Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδομέτρηση διαμερίσματος


erling

Recommended Posts

Εγώ ασχολούμαι με τα της πολεοδομίας... Από εκεί μου είπαν ότι μετράω κατοικία και λοιπούς χώρους ξεχωριστά για τα φορολογικά της αδείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε εμδαδομέτρηση- αποτύπωση διαμερίσματος του 1979, υπολογίζετε και το εμβαδόν κλειστού εξώστη (ή Η/Χ αν προτιμάτε) ?. Στο συμβόλαιο αναφέρεται 105τμ . Εγώ το μετράω 101τμ χωρίς τον Η/Χ.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

ο "κλειστος εξωστης" στα σχεδια της οικοδομικης αδειας σαν τι εμφανιζεται?

δεν την ξερω αυτην την ορολογια, την ακουω πρωτη φορα. "Εκλεισε αυθαιρετα" και ποτε?

Με το εμβαδον δεν θα σε βοηθησω πολυ, προσφατα μετρο ιδιοκτησια 117τμ και στην συσταση αναφερεται σαν 125. Μετραω, μετραω , 3 φορες συνεχεια.

Παντα 117. Με ποιο σκεπτικο, με τι κλιμακομετρο ο μελετητης  το μετραγε σαν 125, δεν μπορω να ξερω, το 1997 που κτιστηκε.

Γενιουνται ερωτηματα, λαθος μετρηση, λαθος αναγραφη, ποιος ξερει και ιδιοκτησια ακινητου με 10 ιδιοκτησιες κινει κανενας την ιδιοκτητρια να ξεκινησει διαδικασια, να λαβει συναινεσεις, να συμφωνησουν ολοι να διορθωσουν τα μετρα, δυσκολο, κανενας δεν θα το κανει, αν η ιδιοκτησια που μετρησα εγω ειναι 117 και οχι 125 τοτε ισως η διπλανη να ειναι 128 και οχι 120. Πιστευω ποτέ ο δίπλα δεν θα συναινούσε να τροποποιήσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο κλειστός εξώστης συνήθως είναι το έρκερ...εχω παρατηρήσει οτι τότε μετρούσαν σαν εμβαδόν του διαμερίσματος φωταγωγούς, εξώστες, έρκερ , πολλές δε φορές (κυρίως σε οροφοδιαμερίσματα) έλεγαν μεικτα τετραγωνικά και πρόσθεταν και το κλιμακοστάσιο..

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε αγαπητοί συνάδελφοι, από κεκτημένη ταχύτητα ήθελα να γράψω στεγασμένος εξώστης (ή Η/Χ αν προτιμάτε) και όχι κλειστός δλδ. ερκέρ όπως ορθά ανέφερε ο killertomato.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν το καταλαβαίνω. Στεγασμένο εξώστη λέμε τον εξώστη που άνω έχει προστέγασμα - στεγαστρο. Οι πλευρές να μην το κουράσω είναι ανοιχτές, (πλην της πλευράς που εφάπτεται με το κτίριο).

Ημιυπαιθριο χώρο λέμε τον χώρο όπως ορίζεται με ΝΟΚ, Ή με Γοκ παλιοτερα, η μια πλευρά θα έπρεπε να ήταν ανοικτή να έχει, άνοιγμα μεταξύ των στοιχειων  2,50 μ καθαρο, μινιμουμ και βαθος < ή = του "ανοιγματος του". Δεν καταλαβαινω το κλειστός εξώστης :( εξώστη καταλαβαινω εξώστη.  Τον Γοκ που ισχυε το 79 βεβαια τωρα δεν μπορω να πω οτι τον θυμαμαι καλα απο εξω. Ισως αν υπηρχε κατοψη αδειας,  φωτογραφια ισως να το καταλαβαινα καλυτερα :) 

διαβασα αλλη μια φορα την αρχικη ερωτηση να καταλαβω - νομιζω οτι σαν εμβαδον ιδιοκτησιας πρεπει να δεις στο "διαγραμμα δομησης" τοτε τι εβαζε ο Μηχανικος, σε βοηθα να εντοπισεις τις αυθαιρεσιες, ακομα να δεις την κατοψη θα καταλαβεις ... της αδειας..και κανε μια δοκιμη με τον χωρο που ονομαζεις "εξωστη", σου βγαινει?

