Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

On 11/6/2021 at 8:51 AM, nick_61 said:

1. Ναι

2. Εισοδηματικά κριτήρια του αιτούντα μόνο.

Αναφέρεται στον οδηγό ότι το συμβόλαιο θα πρέπει να έχει γίνει πριν από 31/12/2020. Είσαι σίγουρος ότι μπορεί;

Edited by BlueEyes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 λεπτά πριν, BlueEyes said:

Αναφέρεται στον οδηγό ότι το συμβόλαιο θα πρέπει να έχει γίνει πριν από 31/12/2020. Είσαι σίγουρος ότι μπορεί;

Μέχρι τώρα στα προγράμματα εξοικονομώ, η διασταύρωση γα τον έλεγχο της ιδιοκτησίας γινόταν μέσω του Ε9. Υπάρχουν ακίνητα που εντάσσονται στο πρόγραμμα χωρίς να υπάρχουν καν συμβόλαια. Με αυτή την έννοια έγραψα ότι μπορεί. Για να είμαι ειλικρινής όμως,  δεν γνωρίζω αν τώρα πια θα υπάρχει θέμα με τις διασταυρώσεις σε σχέση με την ΗΤΚ.

Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι λόγω των εκτεταμένων αντιδράσεων θα το πάρουν πίσω και θα επιτρέψουν την υπαγωγή και στα μετά την 31/12/20 αποκτηθέντα ακίνητα.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή βδομάδα.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ξεδιαλύνει το ζήτημα περι ακινήτου οπου υπάρχει ψιλός και επικαρπωτής και ιδιοκατοικεί ο ψιλός κύριος, αν πάει στη περίπτωση ιδιοκατοίκησης ή δωρεάν παραχώρησης. Στο help desk που πήρα μου είπαν οτι πάει στην ιδιοκατοίκηση αλλά ο υπάλληλος που μου απάντησε δε μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη (βασικά δεν είχε ξανακούσει το ερώτημα και άρχισε τα πιστεύω κτλ). Απο την άλλη ο λογιστής λέει οτι είναι δωρεάν παραχώρηση και αυτό έχει δηλωθεί και φορολογικά.

Υ.Γ. Είδα οτι υπήρχε και σε προηγούμενα post το ερώτημα με τη προδημοσίευση αλλά ο νέος οδηγός συνεχίζει να μου προκαλεί αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nick_61 said:

Μέχρι τώρα στα προγράμματα εξοικονομώ, η διασταύρωση γα τον έλεγχο της ιδιοκτησίας γινόταν μέσω του Ε9. Με αυτή την έννοια έγραψα ότι μπορεί. Για να είμαι ειλικρινής όμως,  δεν γνωρίζω αν τώρα πια θα υπάρχει θέμα με τις διασταυρώσεις σε σχέση με την ΗΤΚ.

Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι λόγω των εκτεταμένων αντιδράσεων θα το πάρουν πίσω και θα επιτρέψουν την υπαγωγή και στα μετά την 31/12/20 αποκτηθέντα ακίνητα.

Έχεις εικόνα αν έχει συζητηθεί κάτι τέτοιο; Θα αλλάξει ο οδηγός ξανά;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, BlueEyes said:

Έχεις εικόνα αν έχει συζητηθεί κάτι τέτοιο; Θα αλλάξει ο οδηγός ξανά;

Ο οδηγός δεν έχει επισημοποιηθεί ακόμα. Μέχρι να δημοσιευθεί σε ΦΕΚ μην είσαι σίγουρος για τίποτε.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Louk said:

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή βδομάδα.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ξεδιαλύνει το ζήτημα περι ακινήτου οπου υπάρχει ψιλός και επικαρπωτής και ιδιοκατοικεί ο ψιλός κύριος, αν πάει στη περίπτωση ιδιοκατοίκησης ή δωρεάν παραχώρησης. Στο help desk που πήρα μου είπαν οτι πάει στην ιδιοκατοίκηση αλλά ο υπάλληλος που μου απάντησε δε μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη (βασικά δεν είχε ξανακούσει το ερώτημα και άρχισε τα πιστεύω κτλ). Απο την άλλη ο λογιστής λέει οτι είναι δωρεάν παραχώρηση και αυτό έχει δηλωθεί και φορολογικά.

Υ.Γ. Είδα οτι υπήρχε και σε προηγούμενα post το ερώτημα με τη προδημοσίευση αλλά ο νέος οδηγός συνεχίζει να μου προκαλεί αμφιβολίες.

Στον μέχρι τώρα δημοσιευμένο οδηγό, (για αργότερα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι με αυτό το αφερέγγυο κράτος που μπλέξαμε) αναφέρει :

"Το εμπράγματο δικαίωμα (πλήρης κυριότητα / επικαρπία / ψιλή κυριότητα) του αιτούντα θα πρέπει να υφίσταται κατά το έτος αναφοράς του Προγράμματος (φορολογικό έτος 2020) όπως και κατά την υποβολή της αίτησης. Σε περίπτωση ύπαρξης περισσότερων δικαιούχων εμπράγματων δικαιωμάτων (συγκυρίων) σε επιλέξιμη κατοικία: αν η κύρια χρήση της υπό αίτηση κατοικίας γίνεται από έναν εκ των συγκυρίων, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχει μόνον ο συγκύριος που την ιδιοκατοικεί. ...."

Και παρακάτω :

"....- Σε περίπτωση όπου η χρήση κατοικίας γίνεται από τον αιτούντα (ιδιοκατοίκηση), το ποσοστό επιχορήγησης είναι κλιμακωτό ανά εισοδηματική κατηγορία. Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση που υπάρχουν πολλοί συγκύριοι, δικαίωμα υποβολής αίτησης στο Πρόγραμμα έχει μόνον ο συγκύριος που την ιδιοκατοικεί.

-Σε περίπτωση όπου η χρήση κατοικίας γίνεται από τρίτο πρόσωπο-μή συγκύριο, (δωρεάν παραχώρηση/ενοικίαση), κατά την οποία δικαίωμα υποβολής αίτησης στο Πρόγραμμα έχει οποισδήποτε εκ των επικαρπωτών – πλήρων κυρίων (όχι ο ψιλός κύριος), το ποσοστό επιχορήγησης είναι σταθερό και ανεξάρτητο εισοδηματικής κατηγορίας..."

Με βάση τα παραπάνω η δωρεάν παραχώρηση που εννοεί ο οδηγός, είναι αυτή προς τρίτο πρόσωπο και όχι προς τον συγκύριο, οπότε ο ψιλός κύριος όταν ιδιοκατοικεί, έχει δικαίωμα αίτησης με ποσοστό επιχορήγησης ανάλογα με το εισόδημά του.

Edited by nick_61
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , 

υπάρχει κάπου το  εντυπο παρεμβασεων για το νέο προγραμμα με ενημερωμένες τις τιμές ? 

Εννοώ κατι σαν αυτό που είχαμε για τον β' κύκλο : 

https://www.michanikos.gr/files/file/1515-πρόγραμμα-εξοικομώ-κατ-όίκον-ιι-παραρτημα-iii-εντυπο-πρότασης-παρεμβάσεων/

 

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός μελών για τον συντελεστή Κ2 έχετε καταλάβει πώς λαμβάνεται?

Δηλαδή μια οικογένεια, ανδρόγυνο  με 1 ανήλικο και 1 ενήλικο τέκνο, πόσα μέλη μετρά?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.