Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Αρα η μοναδική λύση είναι να μειώσω στον προυπολογισμό του εντύπου παρεμβάσεων τις τιμές μονάδος στα πάντα ώστε α) να είμαι κάτω απο τους κόφτες αλλά και β) να μειώσω το ανηγμένο κόστος εξοικ. ενέργειας.

πχ αντλία θερμότητας -1500€, ηλιακός -400€ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις διατάξεις αυτοματου ελέγχου, πρέπει να επιλέξω πόσα τεμάχια θα χρειαστούν? πχ για θερμοστατικές κεφαλές βάζω ακριβώς τα τεμάχια ή ότι και να βάλω δεν έχει νόημα αφού το ποσό είναι το ίδιο..?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σχετικά με την τεκμηρίωση αντικατάστασης υφιστάμενων αντλιών θερμότητας τύπου split, οι ελάχιστες απαιτήσεις που λέει αναφέρονται στην παράγραφο 5.1.1 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017 (Ελάχιστες απαιτήσεις & προδιαγραφές κτηρίου αναφοράς); Επίσης αν δεν έχω σειριακό αριθμό και στοιχεία για την αντλία θερμότητας εισάγω τη θεωρητική τιμή SCOP ανάλογα με τη χρονολογία εγκατάστασης του κλιματιστικού (ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017 παρ. 5.1.2.2.Α) και το εξηγώ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, mechgiann said:

Σε συρόμενα κουφώματα μέσα στην τοιχοποιία, δεν είναι εφικτό να σύρετε το
κούφωμα μέσα στο διάκενο χωρίς αυτό να είναι σε επαφή με το εξωτερικό
περιβάλλον.
Στις περιπτώσεις συρόμενων κουφωμάτων η εξωτερική στρώση της τοιχοποιίας
δεν προσμετράται στο συντελεστή θερμοπερατότητας του δομικού στοιχείου της
τοιχοποιίας.

Με εκτίμηση.

--
Γραφείο υποστήριξης ΕΚΟ ΙΙ
[email protected]
ΤΕΕ
Νίκης 4, ΑΘΗΝΑ

Το ΤΕΕ απάντησε ότι δεν είναι δυνατόν να ΣΥΡΟΥΜΕ το κούφωμα μέσα στο διάκενο χωρίς να αυτό να είναι σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον; Η θερμομονωτική επάρκεια έχει νόημα όταν το κούφωμα είναι κλειστό. Όταν το κούφωμα σύρεται στο διάκενο θα συζητήσουμε αν έρχεται σε επαφή αυτό με το εξ. περιβάλλον, τη στιγμή που το κέλυφος είναι ανοιχτό;

Χαίρομαι που βλέπω το επιχείρημα βάσει του οποίου θα βρεθώ κατηγορούμενος στο δικαστήριο. Να μη γελάω μόνος μου. Να γελάσει και ο δικαστής μαζί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βλέπω ότι υπάρχουν συνάδελφοι που αν το ΤΕΕ τους πει ότι "ο ήλιος ανατέλλει από τη Δύση" αντί να απαντήσουν "βρε δε γ***", θα το πιστέψουν και θα το χρησιμοποιήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, thanasis3 said:

Το ΤΕΕ απάντησε ότι δεν είναι δυνατόν να ΣΥΡΟΥΜΕ το κούφωμα μέσα στο διάκενο χωρίς να αυτό να είναι σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον; Η θερμομονωτική επάρκεια έχει νόημα όταν το κούφωμα είναι κλειστό. Όταν το κούφωμα σύρεται στο διάκενο θα συζητήσουμε αν έρχεται σε επαφή αυτό με το εξ. περιβάλλον, τη στιγμή που το κέλυφος είναι ανοιχτό;

Χαίρομαι που βλέπω το επιχείρημα βάσει του οποίου θα βρεθώ κατηγορούμενος στο δικαστήριο. Να μη γελάω μόνος μου. Να γελάσει και ο δικαστής μαζί. 

