Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Για παράδειγμα, διαμέρισμα 120 τ.μ., του 1990, ενδιάμεσου ορόφου, ζώνης Β υπολογίζεται Pgen 5 Κw. Είναι δυνατόν να εφαρμόζεται αυτή η σχέση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα πάλι διαμέρισμα ορόφου 103 τμ με A=212 τμ χωρίς μόνωση στην Β ζώνη σε επαφή με αέρα (τελευταίο διαμέρισμα) του 1967, δείχνει με αντλία θερμότητας 14 KW ότι δεν επαρκεί!!!!! Κάτι κάνω λάθος?🙄

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, fotinoula said:

Εμένα πάλι διαμέρισμα ορόφου 103 τμ με A=212 τμ χωρίς μόνωση στην Β ζώνη σε επαφή με αέρα (τελευταίο διαμέρισμα) του 1967, δείχνει με αντλία θερμότητας 14 KW ότι δεν επαρκεί!!!!! Κάτι κάνω λάθος?🙄

Καθόλου δεν αποκλείεται. Με Um 3,50 και τελευταίος όροφος πολύ πιθανόν να θες μεγάλη αντλία

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnkost said:

Καθόλου δεν αποκλείεται. Με Um 3,50 και τελευταίος όροφος πολύ πιθανόν να θες μεγάλη αντλία

Ωραία έστω ότι θέλω μεγαλυτερη αντλία αλλά εμένα ο προυπολογισμός επαρκεί για μικρότερη.Πώς θα το χειριζόσασταν εσείς μέσα στο πρόγραμμα? Θα βάζατε τα απαιτούμενα KW και απλά προυπολογισμό θα δίνατε 8150? Εμένα μου φαίνεται πολύ πρόχειρη όλη αυτή η κατάσταση ή τα έχουν κάνει........μη το πω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fotinoula said:

Εμένα πάλι διαμέρισμα ορόφου 103 τμ με A=212 τμ χωρίς μόνωση στην Β ζώνη σε επαφή με αέρα (τελευταίο διαμέρισμα) του 1967, δείχνει με αντλία θερμότητας 14 KW ότι δεν επαρκεί!!!!! Κάτι κάνω λάθος?🙄

Κάνεις υπολογισμό Α/Θ σε αμόνωτο κτήριο? 🤔

Αυτό το κάνουμε αφού έχουν γίνει οι θερμομονωτικές επεμβάσεις στο κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, fotinoula said:

Ωραία έστω ότι θέλω μεγαλυτερη αντλία αλλά εμένα ο προυπολογισμός επαρκεί για μικρότερη.Πώς θα το χειριζόσασταν εσείς μέσα στο πρόγραμμα? Θα βάζατε τα απαιτούμενα KW και απλά προυπολογισμό θα δίνατε 8150? Εμένα μου φαίνεται πολύ πρόχειρη όλη αυτή η κατάσταση ή τα έχουν κάνει........μη το πω καλύτερα.

Μάλλον αυτό θα έκανα. Και να ναι τα έχουν κάνει όπως τα λες ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μια ερώτηση αρχάριου: Θέλω σε παλιό κτίριο (πριν την εφαρμογή ΚΘΚ) να προτείνω θερμομόνωση των κατακόρυφων δομικών στοιχείων. Στο σενάριο παρέμβασης που θα τρέξω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ θα πρέπει να καταχωρήσω στην νέα τιμή U και την προσαύξηση +0.2 W/m2k λόγω θερμογεφυρών? Οι πίνακες των ελάχιστων ορίων U επίσης αναφέρονται στον συντελεστή χωρίς την προσαύξηση?

Θα μπαίνατε στη διαδικασία να αναλύσετε το τελικό U των τοίχων σε "καθαρό" + προσαύξηση στην περιγραφή των παρεμβάσεων για την αποφυγή παρεξηγήσεων με τον επιθεωρητή του Β' ΠΕΑ?

Edited by Vagkor
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, fotinoula said:

ναι δεν θα έχει παρέμβαση θερμομόνωση .Μόνο αντλία,ηλιακό και αιρκοντίσιον

Τότε τι εξοικονόμηση κάνεις στο κτήριο αν δεν βάλεις θερμομόνωση? 🤔

Θεωρώ, οτι μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις τον οδηγό του προγράμματος να καταλάβεις καλύτερα το νόημα του καινούργιου προγράμματος και ποιος ο σκοπός του.

Συναδελφικά πάντα...

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, fotinoula said:

Μόνο αντλία,ηλιακό και αιρκοντίσιον

Γιατί Α.Θ. και αιρκοντίσιον???

Αφού η Α.Θ. κάνει και ψύξη και θέρμανση!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.