Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

13 ώρες πριν, michk said:

Καλησπέρα είμαι σύμβουλος έργου σε ένα πρόγραμμα εξοικονομώ και έβγαλα το πεα βάση της επιφάνειας που μέτρησα και όχι αυτά της άδειας. Συγκεκριμένα στην άδεια ηταν 119τ.μ. και βάση της αποτύπωσης μου ήταν 120,67 αλλά δεν χρειάζεται νομιμοποίηση καθώς είναι μέσα στα αποδεκτά όρια του 2% οι διαστάσεις απλα λόγω των μεγάλων διαστάσεων βγάζει αυτήν την διαφορά. Μου ζήτησαν:

....

Γράψε ότι ακριβώς περιγράφεις στην πρώτη παράγραφο της ανάρτησής σου, με επίκληση της αντίστοιχης νομοθεσίας (άρθρο 81 , Ν.4495/2017)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@michk Αφενός θα γράψετε ως διευκρίνιση αυτά που γράψατε και εδώ (αν και έχω αμφιβολίες για το πού αναγράφει η άδεια το εμβαδόν μιας διηρημένης ιδιοκτησίας) και επιπρόσθετα προφανώς αποτυπώσατε συμπεριλαμβανομένων τυχόν επενδύσεων και επιχρισμάτων, τα οποία όπως ξέρουμε δεν περιλαμβάνονται στα σχέδια οικοδομικών αδειών (εκεί έχουμε υποχρεωτικά διαστάσεις κτίστου ... φέροντα οργανισμό και τοίχους πληρώσεως μόνο !!!)

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορώ να προχωρήσω σε έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου με δήλωση τακτοποίηση ακινήτου 4495/17 σε οριστική υπαγωγή και όχι σε περαίωση? Συγκεκριμένα η τακτοποίηση του ακινητου αποπληρώνεται με δόσεις και δεν γίνεται να περαιωθει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που αυτό προβλέπεται για δηλώσεις 4495/17, δηλ να μην μπορούν να περαιωθούν  αν δεν εξοφληθούν όλες οι δόσεις, φυσικά  και μπορείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  σε όλους  .  Εχω δυο ερωτησεις  σχετικα με το  Εξοικ  2021 (  που εγινε 2023) .

α) Πελάτης που εγκρίθηκε απο την αρχή πήρε το ποσοστό της επιδότησης  στον Λογαριασμό του .

Ομως μου λέει  ότι το ποσό ειναι "δεσμευμένο" . Δεν μπορεί να κάνει συναλλαγες.   Ετσι  συμβαίνει ??   Μου φαίνεται παράξενο αυτό. Πιο το νόημα  να σου στείλουν λεφτα και να μην μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις ? 

β) Δεύτερος  πελάτης  που εγκρίθηκε,  θέλει να πάρει δάνειο για τα ίδια κεφάλαια.  Ομως  εδώ και δύο μήνες  δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα  να  καταχωρήσει  Τράπεζα.  Ετσι συμβαίνει ή  εχω κάνει εγώ  καποιο λάθος ? 

Και τέλος αφού υπάρχουν τόσο μεγάλες καθυστερήσεις τι θα γίνει με την προθεσμία  τμηματικης  ολοκλήρωσης ?

ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ,  να μας προειδοποιήσουν .  Lol

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, moneftsis said:

 

α) Πελάτης που εγκρίθηκε απο την αρχή πήρε το ποσοστό της επιδότησης  στον Λογαριασμό του .

Έτσι προβλέπεται: βλ. Οδηγό Εφαρμογής σελ. 92 (8.2 Χορήγηση κινήτρων). 

β) Δεύτερος  πελάτης  που εγκρίθηκε,  θέλει να πάρει δάνειο για τα ίδια κεφάλαια.   

Εδώ υποκλινόμεθα στο μεγαλείο του υπουργείου: έχουμε Φλεβάρη του 2023 και οι ωφελούμενοι/ες του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2021 δεν έχουν ακόμα την δυνατότητα να υποβάλουν αίτημα δανειοδότησης... 

Και τέλος αφού υπάρχουν τόσο μεγάλες καθυστερήσεις τι θα γίνει με την προθεσμία  τμηματικης  ολοκλήρωσης ?

