Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση αυθαιρεσίας και νέα παράβαση


Recommended Posts

συνάδελφοι καλησπέρα,

ανέλαβα την έκδοση ταυτότητας, για ένα διαμέρισμα με περιμετρική ταράτσα, στον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας. Οι ιδιοκτήτες έκαναν μια υπέρβαση δόμησης επεκτείνοντας την κουζίνα κατά 8 τμ, καταλαμβάνοντας μέρος της ταράτσας, με μια μεταλλική πρόχειρη κατασκευή, την οποία και τακτοποίησαν πριν δύο χρόνια. Κατόπιν, και χωρίς να ρωτήσουν κάποιο μηχανικό, αντικατέστησαν τη μεταλλική κατασκευή με κανονικό τοίχο. Την προηγούμενη εβδομάδα, όταν επισκέφτηκα το διαμέρισμα για την αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης, αντί για τη μεταλλική κατασκευή που περίμενα να βρω, αντίκρισα ένα ολοκαίνουριο δωμάτιο.

Από τη μια φαντάζομαι πως δεν τίθεται πλέον θέμα ταχτοποίησης αλλά από την άλλη είναι η πρώτη φορά που συναντώ μια τέτοια κατάσταση και δεν ξέρω πως να συνεχίσω.

Τι θα κάνατε στην περίπτωσή μου;

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2021 at 8:51 ΜΜ, SotiriosZ said:

συνάδελφοι καλησπέρα,

ανέλαβα την έκδοση ταυτότητας, για ένα διαμέρισμα με περιμετρική ταράτσα, στον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας. Οι ιδιοκτήτες έκαναν μια υπέρβαση δόμησης επεκτείνοντας την κουζίνα κατά 8 τμ, καταλαμβάνοντας μέρος της ταράτσας, με μια μεταλλική πρόχειρη κατασκευή, την οποία και τακτοποίησαν πριν δύο χρόνια. Κατόπιν, και χωρίς να ρωτήσουν κάποιο μηχανικό, αντικατέστησαν τη μεταλλική κατασκευή με κανονικό τοίχο. Την προηγούμενη εβδομάδα, όταν επισκέφτηκα το διαμέρισμα για την αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης, αντί για τη μεταλλική κατασκευή που περίμενα να βρω, αντίκρισα ένα ολοκαίνουριο δωμάτιο.

Από τη μια φαντάζομαι πως δεν τίθεται πλέον θέμα ταχτοποίησης αλλά από την άλλη είναι η πρώτη φορά που συναντώ μια τέτοια κατάσταση και δεν ξέρω πως να συνεχίσω.

Τι θα κάνατε στην περίπτωσή μου;

Να προσθέσω επίσης πως δυστυχώς η συνάδελφος που είχε αναλάβει στο παρελθόν τη διευθέτηση έχει βγει πλέον στη σύνταξη και όλα τα σχέδια και έγγραφα της δήλωσης τακτοποίησης έχουν ανέβει στο σύστημα. Νομίζω πως εκείνη μάλλον θα υπέγραφε την έκδοση της ταυτότητας χωρίς πολλούς ενδοιασμούς. Εγώ από την άλλη θα ήθελα να το ψάξω περισσότερο για να δω αν υπάρχει μια καλύτερη λύση που να εξασφαλίζει και τον μηχανικό, όχι μόνο τον ιδιοκτήτη. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου άποψη, πρωτίστως μεταφέρεται η δήλωση υπαγωγής σε εσένα ως διαχειριστή μηχανικό, γυρίζει σε κατάσταση υπαγωγή, ελέγχεται - διορθώνεται - συμπληρώνεται όπου απαιτείται (ιδιαίτερη προσοχή), περαιώνεται. Κατόπιν εκδίδεται η ΗΤΑ.

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή στο έλεγχο της δήλωσης υπαγωγής και στον προσδιορισμό της extra αμοιβής σου γι' αυτή την εργασία (η ευθύνη που αναλαμβάνεις είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει σχέση με την έκδοση μιας ΗΤΑ, ιδιαιτέρως διότι το ακίνητο είναι "πολυκατοικία" με ΣΟΙ και πολλούς συνιδιοκτήτες και σχεδόν "...πάντα, ο διάολος έχει πολλά ποδάρια"!!! 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατά την ταπεινή μου άποψη, πρωτίστως μεταφέρεται η δήλωση υπαγωγής σε εσένα ως διαχειριστή μηχανικό, γυρίζει σε κατάσταση υπαγωγή, ελέγχεται - διορθώνεται - συμπληρώνεται όπου απαιτείται (ιδιαίτερη προσοχή), περαιώνεται. Κατόπιν εκδίδεται η ΗΤΑ.

