Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνδεση γεννήτριας σε τριφασική εγκατάσταση κατοικίας


Vasilis.Sp

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, σκοπεύω να εγκαταστήσω μια γεννήτρια "έκτακτης ανάγκης" για τις διακοπές ρεύματος που συμβαίνουν όλο και συχνότερα (φωτιές, χιόνια, κλπ).

Έχω καταλήξει σε μια γεννήτρια πετρελαίου η οποία προσφέρει επιλογή μονοφασικής ή τριφασικής σύνδεσης που θα συνοδεύεται από πίνακα αυτόματης μεταγωγής. Η κατοικία έχει τριφασική εγκατάσταση.

Την εγκατάσταση θα κάνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος.  Κατά την κατασκευή της οικίας είχα ζητήσει από τον ηλεκτρολόγο να αφήσει "αναμονή" για γεννήτρια, συνεπώς υπάρχει έτοιμη η καλωδίωση. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο τρόπος σύνδεσης της γεννήτριας στον πίνακα της οικίας.

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο εγκατάστασης του κατασκευαστή της γεννήτριας, κατά την τριφασική σύνδεση, το  φορτίο θα πρέπει να διανέμεται ισορροπημένα και στις τρεις φάσεις, με το μέγιστο ποσοστό ανισορροπίας μεταξύ φάσεων να μην ξεπερνά το 20%. Σε αντίθετη περίπτωση κινδυνεύει να καταστραφεί η γεννήτρια.

Στην περίπτωση της οικίας, η κάθε φάση είναι (περίπου) μοιρασμένη ανά όροφο (υπόγειο,ισόγειο,όροφος). Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν γίνει τριφασική σύνδεση θα πρέπει, όποτε λειτουργεί η γεννήτρια, να υπάρχει ίδιο φορτίο στον κάθε όροφο (φορτίο= ενεργοποιημένες συσκευές) ώστε να υπάρχει ισοκατανομή φορτίου. Αυτό είναι μάλλον αδύνατο. Οπότε η λύση που μένει είναι η γεννήτρια να λειτουργεί ως μονοφασική και να δίνει ρευμα και στις 3 φάσεις του σπιτιού.

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος και εξηγήστε μου αν θέλετε τι δεν καταλαβαίνω.

Η γεννήτρια παράγει 5Κw μονοφασικά και 6kw τριφασικά και έχει επιλογή λειτουργίας.

Οι ανάγκες της οικίας σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (ψυγεία, καταψύκτης, λέβητες θέρμανσης, κλπ) είναι 1700w.

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Vasilis.Sp said:

...

Την εγκατάσταση θα κάνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος.  

Αφού την εγκατάσταση θα την κάνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος.... Και όλα αυτά που ρωτάς οφείλει να τα γνωρίζει.... 

Εσύ τι χρειάζεσαι αυτά που ρωτάς που λογικό είναι πριν επιλέξεις αντλία να έχεις δει με τον επαγγελματία τις ανάγκες και δυνατότητες του ακινήτου σου?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Didonis said:

Αφού την εγκατάσταση θα την κάνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος.... Και όλα αυτά που ρωτάς οφείλει να τα γνωρίζει.... 

Εσύ τι χρειάζεσαι αυτά που ρωτάς που λογικό είναι πριν επιλέξεις αντλία να έχεις δει με τον επαγγελματία τις ανάγκες και δυνατότητες του ακινήτου σου?

Έχω ρωτήσει 2 ηλεκτρολόγους και η απάντηση ήταν να γίνει τριφασική σύνδεση, μόλις τους είπα τι αναφέρει ο κατασκευαστής της γεννήτριας μου απάντησαν ότι δεν γνωρίζουν τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση. Να σημειωθεί ότι και στις 2-3 γεννήτριες που κατέληξα, οι κατασκευαστές πρακτικά αναφέρουν την ίδια οδηγία ως προς την τριφασική σύνδεση. Με άλλα λόγια, ΔΕΝ εμπιστεύομαι τους ηλεκτρολόγους να κάνουν την ΕΠΙΛΟΓΗ τρόπου σύνδεσης, τους εμπιστεύομαι να κάνουν τις συνδέσεις. Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον ηλεκτρολόγο που να έχει ειδίκευση σε γεννήτριες, παρακαλώ προωθήστε μου τα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολόγους και λοιπούς τεχνίτες ή μηχανικούς, δεν επιτρέπεται να σας προτείνουμε.

