Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λανθασμένη αρίθμηση ορόφων σε υπάρχουσα πολυκατοικία


sosi

Recommended Posts

Η άδεια υπερισχύει όλων αλλά επί δεκαετίες κανείς δεν τις κοιτούσε.. Και τώρα δε ξέρω αν υπάρχει ένα σπίτι που να είναι καθαρό!

Στη σύσταση είναι γραμμένα όλα στη πραγματική τους κατάσταση, το όλο θέμα πρέπει να έγινε για να κερδίσουν ύψος και άρα όροφο, πως το πέρασαν βέβαια κανείς δε μπορεί να μάθει πλέον αλλά μήπως και έκαναν κανένα έλεγχο μετά τη κατασκευή.. Να πω βέβαια πως η άδεια υπογράφηκε μια μέρα μετά το πραξικόπημα του '67. Ποιος έβγαλε άδεια τέτοια μέρα πείτε μου!!! 

Στο πιστοποητικό του κτηματολογίου που έχω δεν αναγράφει τίποτα πέρα του ΚΑΕΚ και της διεύθυνσης, αξίζει να επικοινωνήσω με το κτηματολόγιο; Αλλά άντε και επικοινωνώ, λογικά και εκείνοι το συμβόλαιο θα έχουν, 2ο θα γράφει, στα ίδια θα καταλήξω. Η άδεια είναι το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο και να ρωτήσω μια άποψη: μπορώ να κάνω "τακτοποίηση" του διαμερίσματος όπου ουσιαστικά θα ρυθμίσω τον όροφο προκειμένου να συμβαδίζει με όλα τα έγγραφα (συμβόλαιο, σύσταση πολυκατοικίας) και να μπορεί να πάει υποθηκοφυλακείο αλλά και αργότερα να βγει η ταυτότητα κτιρίου.

Τι λέτε; Δε μου έχει ξανατύχει να μην έχω να παρουσίασω καμία αυθαιρεσία αλλά να ανεβάζω κάτοψη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαγωγή για διόρθωση αριθμού ορόφου δεν γίνεται.

Αν υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ άδειας και τίτλων, υπερισχύουν οι τίτλοι. Η άδεια είναι διοικητική πράξη

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Αν υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ άδειας και τίτλων, υπερισχύουν οι τίτλοι.

Να ρωτήσω από που το μαθαίνουμε αυτό; Και τι καλύπτει αυτό γιατί αλλιώς δε θα κάναμε τακτοποιήσεις και λοιπές ρυθμίσεις.

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση κάνουμε όταν υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ εγκεκριμένων σχεδίων και πραγματικής κατάστασης.

Αυτό που έγραψα παραπάνω, αναφέρεται στην αρίθμηση των ορόφων (που είναι και ο τίτλος του θέματος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.