Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

4 λεπτά πριν, dib said:

Τότε τι εξοικονόμηση κάνεις στο κτήριο αν δεν βάλεις θερμομόνωση? 🤔

Θεωρώ, οτι μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις τον οδηγό του προγράμματος να καταλάβεις καλύτερα το νόημα του καινούργιου προγράμματος και ποιος ο σκοπός του.

Συναδελφικά πάντα...

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις. Γνωρίζω πολύ καλά τη σημασία της θερμομόνωσης και είναι αυτό που προτείνω πρώτο άλλωστε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δοκίμασα και αυτό το σενάριο αλλά δεν επαρκούσε ο προϋπολογισμός και ο πελάτης φυσικά ήθελε να εστιάσει σε ηλιακό, αντλία ,κουφώματα και αιρκοντίσιον. Και συγκεκριμένα αυτά με βοήθησαν να πετύχω τις 3 περιβόητες κατηγορίες. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα μία βοήθεια. Εν ολίγοις.

Υπάρχει διαμέρισμα τελευταίου ορόφου 100μ2.

Πάνω από αυτό στο δώμα, υπήρχε χώρος αποκλειστικής χρήσης. Έστησε αυτός μία αλουμινοκατασκευή με πάνελ και έφτιαξε ένα διαμερισματάκι αυτοτελές 30μ2. Το τακτοποίησε και είναι νόμιμο. 

Στα συμβόλαια του δεν φαίνεται αυτό το διαμέρισμα. Υπάρχει στο συμβόλαιο χώρος αποκλειστικής χρήσης δώματος 30μ2 παρακολούθημα του διαμερίσματος.

Στο Ε9 στα μ2 του διαμερίσματος έχει προσθέσει τα μ2 του διαμερίσματος του δώματος, δηλαδή γράφει σε μία γραμμή 130μ2. Έχουμε  δηλαδή έναν ΑΤΑΚ και έναν αριθμό παροχής.

Γίνεται να μπει ενιαίος αυτός ο χώρος στο εξοικονομώ ? Ακόμη και αν το θεωρούσα μαιζονέτα (και καλά αφού δεν είναι) , θα κόλλαγε λογικά στην ΗΤΚ. Τι λέτε ? Δεν νομίζω να τα ενώσει ποτέ. Να του πω να τα ξεχωρίσει στο Ε9 σε δύο γραμμές και να κάνουμε μόνο το διαμέρισμα 100μ2 να τελειώνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, nik said:

.... Να του πω να τα ξεχωρίσει στο Ε9 σε δύο γραμμές και να κάνουμε μόνο το διαμέρισμα 100μ2 να τελειώνουμε ?

Μπορεί να είναι ίδιος ιδιοκτήτης αλλά έχουν διαφορετική είσοδο (έτσι καταλαβαίνω απο τη περιγραφή)

Οπότε του λες να τα κάνει στο Ε9 όπως γράφεις και ξεμπεδεύει κ αυτός κι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είδα σε προηγούμενο reply πως από το helpdesk είπανε ότι δε πρέπει να υπάρχουν αλλαγές στο κτήριο αναφοράς μεταξύ Α και Β ΠΕΑ.

Έστω κτήριο που θερμαίνεται με λέβητα-καυστήρα πετρελαίου και προτείνεται ως πρόταση (και πραγματοποιείται) παρέμβαση και αλλαγή με ΑΘ αέρα-νερού. Επομένως στο 1ο ΠΕΑ το Κ.Α. έχει ως σύστημα θέρμανσης λέβητα πετρελαίου. 

Στο Β ΠΕΑ ο ενεργειακός επιθεωρητής θα περάσει ΑΘ επομένως το Κ.Α του θα έχει ως σύστημα θέρμανσης ΑΘ με βάση τη ΤΟΤΕΕ 20701_1 στο 5.1.1.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περιπτώσεις πρόσφατης απόκτησης, χωρίς πιστοποιητικό μεταγραφής λόγω μεγάλης αναμονής στο κτηματολόγιο.

Προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, antloukidis said:

Γιατί Α.Θ. και αιρκοντίσιον???

Αφού η Α.Θ. κάνει και ψύξη και θέρμανση!!!

Όχι πάντα. Η Α.Θ. για να δώσει ψύξη θέλει και αντίστοιχες τερματικές μονάδες. Fan-coils ή ενδοδαπέδια.

Η ενδοδαπέδια είναι σπάνια περίπτωση και με πολλές ιδιαιτερότητες. Τα fan-coils είναι μια ακριβή λύση που (κατά την προσωπική μου άποψη) είναι ιδανική μόνο για ψύξη-θέρμανση τριτογενούς τομέα. Σε κτήρια κατοικίας η ποιότητα θέρμανσης που προσφέρουν υπολείπεται κατά πολύ των συμβατικών καλοριφέρ.

