Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση ηλιακού σε μπαλκόνι.


Pinelopie79

Recommended Posts

2 hours ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Περισσότερο πρακτικό και λογικό είναι να τροποποιηθεί το καταστατικό του ακινήτου σε έναν συμβολαιογράφο και να επιτραπεί να τοποθετηθούν στην "σκεπή" - δώμα!

@ΙΑΣΟΝΑΣ Προφανέστατα, αν η συνιδιοκτησια ήταν ομαλή. Υπάρχουν όμως γενικότερες διαφωνίες. Ακόμη και για επισκευή μετωπών στην κοινόχρηστη πρόσοψη, επειδή αυτές συντελέστηκαν πιο έντονα στον όροφό μας που υπέρκειται των υπολοίπων (υπάρχουν όμως και σε άλλους ορόφους), κοίταζαν να τα πετάξουν πάνω μας.

Προσωπικά, και η αλλαγή στο καταστατικό με βρίσκει επιφυλακτικό· Δεν πληρώνουν ποτέ για βλάβες της σκεπής, ακόμη και σε μέρη όπου δεν υπάρχουν κάτωθέν της τα παρακολουθήματα, προφασιζόμενοι την αλλαγή χρήσης σε αυτά, με αποτέλεσμα οι βλάβες στο εξωτερικό μέρος της σκεπής (που είναι κοινόχρηστη), είτε να επισκευάζονται με δική μου δαπάνη, είτε να χρονίζουν και να μεταπίπτουν σε βλάβες εντός του παρακολουθήματος, όπου όντως είναι δική μας ευθύνη να πληρωθούν. Δεν μπορεί από την μια να τα φορτώνουν όλα στην ιδιοκτησία,να έχουν πρόσβαση σε όλη την στέγη (όπως είναι το σωστό) και από την άλλη να θέλουν να εγκαθιστούν τέτοιας τάξεως εξοπλισμό. Ποιος με διασφαλίζει ότι η εργασία θα είναι σωστή και δεν θα χω και άλλα προβλήματα; Επίσης, αν αφεθεί ένας να το κάνει, το δίκαιο και σωστό θα ήταν να επιτραπεί σε όλους. 14 εν δυνάμει ηλιακοί σε μια στέγη με περίπου 300 κιλά βάρος έκαστος δεν είναι προβληματική περίπρωση; Όχι μόνο ως μόνιμη φόρτιση επί των ζευκτών αλλά και ως σημαντική μεταβολή στην ταλαντούμενη μάζα του δώματος.

Επί των τεθέντων ερωτημάτων μήπως έχεις κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση φίλε μου, προτείνω να ξεχάσετε τους ηλιακούς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σε αυτή την περίπτωση φίλε μου, προτείνω να ξεχάσετε τους ηλιακούς!

@ΙΑΣΟΝΑΣ Εγώ να τους ξεχάσω. Εκείνοι δεν ξέρω.. Στους εξώστες υπάρχει κάπου ρητά ότι απαγορεύεται η εγκατάστασή τους; Ασχέτως του ότι θα πρέπει να ελεγχθεί η επιβολή τέτοιου φορτίου στατικά. Μήπως ο @dimitris GM μπορεί να μας ξεδιαλύνει και ως προς το νομικό σκέλος το τοπίο!

Edited by ΠαναγιώτηςΡ
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, ΠαναγιώτηςΡ said:

Προφανέστατα, αν η συνιδιοκτησια ήταν ομαλή. Υπάρχουν όμως γενικότερες διαφωνίες.....

....Επί των τεθέντων ερωτημάτων μήπως έχεις κάποια άποψη;

4 και τόνοι φορτίο και 14 διαφορετικά συνεργεία τοποθέτησης οι πιθανότητες προβλημάτων δεν είναι μηδενικές….

Θα έλεγα μια σκέψη και εγώ σε έναν ιδανικό κόσμο που οι συνιδιοκτήτες βρίσκουν λύσεις από κοινού ….

Μπας και να εξεταστεί η λύση όπως στις ξενοδοχειακές μονάδες…..

  • Ένας κεντρικός…..
  • Τα πάνελ στην οροφή (σε επαρκεί επιφάνεια φυσικά)
  • Και το δοχείο νερού σε τμήμα του ακαλύπτου (λογικά και 2 κυβικά νερού φτάνει)

Ναι δεκτό ότι 90% δεν θα υπάρξει συμφωνία….

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Didonis said:

4 και τόνοι φορτίο και 14 διαφορετικά συνεργεία τοποθέτησης οι πιθανότητες προβλημάτων δεν είναι μηδενικές….

Θα έλεγα μια σκέψη και εγώ σε έναν ιδανικό κόσμο που οι συνιδιοκτήτες βρίσκουν λύσεις από κοινού ….

Μπας και να εξεταστεί η λύση όπως στις ξενοδοχειακές μονάδες…..

