Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε οικία που βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό, υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποίησης εσωτερικής θερμομόνωσης ή κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται; Ποια είναι η λύση και η προσέγγιση σε αυτή την περίπτωση ώστε να διατηρηθεί η "αρχιτεκτόνικη" ιδιαιτερότητα του κτίσματος;

Ευχαριστώ πολύ 

 

Πέτρος 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Εμένα γιατί όταν πληκτρολογώ το https://exoikonomo2021.gov.gr μου βγάζει την οθόνη 1 με τα 3 τελευταία προγράμματα και δεν έχει αυτό του '21?

 

Έτσι είναι και σε σας?

Εάν όχι , τι λάθος κάνω και δεν μου εμφανίζει το νέο ΕΚΟ/21 ?

Ευχαριστώ

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Κι εγώ που το δοκίμασα χθες τα ίδια 

Πίστευα τουλάχιστον ότι μπορεί να εγγραφεί κάποιος σαν ωφελουμενος στο εξοικονομώ 2021

(Έτσι κατάλαβα από την ανακοίνωση τους )

Μαλλον από αύριο που θα τεθεί σε λειτουργία θα φανεί το πλήκτρο του νέου προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση 

Τα ίδια πράγματα είχα καταλάβει και εγω απο την ανακοίνωση αλλά φαίνεται οτι και οι δυό μας λάθος καταλάβαμε! 🤔

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι Δικαιολογητικά Υποβολής Αίτησης και συγκεκριμένα στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-Α "απαιτείται Ο.Α. ή/και αντίστοιχο/πρόσθετο νομιμοποιητικό έγγραφο" και στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-Γ "Κατά την υποβολή αίτησης,  στα πλαίσια νομιμοποιητικών δικαιολογητικών σε περίπτωση έλλειψης οικ. Αδείας δύναται να προσκομίζονται κατά περίπτωση τα κάτωθι:...Έγγραφο  από  την  αρμόδια  Υπηρεσία  Δόμησης  από  το  οποίο  να  προκύπτει  η απαλλαγή από κατεδάφιση βάσει της παρ. 1 του άρθρου 3 του Ν.720/1977.......Στην  περίπτωση  κτιρίου  ή  τμήματος  αυτού  που  βάσει  ειδικών  διατάξεων  έχει ανεγερθεί χωρίς την υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας από την πολεοδομία
(π.χ.  κτήριο  που  κατασκευάστηκε  από  την  Πρόνοια)  προσκομίζεται  σχετικό έγγραφο από την αρμόδια υπηρεσία (π.χ. Τμήμα Πρόνοιας της Γενικής Διεύθυνσης Περιφέρειας στο οποίο τηρούνται σήμερα τα στοιχεία).  "
 Συμφωνά λοιπόν με τα παραπάνω και σχετικά με την υποβολή αίτησης μιας μονοκατοικίας΄, εργατική κατοικία η οποία παραχωρήθηκε απ τον ΟΕΚ και σε αυτήν νομιμοποιήθηκαν μετέπειτα αυθαιρεσίες ένας επιπλέον  κύριος χώρος με το ν.720/1977 και ένας βοηθητικός χώρος με το Ν.4495/17 τι δικαιολογητικά χρειάζεται να υποβληθούν?
Αρκεί η υποβολή μόνο της τελευταίας ρύθμισης του ν.4495/17 " τακτοποίηση ισόγειου βοηθητικού χώρου κατ΄επέκταση ισόγειας κατοικίας(εργατικη κατοικια ΟΕΚ υπ' άριθμ.15)" με τη τεχνική έκθεση του μηχανικού που περιγράφει πλήρως το ιστορικό νομιμόποιήσης του κτιρίου?
Ή θα χρειαστεί να υποβληθούν το παραχωρητήριο ΟΕΚ και η απαλλαγή από κατεδάφιση βάση της παρ. 1 του άρθρου 3 του Ν.720/1977?
Το έστειλα σαν ερώτημα στη σελίδα του Εξοικονομω και περιμένωα ακόμα να δω τι θα μου απαντησουν. Εσείς τι καταλαβαίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θέλει μια διερεύνηση η απαλλαγή του Ν.720/77.Δεν πέρασε στον Ν.1337/83?Στην υπαγωγή του Ν.4495/2017,συμπεριλήφθηκε κανονικά το τμήμα με απαλλαγή ,ή έμεινε εκτός δήλωσης?