Άρα, στις περισσότερες περιπτώσεις, Α.Θ. μόνο για θέρμανση, και ψύξη από κλασικά κλιματιστικά. Γνώμη μου…

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, vagom said:

Όχι πάντα. Η Α.Θ. για να δώσει ψύξη θέλει και αντίστοιχες τερματικές μονάδες. Fan-coils ή ενδοδαπέδια.

Η Α/Θ αέρα-νερού για ψύξη όντως θέλει fan-coils, αυτή του αέρα-αέρα για ψύξη μπορεί και με κοινές εσωτερικές μονάδες άμεσης εξάτμισης.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gsaraf said:

Έχω περιπτώσεις πρόσφατης απόκτησης, χωρίς πιστοποιητικό μεταγραφής λόγω μεγάλης αναμονής στο κτηματολόγιο.

Προτείνετε κάτι;

Και εγώ είχα τέτοια περίπτωση αλλά μου έφεραν τελικά πιστοποιητικό μεταγραφής

Θα σου πω τι σκεφτόμουν να κάνω:

Λογικά αφού έχει υπογραφεί το συμβόλαιο έχει κατατεθεί στο υποθηκοφυλακείο αίτηση για τη μεταγραφή του ακινήτου , οπότε θα κατεθετα την αίτηση αυτή πρωτοκολλημενη με ένα ενημερωτικό σημείωμα επεξήγησης. 

Τώρα το θεμα μου θα ηταν ότι το παράρτημα των δικαιολογητικών λέει ξεκάθαρα ότι θέλει πιστοποιητικό μεταγραφής κατά την υποβολή. Εάν το πιστοποιητικο  έχει μεταγενέστερη ημερομηνία από την υποβολή της αίτησης μήπως το δουν κάπως μιας και γίνεται χειροκίνητος έλεγχος στις ειδικές περιπτώσεις ?! 

Θα σου έλεγα να περιμένεις (υπάρχει χρόνος ακόμα) και αν δε το φέρουν μέχρι πχ 20 Ιανουαρίου βάλτο μέσα έτσι και ότι γίνει !

Εξάλλου επειδή το βλέπει και το προχωράει άνθρωπος σε υπαγωγή θα απορριφθεί από την αρχή εάν δε το δεκτουν 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, vagom said:

Όχι πάντα. Η Α.Θ. για να δώσει ψύξη θέλει και αντίστοιχες τερματικές μονάδες. Fan-coils ή ενδοδαπέδια.

Η ενδοδαπέδια είναι σπάνια περίπτωση και με πολλές ιδιαιτερότητες. Τα fan-coils είναι μια ακριβή λύση που (κατά την προσωπική μου άποψη) είναι ιδανική μόνο για ψύξη-θέρμανση τριτογενούς τομέα. Σε κτήρια κατοικίας η ποιότητα θέρμανσης που προσφέρουν υπολείπεται κατά πολύ των συμβατικών καλοριφέρ.

Άρα, στις περισσότερες περιπτώσεις, Α.Θ. μόνο για θέρμανση, και ψύξη από κλασικά κλιματιστικά. Γνώμη μου…

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός...

Η πρότασή μου είναι η εξής :

Στη θέρμανση η Α.Θ. θα λειτουργεί χωρίς αλλαγή, όπως προτείνει η συνάδελφος.

Στην ψύξη αντί να μπουν σπλιτάκια θα μπουν FCU νερού (στην ίδια θέση που θα έμπαιναν τα εσωτερικά των AC) και θα συνδεθούν με την Α.Θ.

Έτσι δεν θα γεμίσει εξωτερικά το σπίτι με μηχανήματα (πλην της Α.Θ.), ενώ το κόστος του κάθε FCU νερού είναι σίγουρα μικρότερο από το AC που αντικαθιστά.

Υπάρχει έτσι και δυνατότητα "ταχείας θέρμανσης" με αρχική (μικρής διαρκείας) λειτουργία και των FCU, παράλληλα με τα σώματα ή το ενδοδαπέδιο.

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αναλύνοντας το U των δομικων στοιχειων ωστε μετα την μονωση να πληρούν τον ΚΕΝΑΚ παρατηρώ ότι σε μπατική τοιχοποιία αμόνωτη, εφαρμόζοντας μόνωση 10εκ με θερμομον. σοβά κλπ, προκύπτει U=0.26 όπου αν προσθέσω και 0.20 λόγω θερμογεφυρών τότε φτάνω στο 0.46 το οποίο δεν είναι αποδεκτό (max τιμη 0.45). Μηπως δεν πρεπει να λαβω υποψιν τις ΘΓ? Εσείς πως το αντιμετώπιζετε? Τι άλλο να βάλω πέρα απο 10εκ μόνωση με λ=0.031?? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.