Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Εχω δηλώσει εξωτερική μόνωση ΜΟΝΟ σε μια πλευρά του ακινήτου. Ο ιδιοκτήτης θελει να κάνει και άλλες δυο πλευρές...και τα χρήματα που έχουν δηλωθεί μπορούν να καλύψουν σημαντική επιφάνεια. (τα υπόλοιπα θα τα βάλει ο ιδιοκτήτης)

Μπορώ να το κάνω ή οχι;

κάποιος μου είπε οτι θα εχω πρόβλημα με το 2ο ΠΕΑ διότι θα υπάρχει διαφορά 10% ..κάπου (δεν θυμάμαι που..ισως ενεργειακα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να έχεις δηυλώσει στην μία πλευρα και τελικά να κάνεις και σε άλλες, είτε απο τα χρήματα που σου φθανουν είτε απο την τσέπη σου ΔΕΝ υπάρχει κάνενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του U της τοιχοποιίας το έκανα βάσει των επιλογών  αναδιπλώμενης λίστας του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ. Για το νέο U μετά και από την προσθήκη της θερμοπρόσοψης υπολογίζω βάσει ΤΟΤΕΕ2 το νέο R της θερμοπρόσοψης και το προσθέτω στο υπάρχων R. Είναι σωστό έτσι ή θα πρέπει να υπολογίσω αναλυτικά και τα R για την αρχική κατάταξη του κτιρίου?

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Θέλει ερώτημα νομίζω το περί θερμομόνωσης και σε άλλους τοίχους. Αν προδιαγραφούν εξαρχής σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα ανεξαρτήτως κόστους (άσπρα μαύρα κλπ κλπ). ΤΟ να κάνεις όμως ΕΞΤΡΑ (άρα και ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ) σηκώνει κουβέντα, γιατί τα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ πάντα έλεγαν ότι δεν επιτρέπεται να κάνεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ εργασιες που αναβαθμιζουν την ενεργειακή κατάταξη. Με απλά λόγια, δεν μπορείς να πεις ζητάω τόσο λεφτά να κάνω αυτές τις αλλάγές και κάνω και ΑΣΧΕΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και μια Αντλία ΘΕρμότητας πχ. , γιατί θεωρείται ότι μπορεί να υποκλέπτεις το πρόγραμμα και τους στόχους του, αφού αναβαθμίζεις ενεργειακά με άλλο τρόπο εκτός. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.  Αλλά ένα διάβασμα του οδηγού ή καλύτερα τηλέφωνο θα το ξεδιαλύνει.

Είναι σαν να δηλώνω στο Α' ΠΕΑ ότι με 5000ευρώ και μόνο κουφώματα θα πιάσω 3 κατηγορίες. Και άρα με 5000 πιάνω φουλ μόρια ενώ δεν γίνεται... Και μετα βάζω και μια αντλία εκτός προγράμματος κι ανεβαίνει άλλες 2 κατηγορίες. Αποτέλεσμα; Έχω πιάσει φουλ μόρια με μόνο κουφώματα και έχω ενταχθεί με "πειραγμένο Α' πιστοποιητικό". Στο Β' "σωστό" ΠΕΑ όλα καλά.. Όμως κλέβω.. ΤΟ Α' ΠΕΑ είναι λάθος υπολογισμένο αλλά δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί. Για αυτό το λόγο νομίζω το έχουν έτσι. 

 

(αν κάποιος το έχει κάνει ΣΤΑΝΤΑΡ και έχει περάσει πάω πάσο..το 10% μεταξύ Α' και Β΄ΠΕΑ ισχύει σαν τρόπος ελέγχου-εξ ου και άλλος επιθεωρητής αναγκαστικά, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και στο προς τα πάνω - προς τα κάτω ισχύει σίγουρα πλέον στο παρόν εξοικονομώ..) εξάλλου επηρεάζει εν δυνάμει και το ΤΕΛΙΚΟ ποσοστό επιδότησης αν δεν είσαι συνεπής..)

Edited by Rumpelstiltskin
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει παρακαλώ; 

Σε σενάριο με αντλία θερμότητας με θερμαινόμενο μέσο το νερό πως πρωχωράμε? Έχω βάλει ισχύ για θερμοκρασία 55 βαθμών και το cop 7/55. Το Pm/Pgen βγαίνει 0,60. Σημαίνει ότι η επιλέξιμη αντλία είναι μικρή ; 

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2022 at 5:14 ΜΜ, Rumpelstiltskin said:

Θέλει ερώτημα νομίζω το περί θερμομόνωσης και σε άλλους τοίχους. Αν προδιαγραφούν εξαρχής σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα ανεξαρτήτως κόστους (άσπρα μαύρα κλπ κλπ). ΤΟ να κάνεις όμως ΕΞΤΡΑ (άρα και ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ) σηκώνει κουβέντα, γιατί τα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ πάντα έλεγαν ότι δεν επιτρέπεται να κάνεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ εργασιες που αναβαθμιζουν την ενεργειακή κατάταξη. Με απλά λόγια, δεν μπορείς να πεις ζητάω τόσο λεφτά να κάνω αυτές τις αλλάγές και κάνω και ΑΣΧΕΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και μια Αντλία ΘΕρμότητας πχ. , γιατί θεωρείται ότι μπορεί να υποκλέπτεις το πρόγραμμα και τους στόχους του, αφού αναβαθμίζεις ενεργειακά με άλλο τρόπο εκτός. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.  Αλλά ένα διάβασμα του οδηγού ή καλύτερα τηλέφωνο θα το ξεδιαλύνει.

