Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

1 ώρα πριν, katrmp said:

Ανάκληση πεα θέλει όταν αλλάζει το κτ.αναφορας ή αλλάζει ο επιθεωρητής.

Διαφορετικά προσάρτημα από τον ίδιο επιθεωρητή και νέα σενάρια. Αν δεν θέλετε αλλά σενάρια τότε τίποτα

Που το λέει αυτό τον οδηγό και μου έχει διαφύγει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

συγγνώμη δεν το διευκρίνισα χτες. Στην δική μου περίπτωση ήταν αλλαγή μηχανικού και ήταν και πεα σε ισχυ του 2020 για το περσινο εξοικονομω. Είναι όπως το ανέφεραν οι προηγούμενοι συνάδελφοι. Θέλει προσάρτημα στην δική σας περίπτωση.

Μάλιστα επειδή ήταν ιδιάζουσα περίπτωση η δική μου ( δικαστήρια με προηγούμενο μηχανικό), μη δυνατότητα επικοινωνίας μαζι του κλπ, η διαδικασία  της ανάκλησης έγινε κατευθείαν μέσω του Σώματος επιθεωρητών και ελεγκτών . 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Που το λέει αυτό τον οδηγό και μου έχει διαφύγει?

δεν ασχολείται ο οδηγός με αυτό. Είναι απο την ΕΥΕΠΕΝ

Link to comment
Share on other sites

"" Σημειώνεται ότι επιλέξιμα είναι τα κουφώματα των οποίων οι εμφανείς πλευρές των
διατομών να ταξινομούνται έως και την κλάση ακαυστότητας E σύμφωνα με το πρότυπο
ΕΛΟΤ ΕΝ 13501-1.  "" 

Αυτό  τώρα  τι είναι  ?  Πρέπει  να ψάχνουμε  τις  εταιρίες  κουφωμάτων  εάν  έχουν αυτή την πιστοποίηση ? 

Τα  κουφώματα  PVC   έχουν  τέτοια  δυνατότητα ? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει να το γραφει στη δηλωση επιδόσεων CE του κουφωματος οτι ανήκει στην κατηγορία Ε και πάνω 

Ενα συνθετικό κουφωμα είναι δυνατό να ανηκει σε αυτη τη κατηγορία 

Η κλάση ακαυστότητας Ε (τουλάχιστον) που ζηταει δε σημαίνει οτι είναι ακαυστο το υλικό .. Φαντασου οτι υπάρχουν  7 κατηγορίες ταξινόμησης :

"Κατά φθίνουσα σειρά, είναι οι ακόλουθες: Α1, Α2, Β, C, D, Ε και F. Οι κλάσεις Α1 και Α2 χαρακτηρίζουν τα υλικά με τη μικρότερη δυνατή συμβολή στην καύση, τα οποία αντιστοιχούν σε πρακτικά άκαυστα υλικά, ενώ η κλάση F χαρακτηρίζει τα υλικά που συμβάλλουν στην καύση σε μεγάλο βαθμό" 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, fotinoula said:

Καλημέρα

συγγνώμη δεν το διευκρίνισα χτες. Στην δική μου περίπτωση ήταν αλλαγή μηχανικού και ήταν και πεα σε ισχυ του 2020 για το περσινο εξοικονομω. Είναι όπως το ανέφεραν οι προηγούμενοι συνάδελφοι. Θέλει προσάρτημα στην δική σας περίπτωση.

Μάλιστα επειδή ήταν ιδιάζουσα περίπτωση η δική μου ( δικαστήρια με προηγούμενο μηχανικό), μη δυνατότητα επικοινωνίας μαζι του κλπ, η διαδικασία  της ανάκλησης έγινε κατευθείαν μέσω του Σώματος επιθεωρητών και ελεγκτών . 

Δικαστήρια για το εξοικονομω; 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο οδηγός αναφέρει ότι θα πρεπει να πληρούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ μετά τις παρεμβάσεις εννοεί ότι το U του δομικού στοιχείου θα πρέπει να ικανοποιεί τις μέγιστες επιτρεπόμενες τιμές του ανά κλιματική ζώνη? Όπως δλδ σε νέο κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε την 178581 12-7-2017 

Για υφιστάμενα κτίρια διαφοροποιούνται τα U 

(Στο άρθρο 8 δες τον πίνακα Γ.2 ανάλογα με τη ζώνη που βρίσκεσαι) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katrmp said:

δεν ασχολείται ο οδηγός με αυτό. Είναι απο την ΕΥΕΠΕΝ

Συνάδελφε γνωρίζεις που ακριβώς το αναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά επιδοτούνται μόνο για αντικατάταση πλέον και όχι τοποθέτηση νέων?

σελ. 37 , 3 ii

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.