υ.γ.συμπληρώνω ότι το Πρόγραμμα απαιτεί τα δικαιολογητικά που τεκμηριώνουν τη νομιμότητα του συνόλου του ακινήτου που θα ενταχθεί,αλλά το ερώτημα μου,είναι μάλλον για μεταφορά θέματος.Ευχαριστώ.

Edited by ChristinaK
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, anpap said:

Καλησπέρα,
στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι Δικαιολογητικά Υποβολής Αίτησης και συγκεκριμένα στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-Α "απαιτείται Ο.Α. ή/και αντίστοιχο/πρόσθετο νομιμοποιητικό έγγραφο" και στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-Γ "Κατά την υποβολή αίτησης,  στα πλαίσια νομιμοποιητικών δικαιολογητικών σε περίπτωση έλλειψης οικ. Αδείας δύναται να προσκομίζονται κατά περίπτωση τα κάτωθι:...Έγγραφο  από  την  αρμόδια  Υπηρεσία  Δόμησης  από  το  οποίο  να  προκύπτει  η απαλλαγή από κατεδάφιση βάσει της παρ. 1 του άρθρου 3 του Ν.720/1977.......Στην  περίπτωση  κτιρίου  ή  τμήματος  αυτού  που  βάσει  ειδικών  διατάξεων  έχει ανεγερθεί χωρίς την υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας από την πολεοδομία
(π.χ.  κτήριο  που  κατασκευάστηκε  από  την  Πρόνοια)  προσκομίζεται  σχετικό έγγραφο από την αρμόδια υπηρεσία (π.χ. Τμήμα Πρόνοιας της Γενικής Διεύθυνσης Περιφέρειας στο οποίο τηρούνται σήμερα τα στοιχεία).  "
 Συμφωνά λοιπόν με τα παραπάνω και σχετικά με την υποβολή αίτησης μιας μονοκατοικίας΄, εργατική κατοικία η οποία παραχωρήθηκε απ τον ΟΕΚ και σε αυτήν νομιμοποιήθηκαν μετέπειτα αυθαιρεσίες ένας επιπλέον  κύριος χώρος με το ν.720/1977 και ένας βοηθητικός χώρος με το Ν.4495/17 τι δικαιολογητικά χρειάζεται να υποβληθούν?
Αρκεί η υποβολή μόνο της τελευταίας ρύθμισης του ν.4495/17 " τακτοποίηση ισόγειου βοηθητικού χώρου κατ΄επέκταση ισόγειας κατοικίας(εργατικη κατοικια ΟΕΚ υπ' άριθμ.15)" με τη τεχνική έκθεση του μηχανικού που περιγράφει πλήρως το ιστορικό νομιμόποιήσης του κτιρίου?
Ή θα χρειαστεί να υποβληθούν το παραχωρητήριο ΟΕΚ και η απαλλαγή από κατεδάφιση βάση της παρ. 1 του άρθρου 3 του Ν.720/1977?
Το έστειλα σαν ερώτημα στη σελίδα του Εξοικονομω και περιμένωα ακόμα να δω τι θα μου απαντησουν. Εσείς τι καταλαβαίνετε?

Αρκεί η τελευταία τακτοποίηση με τον 4495, στην οποία θα παρουσιάζεται το σύνολο του κτιρίου και θα απεικονίζεται η πλήρης νομιμότητα του μαζί με ότι έχει προηγηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.