Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση γεννήτριας σε τριφασική εγκατάσταση κατοικίας


Vasilis.Sp

Recommended Posts

Επανέρχομαι και ζητάω εκ νέου τη βοήθειά σας, ή έστω τη γνώμη σας στο παραπάνω θέμα.

Μετά από έρευνα κατέληξα στην γεννήτρια και την αγόρασα. Πήρα μονοφασική γεννήτρια με σκοπό να τη συνδέσω στις 3 φάσεις της οικίας (με γέφυρες) ώστε να εξυπηρετείται όλη η οικία. Αντιμετωπίζω όμως πρόβλημα με τον πίνακα αυτόματης μεταγωγής. Από ότι καταλαβαίνω, ο πίνακας μεταγωγής (ΠΜ) παρεμβάλεται μεταξύ της παροχής από το δίκτυο (ρολόι ΔΕΗ) και του κεντρικού πίνακα της οικίας. Όταν "αντηληφθεί" διακοπή, εκκινεί το η/ζ και κάνει τη μεταγωγή και τροφοδοτεί την οικία από το η/ζ. Μόλις επανέλθει το ρεύμα, διακόπτει τη λειτουργία του η/ζ και κάνει παλι μεταγωγή στο δίκτυο.

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν ο ΠΜ παρεμβάλλεται μεταξύ παροχής και κεντρικού πίνακα οικίας ή αν απλά συνδέεται στις φάσεις μετά τον κεντρικό πίνακα της οικίας. Αυτό θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου το ξεκαθαρίσει. Το ότι παρεμβάλλεται το συμπέρανα από το εγχειρίδιο εγκατάστασης που παραθέτω μαζί με το ποστ αυτό.

Έχουμε τα παρακάτω δεδομένα λοιπόν....

Μονοφασικό η/ζ και τριφασική ηλ. εγκατάσταση οικίας με αποκλειστικά μονοφασικές καταναλώσεις. Έχω την επιλογή τοποθέτησης μονοφασικού ή τριφασικού πίνακα μεταγωγής . Τι πίνακα χρειάζομαι για να λειτουργήσει σωστά ο αυτοματισμός? Τι συνδεσμολογία θα πρέπει να γίνει?

Η δική μου σκέψη (να σημειωθεί ότι δεν είμαι γνώστης) είναι να τοποθετηθεί τριφασικός πίνακας μεταγωγής. Στην είσοδο δικτύου του ΠΜ θα συνδεθούν οι 3 φάσεις από τη ΔΕΗ, στην είσοδο η/ζ του ΠΜ θα συνδεθεί η μονή φάση του η/ζ, αλλα θα γεφυρωθεί και στις άλλες 2, και στην έξοδο τροφοδοσίας του ΠΜ θα συνδεθούν οι 3 φάσεις που καταλήγουν στον κεντρικό πίνακα της οικίας. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν η γεφύρωση που προτείνω θα δώσει την κατάλληλη τάση στον ΠΜ ώστε να τον "ξεγελάσει"  και να λειτουργήσει όπως πρέπει ή αν η τάση αυτή θα κάψει τον πίνακα μεταγωγής.

Παραθέτω το .pdf απο το εγχειρίδιο εγκατάστασης του πίνακα αυτόματης μεταγωγής.

 

 

ATS 3000 rpm Manual 2021 ENG.pdf

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vasilis.Sp said:

Μονοφασικό η/ζ και τριφασική ηλ. εγκατάσταση οικίας με αποκλειστικά μονοφασικές καταναλώσεις. Έχω την επιλογή τοποθέτησης μονοφασικού ή τριφασικού πίνακα μεταγωγής . Τι πίνακα χρειάζομαι για να λειτουργήσει σωστά ο αυτοματισμός? Τι συνδεσμολογία θα πρέπει να γίνει?

