Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναβάθμιση Firmware SMA Sunny Tripower 10000TL


Γιώργος_βλ

Recommended Posts

καλησπερα!!

ψαχνω να βρω το firmware για να κανω αναβαθμιση στον inverter tripower stp 10000tl -10  και δεν μπορω να το βρω

Μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να ψαξω??

Στο site την sma δεν μπορεσα να βγαλω ακρη

ευχαριστω!!!!

Edited by miltos
Επεξεργασία τίτλου Θέματος
Link to comment
Share on other sites

Να σας εξηγήσω λίγο τι πρόβλημα έχει ο ινβερτερ .

Κάποιες ώρες της ημέρας ο ινβερτερ βγαίνει εκτός λειτουργίας και δεν παράγει ενώ τις υπόλοιπες ώρες παράγει μια χαρά .ενημέρωση λογισμικού δεν έχει γίνει ποτέ .(σε μια παρόμοια βλάβη σε άλλον ινβερτερ είχε έρθει κάποιος και είχε κάνει ενημέρωση λογισμικού δούλεψε κανονικά )

Ειχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα λογισμικού αυτό...

Είναι πιθανώς θέμα hardware... επισκευάσιμο μέχρι να ξαναχαλάσει... ειδικά στην περίπτωση που ο ινβέρτερ ανεβάζει θερμοκρασία λόγω λανθασμένης τοποθέτησης. 

Θα πρέπει να ελεγχθεί αν βγάζει κάποιο error όταν σταματά η λειτουργία του. 

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει μονιμο σφαλμα string a2 defective(event 4002) η γραμμη εχει ελεγχθει και δεν υπαρχει θεμα

μου εχει μονιμο κοκκινο λαμπακι αναμενο και οταν μπαινει και βγαινει εκτος ο ινβερτερ μου γραφει self diagnosis( event 62) 

αντι να μου παραγει 55kwh που παραγει 33-36 και καθως μπαινω στο sunny explorer βλαιπω στο διαγραμμα οτι καποιες ωρες πεφτει κατακορυφα η αποδοση του ..συνηθως 12-3 το μεσημερι

επισης ο ινβερτερ ειναι τοποθετημενος σε ταρατσα και το χτυπαει ο ηλιος συνεχεια με αποτελεσμα να εχει θολωσει το τσαμακι και να μην δουλευει καλα η οθονη

Edited by Γιώργος_βλ
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι σου έγραψα παραπάνω. Είναι θέμα hardware. Και όσο περνά ο χρόνος θα το κάνει συχνότερα. 

Γενικά, τέτοιου είδους επισκευές δεν έχουν συνήθως μακροβιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλύτερη λύση είναι  να προχωρήσω σε αντικατάσταση και να τοποθετηθεί σε πιο σκιερό μέρος  ??

Edited by Γιώργος_βλ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.