  • Ένας κεντρικός…..
  • Τα πάνελ στην οροφή (σε επαρκεί επιφάνεια φυσικά)
  • Και το δοχείο νερού σε τμήμα του ακαλύπτου (λογικά και 2 κυβικά νερού φτάνει)

Ναι δεκτό ότι 90% δεν θα υπάρξει συμφωνία….

@Didonis Δεν με βρίσκει αυτή η άποψη αντίθετο σε περαιτέρω συζήτηση σε ΓΣ! Ωστόσο, και εγώ ενστερνίζομαι την πρόβλεψή σου ότι δεν θα υπάρξει καλή προαίρεση για συνεννόηση... Βασικά το πρόβλημα είναι ότι θέλουν όλα να γίνονται μπιτ μπαζαρ. Εδώ σβήνουν φώτα με λάμπες LED στην πυλωτή από τον πίνακα για να μην κάψουν παραπάνω ~40' αν τύχει καμμια μέρα με έντονη συννεφιά...

Edited by ΠαναγιώτηςΡ
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι προβλήματα αυτά .... και ίσως μερικές φορές ο άλλος να μη έχει καν την δυνατότητα....

Αλλά ενημέρωσε τους ότι η εναλλακτική είναι να πληρώνουν κάποιο όχι ασήμαντο ποσό κάθε μήνα στον λογαριασμό τους..... πλάκα πλάκα η Ελλάδα έχει μόνο 20-25 ημέρες όλο τον χρόνο με ηλιοφάνεια λιγότερο από 20-25 λεπτά .... (τα οποία 20-25 λεπτά επαρκούν να ζεστάνουν το νερό...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Didonis said:

ναι είναι προβλήματα αυτά .... και ίσως μερικές φορές ο άλλος να μη έχει καν την δυνατότητα....

Αλλά ενημέρωσε τους ότι η εναλλακτική είναι να πληρώνουν κάποιο όχι ασήμαντο ποσό κάθε μήνα στον λογαριασμό τους..... πλάκα πλάκα η Ελλάδα έχει μόνο 20-25 ημέρες όλο τον χρόνο με ηλιοφάνεια λιγότερο από 20-25 λεπτά .... (τα οποία 20-25 λεπτά επαρκούν να ζεστάνουν το νερό...

 

@Didonis Αυτοί θέλουν να βάλουν ηλιακούς. Δεκτόν. Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα και να μην βάλω στην παρούσα φάση, αλλά καταλαβαίνω ότι αυτό είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει τον οποιονδήποτε στην οικοδομή. Προφανώς προτιμούν το δώμα, όπου όμως ανέφερα τον λόγο που εμένα με βρίσκει επιφυλακτικό κάτι τέτοιο, όπως συντεκμηρίωσες και εσύ(συν το καθεστώς "ομηρίας" βέβαια που υπάρχει και με δαπάνες που αφορούν στην σκεπή) . Σκέφτηκαν (προφανώς για να μην έχουμε δικαστήρια 😅) να βάλει ο καθένας έναν ηλιακό στον εξώστη του. Όμως και εδώ επιφυλάσσομαι διότι είμαι 100% σίγουρος ότι ούτε Μηχανικό θέλουν να πληρώσουν, ούτε Άδεια να πληρώσουν για να εκδοθεί, ούτε καταλαβαίνουν ότι μια τέτοια μεταβολή βάρους σε πρόβολο είναι όχι μόνο επικίνδυνη αλλά κατ' ελάχιστον, βάσει λογικής, απαιτεί έλεγχο ως προς τα επιπλέον επιβαλλόμενα φορτία (άρα περαιτέρω κόστος σε Μηχανικό) και μάλλον δεν θα τους ενδιαφέρει και η επικινδυνότητα που θα έχει να "κρεμάσουν" το πάνελ στα κιγκλιδώματα (δεν έχω ένδειξη ότι θέλουν να κάνουν κτ τέτοιο βέβαια αλλά έχουμε δει και σε άλλο νήμα τέτοια "πατέντα").

Και απ' ό,τι κατάλαβα, αν βέβαια λένε αλήθεια διότι ουδέν γραπτό αίτημά τους είδα ούτε απάντηση έγγραφη της ΥΔΟΜ, κάποιος εκεί μέσα ανεπιβεβαίωτα και ατεκμηρίωτα τους είπε προφορικά αυτήν την "λύση" για τις υπογραφές όλων. Υποψιάζομαι ότι θα προσπαθήσουν με 65% να προσφύγουν σε Δικαστήριο για αλλαγή του καταστατικού (το οποίο φυσικά, προϋποθέτει χρήμα το οποίο δεν έχουν δείξει γενικότερα πρόθεση να δίνουν προς συντήρηση της πολυκατοικίας ή άλλων αυτονοήτων..). Για αυτό περιμένω να μας δώσει μια γνώμη και ο νομικός του φόρουμ μας. Ν ξέρω πότε και εάν θα χρειαστεί να απευθυμθώ σε δικηγόρο.

Edited by ΠαναγιώτηςΡ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.