Πράγματι η απάντηση μου φάνηκε περίεργη...

Προσπάθησα να καταλάβω τι εννοούν και η μόνη εξήγηση που δίνω είναι ότι θεωρούν ότι το διάκενο δεν σφραγίζει ποτέ πλήρως και πάντα έρχεται σε επαφή με το εξωτ. περιβάλλον, ακόμα και με κλειστό κούφωμα. Τσουβαλιάζουν όλες τις περιπτώσεις... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θλίβομαι διότι το επίπεδο της συζήτησης κατεβαίνει. Ο προβληματισμός είναι προβληματισμός και οι Κανονισμοί είναι Κανονισμοί. Οι μελέτες που εκπονούμε βασίζονται στον Κανονισμό και ελεγχόμαστε για το αν τον ακολουθούμε ή όχι. Σαφώς και ο καθένας μας έχει την ευθύνη για ό,τι υπογράφει και σφραγίζει. Σε φάση ελέγχου όμως όλοι μας είμαστε το ίδιο υπόλογοι για την εφαρμογή του Κανονισμού άσχετα αν συμφωνούμε ή όχι. Φυσικά γι' αυτό υπάρχει και το φόρουμ ώστε με επιχειρήματα να μπορέσουμε να στοιχειοθετήσουμε την αντίθετη άποψη η οποία φυσικά και μπορεί να στέκει, άλλωστε η ΤΟΤΕΕ δεν είναι πανάκεια (!) αλλά έως ότου αλλάξει, από τη στιγμή που υπογράφουμε για ένα έργο ή ΠΕΑ πάνω στο οποίο στηρίζεται ολόκληρο πρόγραμμα ΕΣΠΑ, πρέπει να είμαστε και τυπικά σωστοί. Αυτά από εμένα και πραγματικά θλίβομαι γιατί δεν περίμενα να εκφράζονται τέτοιες απόψεις (προ ώρας κ.λπ.).

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θέλω τη βοήθειά σας για δυο περιπτώσεις:

α. Έχω περίπτωση αίτησης όπου το ρεύμα ήταν κομμένο εδώ και αρκετά χρόνια(10 περίπου) και ο πελάτης έκανε πριν λίγο καιρό αίτηση για επανασύνδεση. Στις φορολογικές δηλώσει που έγιναν για το 2020 φαίνεται κανονικά ως πρώτη κατοικία από τον ιδιοκτήτη (πλήρης κύριος) και αναγράφεται ο αριθμός παροχής. Αν δεν προλάβει να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός μέχρι να κάνω την αίτηση, τι δικαιολογητικό να ανεβάσω στο σύστημα;

β. Έχω περίπτωση κατοικίας με ψιλή κυριότητα στον γιο και επικαρπία στον πατέρα. Στις φορολογικές δηλώσεις που έγιναν για το  2020 ήταν πρώτη κατοικία στον πατέρα, ενώ ο γιος είχε πρώτη κατοικία αλλού. Είχαμε αποφασίσει να κάνουμε την αίτηση στο όνομα του πατέρα, αλλά απεβίωσε  πριν από ένα μήνα. Πως μπορώ να προχωρήσω τη συγκεκριμένη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mechgiann said:

Πράγματι η απάντηση μου φάνηκε περίεργη...

Προσπάθησα να καταλάβω τι εννοούν και η μόνη εξήγηση που δίνω είναι ότι θεωρούν ότι το διάκενο δεν σφραγίζει ποτέ πλήρως και πάντα έρχεται σε επαφή με το εξωτ. περιβάλλον, ακόμα και με κλειστό κούφωμα. Τσουβαλιάζουν όλες τις περιπτώσεις... 

Συνάδελφε κάνουν ακριβώς αυτό. Όμως την ευθύνη για την εφαρμογή των νόμων και των κανονισμών την έχουμε εμείς. Το ΤΕΕ λειτουργεί συμβουλευτικά αλλά δε νομοθετεί. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.