Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας κέντρου αισθητικής


iri78

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

μπορεί να μου πει κάποιος τι δικαιολογητικά χρειαζονται για άδεια λειτουργιας κέντρου αισθητικής?

Επισης, απ τα προαναφερόμενα κατάλαβα πως επιτρέπεται η λειτουργία σε χώρο γραφείων,σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν για ινστιτούτο αισθητικής υπάρχει περιορισμός στις διαστάσεις του χώρου που θα νοικιαστεί.

 

επιπλέον, στην περίπτωση που θέλουμε να λειτουργήσει και χώρος Μανικιούρ - Πεντικιούρ, υπάρχει η δυνατότητα να είναι στον ίδιο χώρο;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by annats
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι υπάρχει πρόβλημα...

 

Ο Ν.5258 άρθρο 1 παρ4 γράφει ξεκάθαρα οτι δύναται να συστεγαστεί ινστιτούτο αισθητικής με κατοικία, αναγράφωντας εκτενώς τις προϋποθέσεις.

 

Η πρώην Νομαρχία με την πρόσφατη νομοθεσία (αίτηση προς το Υγειονομικό), πρέπει να ΘΕΩΡΗΣΕΙ την υπογεγραμμένη κάτοψη μου, ΩΣ ΠΡΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΨΗ..

 

Η υπάλληλος της εδώ πρώην Νομαρχίας ισχυρίζεται οτι δεν ισχύει αυτό και ζητάει αλλαγή χρήσης του διαμερίσματος! Όταν κατάλαβε οτι αυτό ΔΕΝ γίνεται, (λόγω θέσης στάθμευσης, φορτίων κλπ) τότε μου ζήτησε αλλαγή χρήσης στο ΜΙΣΟ διαμέρισμα... Επίσης ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ως ισχύον το άρθρο 1 παρ 4 για την συστέγαση...

 

Εσάς στις περιοχές δραστηριοποίησής σας, αδειοδοτούν σε συστέγαση με κατοικία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΜΘ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγώ πάντως δεν μπορώ να βγάλω άκρη, 

 

ο πελάτης θέλει να κάνει γυμναστήριο (πολύ μικρό 2 αίθουσες γυμναστικής) το οποίο θα έχει και μια αίθουσα μασαζ-φυσικοθεραπείας και ενα χωρο υδρομασαζ σαουνας 

 

πιο πολυ σαν personal training center 

 

ωστόσο στα γυμναστήρια δεν επιτρέπονται και οι σάουνες οπότε θα πρέπει να βγάλουμε άλλη άδεια λειτουργίας 

 

και ψάχνω να δώ για πολυδύναμο κέντρο αν θα μπορούσαμε 

 

ωστόσο για πολυδύναμα κέντρα θέλει και διατροφολόγο νομιζω κτλ 

 

υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει ως προς το ποια άδεια λειτουργίας μπορώ να βγάλω?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια περίπτωση με τη nounou. Μόνο που ο δικός μου ο πελάτης θέλει να κάνει γυμναστήριο (πολύ μικρό 2 αίθουσες γυμναστικής) και μία αίθουσα για υπηρεσίες αισθητικού (καθαρισμούς, αδυνατιστικά μασάζ και τέτοια). Τι άδεια βγάζω σε αυτήν την περίπτωση? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικα για αδεια λειτουργιας κεντρου αισθητικης απαιτειται αλλαγη χρησης απο καταστημα ή γραφειο σε καταστημα υγιειονομικου ενδιαφεροντος;;

Υπαρχει καποιο φεκ που αναγραφει  για ποιες χρησεις απαιτειται καταστημα υγιειονομικου ενδιαφεροντος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικα για αδεια λειτουργιας κεντρου αισθητικης απαιτειται αλλαγη χρησης απο καταστημα ή γραφειο σε καταστημα υγιειονομικου ενδιαφεροντος;;

Υπαρχει καποιο φεκ που αναγραφει  για ποιες χρησεις απαιτειται καταστημα υγιειονομικου ενδιαφεροντος;

Μπορει διαμερισμα κατοικια πολυκατοικιας να γινει κεντρο αισθητικης χωρις αλλαγη χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

καλησπερα, επαναφερω το θέμα. Απο τα προηγουμενα ερωτηματα, ειναι βεβαιο οτι ως χρηση κατοικιας στην οικ.αδεια δεν μπορει να λειτουργησει οποιαδηποτε δραστηριοτητα και ειναι λογικο.

Οσο αφορά το δικο μου ερώτημα, σε χωρο με οικ.αδεια γραφειων, μπορουμε να κανουμε επιχειρηση περιποιησης άκρων  (νυχιων κτλ) ή πρεπει να γινει αλλαγη χρήσης ? Σύμφωνα με ΝΟΚ κτλ , εαν δεν πας σε δυσμενέστερη κατηγορία όπου χρειαζονται επιπελον μελέτες, δεν χρειαζεται , ειναι σωστό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.