Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο


Recommended Posts

Έχω ποσοστό σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο εκτός σχεδίου πόλεως γύρω στα 500τ.μ Το θέμα είναι ότι ένας εκ των άλλων ιδιοκτητών έχει κτίσει γραφείο για την επιχείρηση του παρόλο που έχουμε απλά ένα ποσοστό κ δεν έχει χωριστεί. Τι μπορώ να κάνω για αυτό; και μπορεί να μου δημιουργήσει θέμα όπως να μην είναι οικοδομήσιμο η να μην μπορώ να πουλήσω το κομμάτι μου στο μέλλον; Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και άσχετη με τέτοια θέματα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι οικοδομείται σε εξ αδιαιρέτου γεωτεμάχιο, στο οποίο δεν έχει γίνει σύσταση καθέτων ή οριζοντίων ιδιοκτησιών, ανήκει σε όλους τους ιδιοκτήτες (κατά το ποσοστό του καθενός).

Το όλο γήπεδο τι επιφάνεια έχει?

συμπλ.

Στα εξ αδιαρέτου δεν υπάρχει "κομμάτι σου" και "κομμάτι μου", παρά μόνο ποσοστό στο ενιαίο. Αυτό μεταβιβάζεται

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει σύσταση κάθετων η οριζόντιων ιδιοκτησιών έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται αν είναι εκτός σχεδίου πόλεως αν δεν κάνω λάθος. Όλο είναι γύρω 3000τ.μ ο προαναφερόμενος που έκτισε γραφείο έχει 1000τ.μ. Το ερώτημα είναι δεν πρέπει να κινηθώ με δικηγόρο; Έχει το δικαίωμα να κτίσει κ μάλιστα να επιλέξει και το σημείο που τον εξυπηρετεί όταν δεν έχει χωριστεί και το μόνο που μας ανήκει είναι το ποσοστό εξ αδιαιρέτου. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ChristinaMarian said:

Το ερώτημα είναι δεν πρέπει να κινηθώ με δικηγόρο; Ναι Έχει το δικαίωμα να κτίσει Όχι κ μάλιστα να επιλέξει και το σημείο που τον εξυπηρετεί όταν δεν έχει χωριστεί και το μόνο που μας ανήκει είναι το ποσοστό εξ αδιαιρέτου. Όχι 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει και έλεγχος νομιμότητας της άδειας, καθόσον στα συνιδιόκτητα (νομίζω πως) απαιτείται σύμφωνη γνώμη και των υπόλοιπων.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tetris said:

Θα πρέπει να γίνει και έλεγχος νομιμότητας της άδειας, καθόσον στα συνιδιόκτητα (νομίζω πως) απαιτείται σύμφωνη γνώμη και των υπόλοιπων.

Ευχαριστώ πολύ θα κινηθώ με δικηγόρο, κάτι άλλο αν από εμπειρια γνωρίζετε με 550τ.μ κ πρόσοψη γύρω στα 11μ μπορεί να οικοδομηθεί όταν μπει μελλοντικά στο σχέδιο πόλης η και χωρίς; Αν όχι έχει αξία ένα τέτοιο τεμάχιο έστω κ μελόντικα η είναι καταδικασμένο να μείνει ποσοστό και αναξιοποίητο καθώς επίδοξος αγοραστής (από τους συνδικαιούχος) προσπαθεί να με πείσει να το πάει σε πολύ χαμηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει βγάλει άδεια για το κτίσμα... Αυθαίρετο θα είναι, που ίσως το ρύθμισε κ.λπ. Μια ωραιότατη ευκαιρία να του πουλήσει η συνομιλήτριά μας το μερίδιό της χρυσό ή να τον τρέχει μέχρι ..."να πατήσει χιόνι"!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει βγάλει άδεια με κάποια παρέκκλιση. Όσο για τη μεταβίβαση του ποσοστού, ισχύει ό,τι είπε ο Ιάσονας...

Ως προς τη μελλοντική αξιοποίηση του ακινήτου (όταν και εάν ενταχθεί σε σχέδιο), ακόμη και αν τα όρια αρτιότητας θα είναι > 11-500, μπορεί να γίνει  σύσταση κατακορύφων ιδιοκτησιών και ο καθένας να οικοδομήσει αυτό που δικαιούται.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, tetris said:

Μπορεί να έχει βγάλει άδεια με κάποια παρέκκλιση. Όσο για τη μεταβίβαση του ποσοστού, ισχύει ό,τι είπε ο Ιάσονας..

Καλά υπάρχει περίπτωση να του δίνει ο νόμος την δυνατότητα να χτίσει γραφείο σε εξ'αδιερετου χωρίς να απαιτείται η συγκατάθεση των υπολοίπων και χωρίς να υπάρχει σχέδιο. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  [αδεια -εστω και κατα παρεκλιση-  δεν μπορουσε να βγαλει χωρις την συναινεση των υπολοιπων]

 Αρα εχτισε αυθαιρετο.

 Προφανως στα 3000 τμ,. το να εχει ποσοστο επι αυτων και  να εχει χτισει 1000 τμ.

ξεπερναει καθε φαντασια...

Αρα, με μηχανικο θα ελεγχθει η ολη διαδικασια της τακτοποιησης, με αιτημα προς το ΤΕΕ, ως εχων αμεσο συμφερον συνιδιοκτητης..

Μετα, ερχεται η σειρα του δικηγορου.

καλη συνεχεια

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.