Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμβαδομέτρηση διαμερίσματος


erling

Recommended Posts

Αφού ευχαριστήσω τον συνάδελφο akis73, θα ήθελα να επισημάνω ότι η διάταξη του ΝΟΚ είναι πολεοδομική διάταξη. 
Όπως αναφέρεται στο έγγραφο:
"τα θέματα σύστασης ιδιοκτησιών και αστικού δικαίου εκφεύγουν των αρμοδιοτήτων μας".
Πλην πολεοδομίας, ισχύει ότι ο τοίχος μεταξύ κοινόχρηστου και ιδιοκτησίας προσμετράται στην ιδιοκτησία.

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Porter said:

Πλην πολεοδομίας, ισχύει ότι ο τοίχος μεταξύ κοινόχρηστου και ιδιοκτησίας προσμετράται στην ιδιοκτησία.

Μα τα σχέδια που συντάσσετε, δεν σχεδιάζονται βάσει πολεοδομικής νομοθεσίας? 🤔

Link to comment
Share on other sites

Οι πολεοδομικές διατάξεις τηρούνται για τον σχεδιασμό των κτιρίων.
Η τιμή της επιφάνειας διαμερίσματος δεν επηρεάζει το σχέδιο κάτοψης.
Ο τρόπος υπολογισμού του εμβαδού των χώρων για την εφαρμογή του ΝΟΚ αφορά μόνο τους μελετητές μηχανικούς και τους ελεγκτές.
Για τον προσδιορισμό του εμβαδού διαμερίσματος (ιδιοκτησιακά, συμβολαιογραφικά) ακολουθούνται οι προαναφερόμενοι κανόνες.

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα τις απόψεις σας για την παρακάτω περίπτωση.

Πρόκειται για διαμέρισμα Β' ορόφου μιας παλαιάς προϋφιστάμενης του 55 οικοδομής, η είσοδος του οποίου βρίσκεται στον Α' όροφο, πριν το κλιμακοστάσιο ανόδου στον Β' όροφο.

Όπως φαίνεται στην κάτοψη και στις φωτογραφίες, το δάπεδο του β΄ ορόφου καλύπτει την μισή επιφάνεια του κλιμακοστασίου. 

Η ερώτησή μου είναι αν, κατά την γνώμη σας η επιφάνεια αυτή (περίπου 2 τ.μ.), πρέπει να μετρήσει στην επιφάνεια της οριζόντια ιδιοκτησίας του Β' ορόφου.

Κατά την άποψη μου, θα πρέπει να μετρήσει, δηλαδή η οριζόντια ιδιοκτησία Β' ορόφου έχει επιφάνεια ίση με αυτή του Β' ορόφου συν αυτή την επιφάνεια των 2 περίπου τετραγωνικών.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

IMG_20220804_113105_997.jpg

20220803_162412.jpg

20220803_162421.jpg

Edited by Alejandro_92
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά,πρέπει να έχεις και μια κάτοψη α ορόφου όπου θα δείχνεις την είσοδο και την κλίμακα ανόδου (επίπεδο α ορόφου μέχρι πλατύσκαλο),ώστε όποιος τα παραλάβει να μπορεί να καταλάβει ότι η ΟΙ εκτείνεται σε δύο επίπεδα,και την συνολική της επιφάνεια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ, αυτό έχω προτείνει και εγώ. (Η κάτοψη έχει γίνει από συνάδελφο, εγώ κάνω έλεγχο νομιμότητας)

Άρα, καταλαβαίνω ότι συμφωνείτε ότι πρέπει να γίνει προσαύξηση της επιφάνειας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, 

γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να δικαιολογηθεί η προσμέτρηση της τοιχοποιΐας μεταξύ κλιμακοστασίου και ακαλύπτου στα καθαρά τ.μ. του διαμερίσματος? 

Αυτό επιφέρει μια αύξηση του κατά τη γνώμη μου καθαρού εμβαδού κατά περίπου 1,6%. 

Είναι ελάχιστη η διαφορά αλλά πρόκειται για νέο κτίριο και καλό είναι να γίνουν όσο γίνεται πιο σωστά. 

Ευχαριστώ. 

 

IMG_20230405_134558.jpg

Edited by Ιάμβλιχος
Φόρτωση σκίτου
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσμετράται στο διαμέρισμα, αλλά στο κλιμακοστάσιο, με τη λογική ότι δεν εφάπτεται του διαμερίσματος.

Κι αυτό ακριβώς κάνουμε κατά την εμβαδομέτρηση για τη σ.ο.ι.

Ο εργολάβος, πώς το δικαιολογεί? (όχι πως μας ενδιαφέρει...)

συμπλ.

επί πλέον, εάν το κλιμακοστάσιο δεν θερμαίνεται, οι τοίχοι μεταξύ αυτού και του διαμερίσματος δεν είναι αδιαβατικοί  

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.