdesk διότι έλαβε μήνυμα πελάτης που θέλει δάνειο, ανήκει στην πρώτη κατηγορία και φαίνεται ότι περνάει ο καιρός δίχως κάποια ενέργεια εκ μέρους του (που δεν μπορεί να γίνει τώρα οτιδήποτε διότι σε κόβει το ίδιο το σύστημα), μου απάντησαν καταρχάς πως κακώς ήρθε τέτοιο μήνυμα γι' αυτήν περίπτωση και είμαστε σε αναμονή, σύντομα, για ανακοινώσεις... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να γράψεις στον οδηγό εφαρμογής την φράση "παρέχεται η δυνατότητα εγγυοδοσίας του Δημοσίου για την εξασφάλιση του δανείου προς τους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς" δεν κοστίζει απολύτως τίποτα και ακούγεται πολύ ωραίο επίσης.
Μεσούσης της προεκλογικής περιόδου δε νομίζω να τους απασχολεί και πολύ αν και πότε θα λήξει το παζάρι με τις τράπεζες ώστε να μπορέσουν να κάνουν αίτηση δανείου οι πλέον φτωχοί ωφελούμενοι του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2021 κι ας έχουμε φτάσει στα μισά του 2023...
Εδώ πάνε για αναθεώρηση συντάγματος, με την πλέμπα θα ασχολιούνται;

Edited by N_N
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, N_N said:

Το να γράψεις στον οδηγό εφαρμογής την φράση "παρέχεται η δυνατότητα εγγυοδοσίας του Δημοσίου για την εξασφάλιση του δανείου προς τους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς" δεν κοστίζει απολύτως τίποτα και ακούγεται πολύ ωραίο επίσης.....

ωραίο ακούγεται αλλά δεν ακούγεται ωραίο στα αυτιά των Τραπεζών.

Έχουν προϊστορία αρκετές δεκαετίες οι Τράπεζες που η εγγυοδοσία του Δημοσίου δεν την λάμβαναν..... Οπότε θα τσινάνε αν δεν δουν το χρήμα κάπου να έχει δεσμευτικά κατατεθεί....

Πιο παλιά το Κράτος έλεγχε μερικές κεντρικές Τράπεζες (Αγροτική, Κτηματική, Εθνική κλπ) βάζοντας τις διοικήσεις και ότι έλεγε το έκαναν....

Τώρα πάνε με ιδιωτικά καθαρά δεδομένα και μόνο όταν υπάρχει εξασφαλισμένο κέρδος θα κάνουν κάτι....

(Φυσικά να λάβουν διάφορες στηρίξεις κλπ σ αυτό δεν θα πουν ποτέ όχι.... ίσα ίσα.)

Συνοπτικά για τις Τράπεζες ισχύει τα δικά σου δικά μας και τα δικά μου δικά μου. Κανόνας

 

πέραν του ότι με υπηρεσιακές κυβερνήσεις κλπ κλπ μη περιμένεις να βρεθεί κανένας "κάποιος" να γράψει οτιδήποτε...

Εδώ δεν γράφουν καλά καλά με μη υπηρεσιακές .....

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην Πρόταση Παρεμβάσεων είχαν δηλωθεί πέραν των άλλων και δύο παράθυρα υφιστάμενων διαστάσεων 0,50*1,00.

Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να μεγαλώσει τα παράθυρα, να γίνουν 1,00*1,00 και να βάλει αντίστοιχων διαστάσεων κουφώματα. Προφανώς και θα πληρώσει με ίδια κεφάλαια τα επιπλέον τ.μ.

Γίνεται να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ (χωρίς πληρωμή από το Πρόγραμμα, αλλά θα αναρτηθεί) και να μεγαλώσουν τα παράθυρα?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dadabook said:

Καλησπέρα, στην Πρόταση Παρεμβάσεων είχαν δηλωθεί πέραν των άλλων και δύο παράθυρα διαστάσεων 0,50*1,00.

Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να μεγαλώσει τα παράθυρα, να γίνουν 1,00*1,00 και να βάλει αντίστοιχων διαστάσεων κουφώματα. Προφανώς και θα πληρώσει με ίδια κεφάλαια τα επιπλέον τ.μ.

Γίνεται να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ (χωρίς πληρωμή από το Πρόγραμμα, αλλά θα αναρτηθεί) και να μεγαλώσουν τα παράθυρα?

Δες εδώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 1:24 ΜΜ, N_N said:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σα να θυμάμαι να το έχουν αναρτήσει κάπου αυτό, αλλά δε μπορώ να το βρω...
Σε κάθε περίπτωση, επειδή με είχε απασχολήσει και εμένα για περίπτωση πελάτη στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ, είχα στείλει σχετικό ερώτημα στο Helpdesk και παραθέτω την απάντηση:

 

image.thumb.png.c5e6e93f8231de1993eda8eb3a134ff5.png

Ότι να'ναι απάντησαν..Δείτε εδώ..https://exoikonomo2021.gov.gr/-/systaseis-se-technika-zetemata

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eιμαστε σε Κλιματικη Ζωνη Α.

Θα τοποθετησουμε μεσω του προγραμματος θερμοπροσοψη μόνο στον βορεινο τοίχο, 0,07 / 0,030 = 2,33 και U = 1/2,05 = 0,429 <0,50 αρα δεν υπερβαίνουμε τον μέγιστο επιτρεπόμενο συντελεστή θερμοπερατότητας.

Εαν ο ιδιοκτήτης τοποθετήσει θερμοπρόσοψη 0,03 με d=0,030 στους υπόλοιπους τοίχους με δικά του έξοδα, θα έχουμε πρόβλημα στο Β' ΠΕΑ και με το εξοικονομώ?  0,03 εκ/ 0,030 = 1 και U =1/1 = 1 > 0,50 άρα υπερβαίνουμε τον μέγιστο επιτρεπόμενο συντελεστή θερμοπερατότητας?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε μεγάλο κατάστημα για κλιματιστικά και μου είπαν ότι δεν ειναι συμβλεβλημένοι με το Εξοικονομώ και σε άλλο κατάστημα μου είπαν ότι είναι συγκεκριμένα μοντέλα από συγκεκριμένες μάρκες για το Εξοικονομώ.

Έχουμε λάβει την επιχορήσηγη από το εξοικονομώ, δεν μπορούμε να τους πληρώσουμε με αυτά τα χρήματα, πρέπει να είναι συμβεβλημένοι?

Και τι γίνεται με τα κλιματιστικά, είναι συγκεκριμένα μοντέλα? Στην πρόταση παρεμβάσεων, έχουμε βάλει δύο κλιματιστικά έως 3,8 kW και ένα κλιματιστικό άνω των 3,8 kW.

Yπάρχουν κι άλλοι περιορισμοί και προϋποθέσεις για τα κλιματιστικά πέρα της ισχύος των 3,8 kW?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να τους εξοφλήσεις. Απλά οι ανθρωποι ειναι ανενημέρωτοι απο το νέο πρόγραμμα πώς λειτουργεί και σου λένε δεν ειμαστε "συμβεβλημμένοι". Δυστυχως όμως δεν σου αρκει η εξοφληση. Θες να σου κάνουν και την Υ/Δ και να ειναι γραμμενοι στο ΠΣ.

 

Τα κλιματιστικά να καλύπτουν (που όλα τα καλύπτουν) ελάχιστες απαιτήσεις EER

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, katrmp said:

 Δυστυχως όμως δεν σου αρκει η εξοφληση. Θες να σου κάνουν και την Υ/Δ και να ειναι γραμμενοι στο ΠΣ.

Συνήθως οι προμηθευτές γράφονται ή υπάρχουν περιπτώσεις που αρνούνται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.