επειδη τα ΑΝ , τα  ΙΣΩΣ , τα  ΜΠΟΡΕΙ  κλπ ειναι πολλα , πχ  , ο ΠΜ , εχει ρελε κατάλληλης  ισχυος   ή με πο πρώτο ζόρισμα θα τους πάρεις στο χέρι ?....καλύτερα λοιπόν να φωνάξεις έναν επαγγελματία ......από εδώ δεν μπορούμε να σου πούμε κάτι  άλλο.

edit 

στο σχέδιο δεν βλέπω ηλεκτρική μανδάλωση, μόνο την μηχανική βλέπω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω απευθυνθεί σε επαγγελματίες, ηλεκτρολόγους και μηχανικούς αλλά δεν μου έχουν δώσει ξεκάθαρη απάντηση. Ρωτάω εδώ για να πάρω μια κατεύθυνση έτσι ώστε αργότερα να αναζητήσω κάποιον επαγγελματία που θα αναλάβει την εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Βασανίζεστε με ερωτήματα, που απαντώνται ξεκάθαρα στο manual εγκατάστασης.

Ένας έμπειρος ηλεκτρολόγος δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να κάνει τις σωστές συνδέσεις.

Μη ζητάτε επεξηγήσεις εδώ, καθώς μπορεί να οδηγήσουν σε πιθανά θανάσιμα λάθη, κάποιον ανειδίκευτο.

Εννοείται ότι θα προμηθευτείτε τριφασικό πίνακα μεταγωγής.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, antloukidis said:

Βασανίζεστε με ερωτήματα, που απαντώνται ξεκάθαρα στο manual εγκατάστασης.

Ένας έμπειρος ηλεκτρολόγος δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να κάνει τις σωστές συνδέσεις.

Μη ζητάτε επεξηγήσεις εδώ, καθώς μπορεί να οδηγήσουν σε πιθανά θανάσιμα λάθη, κάποιον ανειδίκευτο.

Εννοείται ότι θα προμηθευτείτε τριφασικό πίνακα μεταγωγής.

Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιον που να μου έχει πει ότι γίνεται να λειτουργήσει ο αυτοματισμός και θα γίνει με τον τάδε τρόπο. Ο ηλεκτρολόγος είπε ότι δεν γίνεται με αυτοματισμό (λόγω μονοφασικού η/ζ και τριφασικής εγκατάστασης) αλλά γίνεται με χειροκίνητο τρόπο, πράγμα που το γνωρίζω και εγώ καθώς είχα ήδη προβλέψει να εγκατασταθεί μεταγωγικός διακόπτης στον κεντρικό πίνακα. Ο μηχανολόγος στον οποίο απευθύνθηκα μου απάντησε ότι "μάλλον" δεν γίνεται αυτό που ζητάω (πλήρης αυτοματισμός). Για αυτό λοιπόν προσπαθώ να πάρω κάποια γνώμη ή κατεύθυνση μέσα από αυτόν τον χώρο. 

Επαναλαμβάνω ότι την εγκατάταση θα την αναλάβει κάποιος επαγγελματίας του χώρου, όχι εγώ, αλλά θέλω να γνωρίζω τι ακριβώς θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση ότι όλα θα λειτουργούν εντάξει θα πάρετε από τον πωλητή (δεν βλέπω κανένα λόγο να μη λειτουργεί)

Πιθανό είναι ο πωλητής να διαθέτει ηλεκτρολόγο για να σας τον εγκαταστήσει.

Αν ο συγκεκριμένος πίνακας μεταγωγής δεν λειτουργεί, επιλέξτε κάποιον άλλο.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από αρκετά τηλεφωνά βρήκα κάποιον άνθρωπο που ασχολείται με την εγκατάσταση η/ζ και των αυτοματισμών τους και θα έρθει από κοντά να κάνει μια εκτίμηση και να μου δώσει μια προσφορά για να αναλάβει την δουλειά αυτή. 

Θα επανέρθω όταν εχω νεότερα και αφού γίνει (εύχομαι) η εγκατάσταση.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος για την υπαρξη τασης γινεται μεταξυ L1-N, οποτε θεμα δεν υπαρχει. Προσοχη χρειαζεται στην συνδεσμολογία, καθως αυτη που πρεπει να γινει απο την μερια της γεννητριας δεν αναφέρεται στο σχεδιάγραμμα. 

Οπως ειπώθηκε, καποιος σωστος επαγγελματίας δεν θα εχει κανενα θεμα. 

Εαν, κατα τα λεγομενα σας, τοσοι πολλοι επαγγελματιες δεν μπορεσαν να βγαλουν ακρη, λυπάμαι!!

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.