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή στο έλεγχο της δήλωσης υπαγωγής και στον προσδιορισμό της extra αμοιβής σου γι' αυτή την εργασία (η ευθύνη που αναλαμβάνεις είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει σχέση με την έκδοση μιας ΗΤΑ, ιδιαιτέρως διότι το ακίνητο είναι "πολυκατοικία" με ΣΟΙ και πολλούς συνιδιοκτήτες και σχεδόν "...πάντα, ο διάολος έχει πολλά ποδάρια"!!! 

 

Ιάσονα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές σου, είναι όλα ξεκάθαρα!! Συγγνώμη που επιμένω, καταλαβαίνω, έχεις απόλυτο δίκιο όταν συστήνεις πως χρειάζεται να γίνούν όλα με προσοχή και ακρίβεια, αλλά γιατί να δημιουργούνται προβλήματα με τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και τους συνιδιοκτήτες για τον μηχανικό; Το λέω γιατί είναι και η πρώτη φορά που αναλαμβάνω ΗΤΑ ή ταχτοποίηση για διαμέρισμα πολυκατοικίας. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Edited by SotiriosZ
Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοκτήτες συνήθως δεν γνωρίζουν ή (όταν έρθουν τα δύσκολα) κάνουν ότι, δεν γνωρίζουν! Είναι εξάλλου γνωστή φράση, "....εγώ δεν ξέρω κύριε πρόεδρε, αυτός μου είπε να το κάνω κι εγώ το έκανα". Είναι διαφορετικά όμως όταν ένας μηχανικός γνωρίζει τις "διαβολικές" λεπτομέρειες, φροντίζει να ενημερώνει εγγράφως και με αποδείξεις τους πελάτες του και στη συνέχεια να ολοκληρώνει ένα έργο....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με το εγγράφως και όπως το δήλωσες τώρα Ιάσονα, ανοίγεις πολλά μάτια γιατί ναι το είπες πολύ σωστά ότι ο μηχανικός θα πρέπει να ενημερώσει εγγράφως και να λάβει υπογραφή ιδιοκτήτη, την οποία λέω πιο καλά να του την κάνει στο gov.gr ότι ποιές είναι οι κυρώσεις, η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί όταν βλέπει μετά την τακτοποίηση και παρά ότι ο ιδιοκτήτης τακτοποίησε με έναν μηχανικό Α αυθαίρετη κατασκευή στο δώμα κάποτε, προέβη μετά την τακτοποίηση με γνώση ή όχι του μηχανικού. Και πιστεύω ότι οχι, σε νεα αυθαίρετη κατασκευή στο δώμα. Οπότε επίσης λέω ότι μπράβο Ιάσονα για την επισήμανση σου και ότι η υπόθεση αυτή θέλει πολύ προσοχή, γιατί εδώ έχουμε ένα ιδιοκτήτη που κάνει του κεφαλιού του. Και αν ποτέ μπλέξει δεν θα έχει τίποτα να εμπλέξει και τον Μηχανικό όπως πολύ σωστά επεσήμανες προηγουμένος Ιάσονα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2021 at 6:04 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Οι ιδιοκτήτες συνήθως δεν γνωρίζουν ή (όταν έρθουν τα δύσκολα) κάνουν ότι, δεν γνωρίζουν! Είναι εξάλλου γνωστή φράση, "....εγώ δεν ξέρω κύριε πρόεδρε, αυτός μου είπε να το κάνω κι εγώ το έκανα". Είναι διαφορετικά όμως όταν ένας μηχανικός γνωρίζει τις "διαβολικές" λεπτομέρειες, φροντίζει να ενημερώνει εγγράφως και με αποδείξεις τους πελάτες του και στη συνέχεια να ολοκληρώνει ένα έργο....

 

Δεν θα μπορούσα να αποφύγω αυτόν τον "Γολγοθά" βγάζοντας απλά, έστω και μεταγενέστερη της εκτέλεσης των εργασιών, μια άδεια μικρής κλίμακας, λέω εγώ, σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλιστα :) έχω ζητήσει μάλιστα του διαχειριστή να μην διαγράψει εντελώς το επίθετο μου το harc γιατί ήδη δέθηκα λίγο συναισθηματικά μαζί του, δεν ξέρω όμως τι θα κάνει μόνο αυτός. 

 

 

Δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες του φόρουμ να έχεις 2 ενεργούς λογαριασμούς.

Παρακαλώ να τελειώσει το οφφ τόπικ για να μη πρέπει να κάνουμε σκούπισμα για προσωπικά ζητήματα.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.