Μετάβαση στο περιεχόμενο

διαδικασία σχετικά με τον ηλεκτρονικό φορέα Κτηματολογίου για την κατάτμηση-μεταβίβαση οικοπέδου


Recommended Posts

Ελπίζοντας να μην επαναλαμβάνεται το ερώτημα, τουλάχιστον απ την αναζήτηση δε βρήκα κάτι, να ρωτήσω επί της διαδικασίας στον ηλεκτρονικό φορέα του Κτηματολογίου  σχετικά με τη κατάτμηση ενός οικοπέδου και τη μεταβίβαση του ενός μέρους αυτού. 

Κάνω το ΔΓΜ, το υποβάλω-παίρνω ΚΗΔ, και μετά περιμένω το Κτημ. να δώσει νέους ΚΑΕΚ στα 2 κομμάτια, ώστε να κάνω και το Τοπογραφικό που θα αφορά για το κομμάτι που θα γίνει μεταβίβαση ;

Ή ταυτόχρονα κάνω και το Τοπογραφικό του ενός κομματιού και το ανεβάζω/παίρνω ΚΗΔ;  Σε αυτή τη περίπτωση όμως τι ΚΑΕΚ θα βάλω στο καινούργιο κομμάτι που έχει προκύψει;

Edited by giannnis
Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω διαβάσει , αλλά νομίζω δεν διευκρινίζει το ερώτημα μου.

κάποιος που να το έχει ξανακάνει??

 

 

Edited by giannnis
Link to comment
Share on other sites

Για να δημιουργηθούν οι νέοι ΚΑΕΚ, θα πρέπει να ολοκληρωθεί η κατάτμηση με τη μεταγραφή της μεταβίβασης. 

Συνεπώς, προχωράς κανονικά

συμπλ.

Δηλ. συντάσσεις δγμ με τα δύο τμήματα, και σύμφωνα με τις οδηγίες . Παίρνεις ΚΗΔ, και δίνεις τα στοιχεία στο συμβ/φο για τα περαιτέρω

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τελικά πρώτα κάνει ο συμβολαιογράφος τη κατάτμηση-μεταβίβαση και μετά αποδίδονται απο το ΚΓ 2 νέοι καεκ. οπότε χρησιμοποιείς τον εναν παλιό καεκ του αγροτεμαχίου πριν τη κατάτμηση και συνεχίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.