Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

1 ώρα πριν, pggiotas said:

Δηλαδή θα πρέπει κάθε πρωί να ξαναδιαβάζουμε όλα τα έντυπα και να βρίσκουμε τις διαφορές με την προηγούμενη μέρα???....

Μόλις εχθές είπα σε πελάτη ότι λόγω πρόσφατης απόκτησης του ακινήτου δεν μπορεί να "μπει" στο πρόγραμμα.....

Οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να ανακοινώνεται και όχι να την ψάχνουμε εμείς.....

Χρόνια τώρα (και είναι πολλά τα ρημάδια !!!), με το αφερέγγυο κράτος που μπλέξαμε, έμαθα να μην λέω τίποτε οριστικό σε πελάτη, αν δεν έχω επίσημα έγγραφα στα χέρια μου.

Σε ότι αφορά το εξοικονομώ  μόνο όταν έχεις τον οδηγό σε ΦΕΚ μπορείς να ενημερώσεις έγκυρα τον πελάτη σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, spiliosa said:

 

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το ΦΕΚ του οριστικού οδηγού έχει δημοσιευθεί;

Οχι. Αφού κάνουν "ακόμα" αλλαγές.
Μόλις τελειώσουν οι συσκέψεις τους, θα βγει σε ΦΕΚ και στο καπάκι βγαίνει ο οδηγός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη μοριοδότηση τι ποσά βάζετε; Τα μέγιστα που δίνοουν οι πίνακες ή τιμές αγοράς; (Ξέρω ότι η ερώτηση επιδέχεται πολλά σχόλια αλλά είπα να την θέσω όσο πιο λιτά μπορώ.) Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα προβληματιστεί στο ερώτημα αυτό όμως κατέληξα να βάζω τα μέγιστα του οδηγού  γιατί οι τιμές στα οικοδομικά υλικά κινούνται ανοδικά και φαίνεται ότι έτσι θα συνεχίσουν .

Ειδικά για τα αλουμίνια (που έχουν πιο ευνοϊκή μεταχείριση στον τύπο) οι τιμές είναι μεταβλητές και μάλιστα προς τα πάνω (οι προμηθευτές δε γράφουν πλέον μέχρι πότε ισχύει η προσφορά => εάν η υλοποίηση αρχίσει πχ σε 6μηνες οι τιμες θα διαφοροποιούνται και μάλιστα ανοδικά πιστεύω ) 

Το καλύτερο θα ήταν βέβαια να μπορούμε να βάλουμε την πραγματικότητα για να κερδίσουμε κάποια μοριακια επιπλέον αλλά δε νομίζω ότι είναι εφικτό στην παρούσα φάση 

Είναι ρίσκο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Βέβαια λέω να ενημερώνω τους ιδιοκτήτες αλλά τι νόημα έχει αφού οι προσφορές είναι τωρινές και δεν θα ισχύουν μετά από τόσο καιρό και αν τελικά μπουν, ο προϋπολογισμός να είναι ήδη μειωμένος ενώ οι τιμές θα είναι αυξημένες; Τελοσπάντων βλέπουμε. @MAR_PAX Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με τα εξοικονομώ πελατών μας που δεν προλάβαμε να καταχωρήσουμε την προηγούμενη φορά, ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνουμε, αν πρέπει να αλλάξουμε κάτι, πέρα από τις τιμές στις παρεμβάσεις. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Πάνος said:

Καλησπέρα. Με τα εξοικονομώ πελατών μας που δεν προλάβαμε να καταχωρήσουμε την προηγούμενη φορά, ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνουμε, αν πρέπει να αλλάξουμε κάτι, πέρα από τις τιμές στις παρεμβάσεις. Ευχαριστώ. 

Καταρχας θα πρέπει να ελέγξεις τι γινεται με τα κλιματιστικά αν έχεις βάλει στην πρόταση, καθώς και με την ισχύ της αντλίας θερμότητας ή λέβητα φ.α. που έχεις βάλει επίσης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Maria Electrical Engineer said:

Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Βέβαια λέω να ενημερώνω τους ιδιοκτήτες αλλά τι νόημα έχει αφού οι προσφορές είναι τωρινές και δεν θα ισχύουν μετά από τόσο καιρό και αν τελικά μπουν, ο προϋπολογισμός να είναι ήδη μειωμένος ενώ οι τιμές θα είναι αυξημένες; Τελοσπάντων βλέπουμε. @MAR_PAX Ευχαριστώ :)

Η πρόσέγγιση είναι πολύ σωστή κατά τη γνώμη μου. Συζητώντας το με συναδέλφους, κατέληξα ότι όσοι συνάδελφοι θέλουν να είναι τολμηροί και έχουν ήδη μιλήσει με τους αιτούντες και με προσφορές ανά χείρας ας βάλουν τιμές παρακάτω. Κάποιοι πονηροί με την καλή έννοια θα το κάνουν και ίσως πετύχουν, ιδίως αν είναι οι ίδιοι οι συνάδελφοι και κατασκευαστές/προμηθευτές αφού αυτοί ελέγχουν το κόστος/κέρδος τους. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι τα λεγόμενα "κοινωνικά" κριτήρια σε αυτό το εξοικονομώ νομίζω ότι δεν καλύπτονται από λίγο μικρότερο κόστος υλικών. Γνώμη μου. πχ ένας πολύτεκνος με παλίό σπίτι είναι +10/100 μόρια?! Από την άλλη έχω ήδη δει προσωπικά ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ προσφορές που ξεπερνούν τα ανώτατα όρια του εξοικονομώ?!  Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι και τώρα βλέπουμε για μια άλλη φορά ότι οι συνάδελφοι μηχανικοί αποδέχονται χαμηλές αμοιβές για αιτήσεις και με ηλεκτρονική ταυτότητα να εκκρεμεί ενώ όλοι οι προμηθευτές δίνουν το ίδιο και παραπάνω από τις μέγιστες τιμές υλικών σαν γνήσιο λόμπυ. Αχ....... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.