 

ΥΓ: να ευθημησουμε λιγο. Σε κατασκευη του 2004 εστω βλεπω τον εξωστη, σιγουρα κανονικο εξωστη θα τον ειχε η αδεια. Επροκειτο περι τετραοροφης οικοδομης και ολοι οι οροφοι, τον ιδιο εξωστη ειχαν. Στον 3 οροφο ομως, στον τριτο τον ειχε ντυσει με ωραια αλουμινια και εντος φαινοταν σαλονακι, αυτο λεω εγω κλειστο εξωστη. 

Edited by Arche
διορθωση..
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Arche said:

ο "κλειστος εξωστης" στα σχεδια της οικοδομικης αδειας σαν τι εμφανιζεται?

δεν την ξερω αυτην την ορολογια, την ακουω πρωτη φορα. "Εκλεισε αυθαιρετα" και ποτε?

Με το εμβαδον δεν θα σε βοηθησω πολυ, προσφατα μετρο ιδιοκτησια 117τμ και στην συσταση αναφερεται σαν 125. Μετραω, μετραω , 3 φορες συνεχεια.

Παντα 117. Με ποιο σκεπτικο, με τι κλιμακομετρο ο μελετητης  το μετραγε σαν 125, δεν μπορω να ξερω, το 1997 που κτιστηκε.

Γενιουνται ερωτηματα, λαθος μετρηση, λαθος αναγραφη, ποιος ξερει και ιδιοκτησια ακινητου με 10 ιδιοκτησιες κινει κανενας την ιδιοκτητρια να ξεκινησει διαδικασια, να λαβει συναινεσεις, να συμφωνησουν ολοι να διορθωσουν τα μετρα, δυσκολο, κανενας δεν θα το κανει, αν η ιδιοκτησια που μετρησα εγω ειναι 117 και οχι 125 τοτε ισως η διπλανη να ειναι 128 και οχι 120. Πιστευω ποτέ ο δίπλα δεν θα συναινούσε να τροποποιήσουν.

Και μένα συνάδελφε μου έχουν γεννηθεί ανάλογες απορίες σε αποτυπώσεις. Όπως πχ στην ίδια άδεια που αναφέρομαι, δηλώνει μια μονόπλευρη αρχιτεκτονική προεξοχή 40cm, στο ΔΚ ως ΕΡΚΕΡ ενώ δεν είναι...κ.α. Λογικά όπως το βλέπω, στην εμβαδομέτρηση του δ/τος υπολογίζει και όλους τους στεγασμένους εξώστες. Εκτός αν ισχύει αυτό που λέει ο άλλος συνάδελφος, ότι προσμετρούσαν και κοινόχρηστα μέρη, το οποίο δε στέκει.

 

Στο παλιότερο ορισμό του Η/Χ , δλδ ΓΟΚ 85, έλεγε κατ'έλαχιστον μια πλευρά ανοικτή σε κοινόχρηστο χώρο. Συνεπώς ο στεγασμένος εξώστης είναι πρακτικά μια άλλη ονομασία του Η/Χ.

 

ΓΟΚ 73Κλειστός εξώστης καλείται η επέκτασις εν προβόλω χώρου κυρίας ή βοηθητικής χρήσεως του κτιρίου πέραν του κατακορύφου επιπέδου των όψεων αυτού.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

η εμβαδομέτρηση τις περισσότερες φορές γίνεται στη σύσταση ΟΙ , η σύσταση (ιδίως οι παλιότερες) δεν ακολουθούσαν απαραίτητα το διάγραμμα κάλυψης της άδειας και γενικότερα τα σχέδια. Όπως ανέφερα έχω δει εμβαδομέτρηση με μεικτά και καθαρά τετραγωνικά όπου το καθαρά είναι -10% των μεικτών (οπού μεικτά είναι διαμέρισμα+ΚΧ) χωρίς καμία σχέση με την πραγματικότητα..Κάνε κάποιες δοκιμές (πχ. με εξώστες, φωταγωγούς κτλ) να δεις αν βγαίνει κάποιο νούμερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.