 

Αυτό το έχεις εντοπίσει κάπου στον οδηγό; Αν έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις πού ακριβώς θα ήθελα να το ξαναδιαβάσω και εγώ. Είχα την εντύπωση - αν και ποτέ δεν μου έτυχε - ότι το να χρηματοδοτήσει ο ιδιοκτήτης κάποια επιπλέον παρέμβαση δεν θα ήταν κατακριτέο. Το πρόγραμμα θα έπρεπε να το ενδιαφέρει αν τελικά με την επιδότηση που δόθηκε επιτεύχθη ο ενεργειακός στόχος.  

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ena paidi koitaei t astra said:

Αυτό το έχεις εντοπίσει κάπου στον οδηγό; Αν έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις πού ακριβώς θα ήθελα να το ξαναδιαβάσω και εγώ. Είχα την εντύπωση - αν και ποτέ δεν μου έτυχε - ότι το να χρηματοδοτήσει ο ιδιοκτήτης κάποια επιπλέον παρέμβαση δεν θα ήταν κατακριτέο. Το πρόγραμμα θα έπρεπε να το ενδιαφέρει αν τελικά με την επιδότηση που δόθηκε επιτεύχθη ο ενεργειακός στόχος.  

Συμφωνώ απόλυτα. Μπορείς να κάνεις κανονικά επεμβάσεις. Η επιδότηση είναι για αυτά που δηλώνεις και βρίσκεται μέσα στους στόχους.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι και κυρίες ομολογώ ότι δεν βρήκα στα γρήγορα κάτι τέτοιο μέσα στον οδηγό.

Μπορεί να με απατά η μνήμη μου, να ίσχυε σε κάποιο από τα παλαιότερα εξοικονομώ ή να μην το βρήκα τώρα στα γρήγορα. Μου φαίνεται δύσκολο να το έβγαλα από το κεφάλι μου αλλά μπορεί. Ίσως. Από την άλλη θυμάμαι και ότι δεν μπορείς να αλλάξεις το κτίριο αναφοράς μεταξύ Α' και Β' ΠΕΑ. 

Για αυτό είπα τηλέφωνο και ψάξιμο και τηλέφωνο στο helpdesk για σιγουριά.

Επίσης δεν υπήρχαν πριν τα 90%-100%, 70%-90% μείωση επιδότησης, κάτω του 70% απαιτούνται έξτρα εργασίες κλπ κλπ. Ίσως να υπήρχε στα αντίστοιχα εδάφια πέρσι. Τεσπα.  

Link to comment
Share on other sites

Απλά είσαι εκτεθειμένος στην εξής περίπτωση. Να έχει γίνει ενεργειακή "έκπτωση" στο τέλος των δηλωμενων παρεμβάσεων (πρόβλεψη για 7cm μόνωση και να μπει 3cm ή πρόβλεψη για λέβητα Φ/Α με β.α. 0,94 και να μπει λέβητας με β.α. 0,92 κλπ) και ταυτόχρονα να γίνουν και έξτρα εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης που έχει χρηματοδοτησει εξ ολοκλήρου ο ωφελουμενος. Ο ενεργειακός στόχος μπορεί να επιτυγχάνεται και με το παραπάνω, αλλά πως θα ελεγχθεί πχ η τιμή εξοικονομουμενης kwh;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, scorpylos said:

Απλά είσαι εκτεθειμένος στην εξής περίπτωση. Να έχει γίνει ενεργειακή "έκπτωση" στο τέλος των δηλωμενων παρεμβάσεων (πρόβλεψη για 7cm μόνωση και να μπει 3cm ή πρόβλεψη για λέβητα Φ/Α με β.α. 0,94 και να μπει λέβητας με β.α. 0,92 κλπ) και ταυτόχρονα να γίνουν και έξτρα εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης που έχει χρηματοδοτησει εξ ολοκλήρου ο ωφελουμενος. Ο ενεργειακός στόχος μπορεί να επιτυγχάνεται και με το παραπάνω, αλλά πως θα ελεγχθεί πχ η τιμή εξοικονομουμενης kwh;

Θεωρούμε ότι έχουν περαιωθει οι εργασίες στο 100% όπως προτάθηκαν, ή/και καλύτερες (πρόταση για 6 τοποθέτηση 8). Πάνω λοιπόν σε αυτές τις εργασίες να βάλεις έξτρα υλικά και συστήματα με μηδενικό κόστος χωρίς να τα επιδοτηθεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.