Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Στην μόνωση οριζ.οροφής κάτω απο ψυχρή στέγη μπορούμε να βάλουμε όλα τα τετραγωνικά συμπεριλαμβανομένων και των οροφων των Η.Χ ή περιορίζεται μόνο στο εμβαδόν της θερμικής ζώνης?

Στα δώματα πάντως μονώνονται και οι μαρκίζες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, fotinoula said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια απορία και εγώ για το εξοικονομώ Έχω ένα διαμέρισμα του 1967 ,103 τμ που έχει σύστημα λέβητα ξύλου  για θέρμανση. θέλει ο πελάτης να το αντικαταστήσει και να μπει αντλία θερμότητας (14 kw) και 3 κλιματιστικά 2 εννιάρια και 1 ,18 άρι κλιματιστικό συνολικής ισχύος 10.51 KW. Στο έντυπο των παρεμβάσεων στο σημείο που αναφέρει τα¨:

γ. Για αντικατάσταση ή νέα εγκατάσταση συστημάτων θέρμανσης σε κτήριο / κτηριακή μονάδα:

·        η υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύς του συστήματος είναι kW

(Pgen) και

-        βρίσκεται εντός των ορίων της κατηγορίας ισχύος ……… του πίνακα 4.1.1,

-        έχει προκύψει από τη σχέση 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (ΝΑΙ / ΟΧΙ),

-        ή έχει προκύψει από τη μελέτη εφαρμογής θέρμανσης (ΝΑΙ / ΟΧΙ)

η προτεινόμενη συνολική θερμική ισχύς του συστήματος είναι …… kW και βρίσκεται

 

Η ερώτηση μπορεί να είναι χαζή αλλά έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω. Ποιο πεδίο πρέπει να συμπληρώσω? Πρέπει να υπολογίσω την μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύ της αντλίας θερμότητας για το κέλυφος που θα καλύπτει η κατευθείαν θα συμπληρώσω την τριτη  επιλογη (προτεινόμενη συνολική θερμική ισχύς?)

 

 μια άλλη ερώτηση ειναι: αν στο πρόγραμμα για λόγους οικονομικούς δηλωθούν κουφώματα pvc αλλά στην πραγματικότητα μπουν αλουμινίου θα υπάρχει πρόβλημα αργότερα στην επιδότηση αν επιτυχγάνονται τα ενεργειακά χαρακτηριστικά που πρέπει?

και επίσης είναι υποχρεωτική τελικά η επιλογή της παρέμβασης 1.Ε1 για εξωτερικά παντζούρια/ρολά με την αντικατάσταση των κουφωμάτων?

Σας ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

 

 

 

Edited by fotinoula
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, fotinoula said:

 

ότι και να μπει, μετα θα παρεις το ποσό της επιδότησης που είχες ζητήσει συνολικό ... δηλαδη μπορείς να εχεις ζητήσει για παράθυρα και πόρτες 3000 και για μόνωση 6000 και στο τελος να παρουσιάσεις τιμολόγια 4000 και 5000 αντίστοιχα ..δεν εχει σημασία ..αρκεί να πιάνεις την εξοικονόμηση ενέργειας που είχες επιτυχή στο σεναριο ... και ανάλογα με τα τετραγωνικά που τελικό έφτιαξες να μην υπερβούν το κοστος ανα τετραγωνικο το μέγιστο που δένει το πρόγραμμα ....

αν θες να είσαι μέσα στον προυπολογισμο μπορει να δηλωσεις παραθυρα αλουμινιου οπως θα μπουν αλλα με μικρότερο κόστος απο αυτο που δινει το προγραμμα 

και το 1..Ε1 δεν υποχρεωτικά 

..... ..με μέγιστο 20000 θα βάλει και θερμομόνωση ;;; και αν οχι με παράθυρα και αντλία θερμότητας ανεβαίνεις 3 κατηγορίες ;;; εχω και εγω μια αντίστοιχη κατοικία και μετα βίας μπορώ να κανω θερμομόνωση και μερικά παράθυρα και ηλιακο ... 

 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, george68 said:

ότι και να μπει, μετα θα παρεις το ποσό της επιδότησης που είχες ζητήσει συνολικό ... δηλαδη μπορείς να εχεις ζητήσει για παράθυρα και πόρτες 3000 και για μόνωση 6000 και στο τελος να παρουσιάσεις τιμολόγια 4000 και 5000 αντίστοιχα ..δεν εχει σημασία ..αρκεί να πιάνεις την εξοικονόμηση ενέργειας που είχες επιτυχή στο σεναριο ... και ανάλογα με τα τετραγωνικά που τελικό έφτιαξες να μην υπερβούν το κοστος ανα τετραγωνικο το μέγιστο που δένει το πρόγραμμα ....

