Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γείωση φωτοβολταϊκών (net metering)


msxoin

Recommended Posts

Καλησπέρα. Άσχετος από φβ εδώ. Τοποθετώ ένα σύστημα net metering στο πλαίσιο του εξοικονόμω, το οποίο τοποθετείται πάνω σε μεταλλικό στέγαστρο.  Παρατήρησα ότι ο ηλεκτρολόγος έχει "βιδωσει" ένα καλώδιο γείωσης πάνω στο πόδι του στέγαστρου, με την άλλη άκρη να καταλήγει στον πίνακα AC. Επίσης ένα άλλο καλώδιο γείωσης, πάλι στο πόδι του στέγαστρου, το οποίο καταλήγει στον πίνακα DC. 

Ερωτω ως αδαής:

1. Είναι ασφαλές αυτό; Αν ακουμπάω στο στέγαστρο σε ενδεχόμενο βραχυκύκλωμα, δεν θα δεχθώ φορτία;

2. Δεν θα ήταν σωστότερο να ξεκινάνε καλώδια από τα αλουμινένιες "βάσεις" των πάνελ και αν ενώνονται σε 1 το οποίο θα καταλήγει στην γη; 

Ευχαριστώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, msxoin said:

 Ερωτω ως αδαής:

1. Είναι ασφαλές αυτό; Αν ακουμπάω στο στέγαστρο σε ενδεχόμενο βραχυκύκλωμα, δεν θα δεχθώ φορτία;

Ναι είναι ασφαλές , αυτό άλλωστε ορίζουν κ οι κανονισμοί ,ονομάζετε προστασία έμμεσης επαφής κ πετυχαίνετε με την  σύνδεση όλων των μεταλλικών μερων με κατάλληλης διατομής  αγωγό  με την γείωση 

2. Δεν θα ήταν σωστότερο να ξεκινάνε καλώδια από τα αλουμινένιες "βάσεις" των πάνελ και αν ενώνονται σε 1 το οποίο θα καταλήγει στην γη; 

Το αλουμινένιο πλαίσιο των πάνελ στερεώνονται  στην  μεταλλική κατασκευή, κατά αυτό τον τρόπο γίνονται ένα σώμα,  άρα δεν χρειάζεται  αναχώρηση ξεχωριστού αγωγού προς την γη  από το κάθε πανελ .

Εδω αξίζει να πούμε ότι όταν ξεκίναγε η ιστορια με τα Β/Φ πολλοί μηχανικοί μας ζήταγαν ισοδυναμική γέφυρα γείωσης  από πάνελ σε πάνελ   

το οτι γείωσε το πινάκα του dc σημαίνει ότι ο πινάκας είναι μεταλλικός,  άρα  ορθώς έπραξε 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

το οτι γείωσε το πινάκα του dc σημαίνει ότι ο πινάκας είναι μεταλλικός,  άρα  ορθώς έπραξε 

Άρα αν ακουμπάω το ένα μεταλλικό πόδι του στέγαστρου, τυχον φορτία θα προτιμήσουν να γειωθουν μέσω του ποδιού που είναι συνδεδεμένο με τη γείωση και όχι μέσω του σώματός μου; Αυτό μου κάνει εντύπωση. Είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, msxoin said:

Άρα αν ακουμπάω το ένα μεταλλικό πόδι του στέγαστρου, τυχον φορτία θα προτιμήσουν να γειωθουν μέσω του ποδιού που είναι συνδεδεμένο με τη γείωση και όχι μέσω του σώματός μου; Αυτό μου κάνει εντύπωση. Είναι έτσι;

ακριβως ετσι , με λίγα λόγια,  εάν ένα  γειωμένο μεταλλικό αντικείμενο  αποκτήσει τάση ( διαφορά δυναμικού προς γη ) τότε θα ενεργοποιηθούν τα μέσα προστασίας μικροαυτοματοι , τηξεως  , δδε κλπ   .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.