Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα προυπολογισμού κατασκευής


Recommended Posts

Μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες Didonis

Θα ήθελα να ενημερώσει κάποιος αν μπορώ κάπου να προυπολογίσω κατα πρόσέγγιση προφανώς το κόστος κατασκευής μιας επέκτασης στην ταράστα του σπιτίου μου. έχω εκδόσει έδεια κατασκευής για διαμέρισμα 80 τετραγωνικών, και επίσης αν μπορώ να βρω επενδυτική πρόταση για αυτό, δηλ. να το προσφέρω για κάποια χρόνια σε κάποιον με αντάλλαγμα στο τέλος να μου μείνει η όποια κατασκευή συμφωνηθεί

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Constantinos Vavoulis said:

...αν μπορώ να βρω επενδυτική πρόταση για αυτό, δηλ. να το προσφέρω για κάποια χρόνια...

Αν για το "κάποια χρόνια" είσαι έτοιμος να δεχτείς περισσότερο από 25-30 χρόνια ίσως μπορεί και να βρεις.

Εκτός κι αν το Διαμέρισμα βρίσκεται σε ιδιαίτερα προνομιακή θέση με θέα πχ τον Παρθενώνα κάτω απο τον βράχο της Ακρόπολης ....

 

Link to comment
Share on other sites

Για το κόστος κατασκευής θα σε ενημερώσει ο μηχανικός σου, εκτός κι αν μπορείς να κανεις προμέτρηση και κοστολόγηση. Για τα υπόλοιπα, ισχύουν όσα είπε ο προλαλήσας

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικό "επενδυτικό" σύστημα που εφαρμόζεται στην Ελλάδα, είναι η αντιπαροχή. Απλοϊκά, ο Εργολάβος αναλαμβάνει όλο το κόστος της κατασκευής και "πληρώνεται" κρατώντας κάποια από τα διαμερίσματα που θα προκύψουν.

Δε νομίζω να μπορέσεις να προχωρήσεις με κάτι παρόμοιο για μία μόνο ιδιοκτησία. Αν πχ η άδεια ήταν 2 γκαρσονιέρες τότε πιθανόν να βρισκόταν εργολάβος να το αναλάβει με αντάλλαγμα τη μία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.