αν θες να είσαι μέσα στον προυπολογισμο μπορει να δηλωσεις παραθυρα αλουμινιου οπως θα μπουν αλλα με μικρότερο κόστος απο αυτο που δινει το προγραμμα 

και το 1..Ε1 δεν υποχρεωτικά 

Σε ευχαριστώ πολύ. Είχα σπάσει το κεφάλι μου με αυτο το Ε1 γιατί ανεβαίνει πάρα πολύ ο προϋπολογισμός και δεν μπορώ να κόψω από τα άλλα γιατί χάνω απο κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, george68 said:

ότι και να μπει, μετα θα παρεις το ποσό της επιδότησης που είχες ζητήσει συνολικό ... δηλαδη μπορείς να εχεις ζητήσει για παράθυρα και πόρτες 3000 και για μόνωση 6000 και στο τελος να παρουσιάσεις τιμολόγια 4000 και 5000 αντίστοιχα ..δεν εχει σημασία ..αρκεί να πιάνεις την εξοικονόμηση ενέργειας που είχες επιτυχή στο σεναριο ... και ανάλογα με τα τετραγωνικά που τελικό έφτιαξες να μην υπερβούν το κοστος ανα τετραγωνικο το μέγιστο που δένει το πρόγραμμα ....

αν θες να είσαι μέσα στον προυπολογισμο μπορει να δηλωσεις παραθυρα αλουμινιου οπως θα μπουν αλλα με μικρότερο κόστος απο αυτο που δινει το προγραμμα 

και το 1..Ε1 δεν υποχρεωτικά 

..... ..με μέγιστο 20000 θα βάλει και θερμομόνωση ;;; και αν οχι με παράθυρα και αντλία θερμότητας ανεβαίνεις 3 κατηγορίες ;;; εχω και εγω μια αντίστοιχη κατοικία και μετα βίας μπορώ να κανω θερμομόνωση και μερικά παράθυρα και ηλιακο ... 

 

Εμενα το σενάριο ειναι: αντικατάσταση κουφωμάτων, αντλία θερμοτητας και ηλιακό και ανεβαινει 3 κατηγορίες αλλά χωρίς φυσικά τα παντζούρια. Με τα χίλια ζόρια ανέβηκα 3 κατηγορίες.

Edited by fotinoula
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, george68 said:

και το 1..Ε1 δεν υποχρεωτικά (διάβασε τη σημείωση 3)

(3) Συμπληρωματικές παρεμβάσεις (επιλογή υποχρεωτικά σε συνδυασμό με αντικατάσταση κουφωμάτων)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, dib said:

 

το έχουμε ξαναπεί .... λεει οτι αν θες να βάλεις εξωφυλα πρέπει να βάλεις και τα παράθυρα ,,,, οχι μονο εξώφυλλα αυτό λέει .... 

δεν σου απαγορεύει κανεις να βάλεις μόνο τα παράθυρα χωρίς εξώφυλλα ... 

αν ηταν θα ελεγε τα παραθυρα και οι πορτες υποχρεωτικα να εχουν εξωφυλλα ... δεν το λεει πουθενα αυτο ...

Edited by george68
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, george68 said:

το έχουμε ξαναπεί .... λεει οτι αν θες να βάλεις εξωφυλα πρέπει να βάλεις και τα παράθυρα ,,,, οχι μονο εξώφυλλα αυτό λέει .... 

δεν σου απαγορεύει κανεις να βάλεις μόνο τα παράθυρα χωρίς εξώφυλλα ... 

αν ηταν θα ελεγε τα παραθυρα και οι πορτες υποχρεωτικα να εχουν εξωφυλλα ... δεν το λεει πουθενα αυτο ...

 

1 ώρα πριν, dib said:

Ακριβώς, επειδή το έχουμε ξαναπεί δεν το συνεχίζω... ο καθένας όπως το καταλαβαίνει.

Και στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2021 όπως και στα προηγούμενα προγράμματα (στα οποία το έχω εφαρμόσει) ισχύει  :

1) Θέλεις σε ένα κούφωμα (παράθυρο ή πόρτα) να αλλάξεις εξώφυλλα ΜΟΝΟ ;  Δεν μπορείς. Πρέπει να αλλάξεις και το κούφωμα. 

2) Θέλεις σε ένα κούφωμα να αλλάξεις το κούφωμα ΧΩΡΙΣ να αλλάξεις το εξώφυλλο ;  Μπορείς.

3) Θέλεις να αλλάξεις κούφωμα και εξώφυλλο ; Μπορείς.

Edited by nick_61
  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.