Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τέλος η άδεια του Δασαρχείου για το κλαδεμα δένδρων σε οικόπεδα.


dimitris GM

Recommended Posts

" Σύμφωνα με τον υφυπουργό Περιβάλλοντος κ. Αμυρά σε κύρωση της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου που κατατέθηκε στην Βουλή προς κύρωση προβλέπεται ότι μετά από αίτημα του εκάστοτε ιδιοκτήτη στο Δασαρχείο για κλάδεμα δέντρων που μπορούν να αποτελέσουν κίνδυνο για την κατοικία του και βρίσκονται εντός του οικοπέδου του θα μπορεί να προχωρήσει σε κλάδεμα του χωρίς να περιμένει την έγκριση του αιτήματος.

Ειδικότερα όπως τόνισε ο κ. Αμυράς εφόσον το αίτημα του πολίτη δεν απαντηθεί από το Δασαρχείο εντός 20 ημερών τότε ο ιδιοκτήτης του ακινήτου θα μπορεί να κλαδέψει τα δέντρα που χρειάζονται χωρίς να περιμένει άλλο την θετική απάντηση του Δασαρχείου".

Από πότε απαιτείτο έγκριση Δασαρχείου για κλάδεμα δέντρων εντός ιδιοκτησίας; 

Δηλαδή, όλοι οι αγρότες ή και ερασιτέχνες που κλαδεύουν τα δέντρα τους ήταν ως τώρα παράνομοι;

Κάτι μου διαφεύγει στον όλο συλλογισμό (αν υπάρχει βεβαίως τέτοιος).

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Από πότε απαιτείτο έγκριση Δασαρχείου για κλάδεμα δέντρων εντός ιδιοκτησίας; 

Έλα ντε. Και μάλιστα εντός οικοπέδου, όχι αγροκτήματος. Πότε, που και με ποιες προϋποθέσεις...Δεν ξέρω, ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

.... για κλάδεμα δέντρων που μπορούν να αποτελέσουν κίνδυνο για την κατοικία του και βρίσκονται εντός του οικοπέδου του ...

 

και αν δεν το φροντίσουν σωστά την διατύπωση, όλος ο τζερτελές θα γίνει αν με τον όρο κλάδεμα μπορείς να κόψεις όλο το δέντρο ή μερικά κλαδιά.... κι αν μόνο κλαδιά πόσα για να μη θεωρηθεί κόψιμο εξ ολοκλήρου ....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά υπήρχε νόμος που δεν επέτρεπε να κλαδέψεις δέντρο στο οικόπεδο ή στο γήπεδό σου χωρίς άδεια δασαρχείου;

Να το πω στους αγρότες στο χωριό στο καφενείο να γελάνε τα επόμενα χρόνια οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Τώρα σοβαρά υπήρχε νόμος που δεν επέτρεπε να κλαδέψεις δέντρο στο οικόπεδο ή στο γήπεδό σου χωρίς άδεια δασαρχείου;

....

ω ναι.... γενικά κάτι υπάρχει και αμα μπλέξεις δεν ξεμπλέκεις εύκολα....

Για σοφτ κλάδεμα κανένας δεν σου έκανε καταγγελία γενικά και κανένας δασικός δεν μπορούσε να γνωματεύσει.... Για κόψιμο όμως χοντρών κλαδιών μπορούσες να έχεις προβλήματα.

Ακόμα και για κλαδιά που ήταν δεδομένο ότι οσονούπω  θα πέσουν μόνα τους ή ακόμα και ολόκληρος κορμός που έχει πάρει γωνία σαν τον Τιτανικό πριν την βύθιση του.... άμα θες να σου ανεβάσω φωτογραφία απο τον κήπο μου 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας μην πω καμιά βαριά τώρα για τους δασικούς. Κάηκαν τόσα στρέμματα στην περιοχή μου (δικές μου μόνο απώλειες 10 στρμ ελιές) διότι δεν αφήνουν -έστω τα αγροτεμάχια που συνορεύουν με δασικές εκτάσεις να πάμε να κάνουμε στοιχειώδεις αντιπυρικές ζώνες, ακόμη και με δικά μας έξοδα. Και να φανταστείς δεν τα έσωσε ούτε το γεγονός ότι τα χορτάρια ήταν κομμένα. Τώρα για αυτό περί κλαδέματος το είπα και παραπάνω. Θα το πω στους ανθρώπους να γελάσουν. Αν είναι όπως τα λες Κώστα μάλλον οι περισσότεροι από εμάς θα έπρεπε να έχουμε μπει ισόβια με τόσα κλαδέματα που κάνουμε κάθε χρόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλος η άδεια του Δασαρχείου για κλάδεμα δέντρων εντός οικοπέδων

Άλλος ένας παραπλανητικός τίτλος .

Αφού θα πρέπει να έχει προηγηθεί αίτηση , τότε τί συζητάμε ? 

( τα Δασαρχεία παράλληλα θα βγάλουν μια λίστα με δικαιολογητικά κ.ο.κ. ) .

Εγώ βλέπω περισσότερη γραφειοκρατία πλέον . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.