Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίλαρ


Recommended Posts

Είμαι ολοκαίνουργιο μέλος στο Φόρουμ. Θέλω λοιπόν να με βοηθήσετε να λύσω μια πρώτη απορία:

Το Πίλλαρ πως είναι εξωτερικά;Πρόκειται για μεταλλικό ερμάριο ορθογώνιο που κάθεται πάνω σε μπετό σε εξωτερικό χώρο; Πρέπει να φτιάξω και τσιμεντένιο κουβούκλιο προστασίας με ελέυθερη την μπροστινή όψη για ανοιγοκλείσιμο του Πίλλαρ ή μπορεί να σταθεί και μόνο του στην ύπαιθρο στη βροχή;

 

Στο εσωτερικό: Υπάρχει ένας κλασσικός Πίνακας Χαμηλής Τάσης;Ανάλογα με αυτό τον πίνακα που βρίσκεται μέσα και το πόσο μεγάλος πρέπει να είναι αυτός μεταβάλλονται και οι διαστάσεις του Πίλλαρ;

 

Ή μήπως Πίλλαρ λέγεται ο πίνακας αυτός που βρίσκεται μέσα στο μεταλλικό ερμάριο και το εξωτερικό λέγεται απλώς ερμάριο;

Τα ρωτάω αυτά γιατί πρόσφατα προσλήφθηκα σε μελετητικό γραφείο και θέλω να το περιγράψω στη μελέτη μου.

Επίσης επειδή βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο θα χρειαστεί να βάλω και ένα σιδηροϊστό με ακίδα για αλεξικέραυνο;

Link to comment
Share on other sites

Το Πίλλαρ πως είναι εξωτερικά;Πρόκειται για μεταλλικό ερμάριο ορθογώνιο που κάθεται πάνω σε μπετό σε εξωτερικό χώρο;

Ναι

 

 

Πρέπει να φτιάξω και τσιμεντένιο κουβούκλιο προστασίας με ελέυθερη την μπροστινή όψη για ανοιγοκλείσιμο του Πίλλαρ ή μπορεί να σταθεί και μόνο του στην ύπαιθρο στη βροχή;

Εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις, τι να προστατέψεις από τι, και πόσο θέλεις να σου κοστίσει. Αλλά δεν έχω δει τσιμεντένιο κουβούκλιο προστασίας που να περιέχει πιλαρ.

 

Στο εσωτερικό: Υπάρχει ένας κλασσικός Πίνακας Χαμηλής Τάσης;Ανάλογα με αυτό τον πίνακα που βρίσκεται μέσα και το πόσο μεγάλος πρέπει να είναι αυτός μεταβάλλονται και οι διαστάσεις του Πίλλαρ;
Μπορεί να υπάρχει πίνακας, μπορεί να υπάρχει ups, μπορεί να υπάρχει πινακας με αυτοματισμούς, γενικά συνηθως μπαίνουν διάφορα ηλεκτρολογικά συνήθως...

 

Ή μήπως Πίλλαρ λέγεται ο πίνακας αυτός που βρίσκεται μέσα στο μεταλλικό ερμάριο και το εξωτερικό λέγεται απλώς ερμάριο;

Οχι

 

Επίσης επειδή βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο θα χρειαστεί να βάλω και ένα σιδηροϊστό με ακίδα για αλεξικέραυνο;

Αν ο εργοδότης ζήτησε αντικεραυνική προστασία, τότε θα πρέπει να μελετήσεις πώς θα προστατεύσεις από κεραυνικά πλήγματα το πίλαρ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική απάντηση!Θερμά ευχαριστώ.

Ο μετρητής της ΔΕΗ, η λεγόμενη χελώνα μπαίνει μέσα στο Πίλαρ;Αλλιώς που μπορεί να μπεί; Η εγκατάσταση που μελετάω είναι ένα αντλιοστάσιο ακαθάρτων τύπου φρεατίου.Δηλαδή δεν έχει υπέργεια ανωδομή.Είναι υπό τη γη.Γι αυτό ρωτάω που θα βάλει τον μετρητή της η ΔΕΗ.Είχα στο μυαλό μου να φτιάξω ένα τσιμεντένιο κουβούκλιο όπως ανέφερα πιο πάνω με ανοιχτή την μπροστινή πρόσοψη και εκεί μέσα να μπεί το πίλαρ και δίπλα του ο μετρητής.

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση σου υπάρχουν διμερή πίλλαρ όπου στην μια μεριά υπάρχει πόρτα με ένα παράθυρο με τζάμι για την τοποθέτηση του μετρητού ενώ στο άλλο μέρος με ξεχωριστή πόρτα τοποθετείται ο πινάκας κίνησης με τους αυτοματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

το πιλλαρ είναι μια κατασκευή από λαμαρίνα που μπορεί να γίνει όπως θες. μπορεί να έχει και περισσότερα από δυο τμήματα ή και να έχει πόρτες και από τις δυο πλευρές του (εμπρός-πίσω). εγώ μιλώ γιαυτό

post-15781-131887223507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο nvel. Ενα πίλαρ (γιατί δεν χρησιμοποιούμε την λέξη ερμάριο ; και γω πίλαρ το έμαθα και πίλαρ το λέω, αλλά δεν μου αρέσει) μπορεί να έχει 2, 3 ή και περισσότερες πόρτες πρόσβασης, είτε από εμπρός είτε από πίσω (είτε ακόμη και από τα πλάγια), οι οποίες πόρτες μπορεί να εξυπηρετούν διαφορετικούς χρήστες και να έχουν διαφορετικές κλειδαριές. Π.χ. στην μία πόρτα διαστάσεων 70cm X 90cm μπορεί να μπει ο μετρητής της ΔΕΗ με τζάμι από έξω για να καταγράφει την ένδειξη ο υπάλληλος της ΔΕΗ. Σε μιά άλλη πόρτα μπορεί να μπει ένας σταθμός ασύρματης μετάδοσης δεδομένων με το UPS και τα σχετικά . Σε μία άλλη πόρτα μπορεί να μπει ο αυτοματισμός λειτουργίας μίας εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να προσθέσω και μια μικρή λεπτομέρεια. το πιλλαρ καλό είναι να μην μπει κατευθείαν πάνω στο μπετό, αλλά να υπάρχει μια μεταλλική βάση. Γιατί με τον καιρό σκουριάζει το πιλλαρ στα σημεία επαφής με το μπετό.

 

Λεπτομέρεια μεν αλλά σημαντική δε. Νομίζω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.