Επειδή όντως πρέπει εντός 6μήνου από την έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής να έχει εξασφαλιστεί το 25% του επιλέξιμου Π/Υ για την τμηματική ολοκλήρωση, προφανώς θα δώσουν παράταση τουλάχιστον για τις αιτήσεις που δεν προχωράνε με ίδια κεφάλαια.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ,  να μας προειδοποιήσουν .  Lol

Στο σχολείο έπρεπε να μας τα λένε αυτά μπας και δηλώναμε καμιά άλλη σχολή...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, moneftsis said:

Καλησπέρα  σε όλους  .  Εχω δυο ερωτησεις  σχετικα με το  Εξοικ  2021 (  που εγινε 2023) .

α) Πελάτης που εγκρίθηκε απο την αρχή πήρε το ποσοστό της επιδότησης  στον Λογαριασμό του .

Ομως μου λέει  ότι το ποσό ειναι "δεσμευμένο" . Δεν μπορεί να κάνει συναλλαγες.   Ετσι  συμβαίνει ??   Μου φαίνεται παράξενο αυτό. Πιο το νόημα  να σου στείλουν λεφτα και να μην μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις ? 

β) Δεύτερος  πελάτης  που εγκρίθηκε,  θέλει να πάρει δάνειο για τα ίδια κεφάλαια.  Ομως  εδώ και δύο μήνες  δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα  να  καταχωρήσει  Τράπεζα.  Ετσι συμβαίνει ή  εχω κάνει εγώ  καποιο λάθος ? 

Και τέλος αφού υπάρχουν τόσο μεγάλες καθυστερήσεις τι θα γίνει με την προθεσμία  τμηματικης  ολοκλήρωσης ?

ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ,  να μας προειδοποιήσουν .  Lol

1. τα λεφτα θα τα χρησιμοποιήσει οταν αποδεσμευτούν όπως προβλέπει ο οδηγός. Καλό ειναι να είναι έστω και δεσμευμένα στο λογαριασμό διότι θα μπορείς οταν τα αποδεσμεύσεις να τα διακινήσεις αμέσως

2. ΤΑ δάνεια λογικά θα ανοιξουν πιά

3. Η προθεσμία τμηματικής μέχρι στιγμής δεν βλέπω να επηρεάζεται και να απαιτείται κάποια παράταση. Χώρια οτι μάλλον αναμένονται και τροποποιήσεις του οδηγού οπότε ας εχουμε υπομονή τι θα περιλαμβάνουν και εκει. Εξηγούμαι για την τμηματική. Απαιτεί μόνο το 25%. Εχουν κατατεθει χρήματα δεσμευμένα. Για να αποδεσμευτούν απαιτείται να δωθούν τα ιδια κεφάλαια. Αφου έχεις λεφτα στο iban θα θέλεις να το αποδεσμευσεις και αρα θα δώσεις τα ιδια κεφάλαια. Το ποσό μετα που θα διακινήσεις ειναι πολύ μεγάλο (και το μεγαλο πλεονεκτημα αυτου του εξοικονομω) . 70%. Πέρασαν 2 μήνες της τμηματικής? Ε και? Πες οτι εισαι ακόμα και 70-30. Δινεις το 30%. Αποδεσμευεις το ποσό. Αντε να σου φάει ενα μηνα ακόμα? Ε και? Με 30% ιδία και 70% επιχορήγησης δεν θα προλάβεις το 25%???. Χώρια λέω ας περιμένουμε τις τροποποιησεις

2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λέει ο συνάδελφος @katrmp, στο κομμάτι της αποδέσμευσης των χρημάτων επιδότησης.

Πρέπει πρώτα να καταναλωθούν τα ίδια κεφάλαια της συμμετοχής στο προγραμμα, να εμφανιστούν στη πλατφόρμα και μετά θα ανοίξει ο λογαριασμός με το 70% της επιδότησης.

Είναι όρος του προγράμματος... αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο το λέει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σελ 79 "Για την χρήση της προκαταβολής επιχορήγησης η οποία θα βρίσκεται δεσμευμένη στον τραπεζικό λογαριασμό εξυπηρέτησης του, ο ωφελούμενος θα πρέπει υποχρεωτικά να έχει διακινήσει πρώτα τα ίδια κεφάλαια ή/και την προβλεπόμενη προκαταβολή (70%) του δανείου."

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.