Σας προτείνω, αν στο σπίτι δεν υπάρχει κάποιος τριφασικός καταναλωτής, να κάνετε μονοφασική σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, antloukidis said:

Ηλεκτρολόγους και λοιπούς τεχνίτες ή μηχανικούς, δεν επιτρέπεται να σας προτείνουμε.

Σας προτείνω, αν στο σπίτι δεν υπάρχει κάποιος τριφασικός καταναλωτής, να κάνετε μονοφασική σύνδεση.

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως σωστά είπατε, στην κατοικία δεν υπάρχει ανάγκη για τριφασική συσκευή. Οπότε ο τρόπος σκέψης μου δεν είναι λάθος ως προς την κατανομή των φορτίων ανά φάση.

Link to comment
Share on other sites

τα ΗΖ δεν έχουν μόνο μεγίστη ανισοκατανομή αλλά και ελάχιστο ποσοστό φορτίου, ρώτα πιο είναι σε αυτή που θες γιατί τα 1700W είναι λίγα για 6000W (ή μήπως είναι VA).

Για την κατανομή των φορτίων όσο σωστά να την κάνει ένας ηλεκτρολόγος τελικά εσύ θα τα λειτουργείς, αν δεν τα ανάβεις όπως είναι υπολογισμένα πάλι ανισοκατανεμημένα θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω κάποια τιμή για αυτό που αναφέρετε. Η γεννήτρια είναι αυτή https://ks-power.de/en/ks-diesel-generators/ks-8200hdes-1-3-atsr-3-2/#more-3818 .

Η μόνη αναφορά που βρίσκω στο εγχειρίδιο είναι ότι για την καλή λειτουργία της γεννήτριας, δεν θα πρέπει να λειτουργεί για μεγάλα διαστήματα με φορτία μεγαλύτερα από το 80% της ονομαστικής τιμής (πράγμα που ισχύει για όλες τις γεννήτριες που κοίταξα).

Επίσης τα 1700w μπορεί να γίνουν και 2500-3000 για κάποιο διάστημα, εφόσον ενεργοποιηθούν και δυο αντλίες βρόχινων υδάτων σε φρεάτιο (συνήθως η μία ενεργοποιείται). Οπότε θέλω να έχω διαθέσιμη την επιπλεόν ισχύ. Θα το εκτιμούσα αν μου δείχνατε κάποιο παράδειγμα για την τιμή στην οποία αναφέρεστε την οποία λογικά θα πρέπει να αναγράφει κάπου ο κατασκευαστής. Είναι πολύ σημαντική παράμετρος...

Σας ευχαριστώ

Edited by Vasilis.Sp
Link to comment
Share on other sites

αφού ο κατασκευαστής δεν αναφέρει κάτι μάλλον δεν θα έχει πρόβλημα αυτός ο κινητήρας με χαμηλό φορτίο. Ίσως οι μικροί κινητήρες να μην έχουν τα προβλήματα των κινητήρων στα μεγάλα ΗΖ

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2021 at 4:51 ΜΜ, Vasilis.Sp said:

Στην περίπτωση της οικίας, η κάθε φάση είναι (περίπου) μοιρασμένη ανά όροφο (υπόγειο,ισόγειο,όροφος)

επειδη η ηλεκτρολογικη σου   εγκατασταση  έχει κάποια λαθάκια καλό θα ήταν να προμηθευτής μονοφασική γεννητρια κοντά στα 8-9 kva   βενζίνα κατά προτίμηση,  τα πετρέλαια βγάζουν μύκητες, κατι σαν  μύξες οταν κάθονται πολύ καιρό στα μεταλλικα ντεπόζιτα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.