Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδόμηση σε οικόπεδο με δέντρα


Σάββας7188

Recommended Posts

(Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Γεια σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω αγοράσει οικόπεδο εντός σχεδίου επέκτασης πόλεως, άρτιο και οικοδομήσιμο. Ωστόσο, με ενημέρωσε ο γείτονας ότι επειδή πριν την πράξη εφαρμογής (έγινε το 2000) το οικόπεδο ανήκε σ'εκείνον, και επειδή στο οικόπεδο υπάρχουν 3 δέντρα (μηλιά, συκιά, καρυδιά) που είχε φυτέψει εκείνος, δεν μπορώ να οικοδομήσω αν προηγουμένως δεν αποζημιωθεί εκείνος από τον Δήμο για τα δέντρα, διότι ο Δήμος του το πήρε με την πράξη εφαρμογής και το έδωσε σε νέο ιδιοκτήτη (από τον οποίο το αγόρασα εγώ στη συνέχεια). Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάση αυτό που ισχυρίζεται ο γείτονας και αν μπορεί να με σταματήσει όταν ξεκινήσω να οικοδομώ στο οικόπεδο. Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Σάββας7188 said:

.... ο γείτονας ότι επειδή πριν την πράξη εφαρμογής (έγινε το 2000) το οικόπεδο ανήκε σ'εκείνον, και επειδή στο οικόπεδο υπάρχουν 3 δέντρα (μηλιά, συκιά, καρυδιά) που είχε φυτέψει εκείνος, δεν μπορώ να οικοδομήσω αν προηγουμένως δεν αποζημιωθεί εκείνος από τον Δήμο για τα δέντρα, ...

Δημοκρατία έχουμε.

Ο καθένας μπορεί να ζητάει ότι θέλει.

Εσύ με τον συνάδερφο Μηχανικό που θα αναθέσεις τον έλεγχο ή και την Οικοδομική Άδεια προχωράς στα δικά σου ζητούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Όμως, αν ξεκινήσω να χτίζω, μπορεί να μου κάνει ασφαλιστικά μέτρα και να με σταματήσει λόγω των δέντρων, για τα οποία διεκδικεί αποζημίωση από το δήμο;

Link to comment
Share on other sites

για τα επικειμενα μιας ΠΕ υποχρεως ειναι ο Δημος

εδω

https://www.veria.gr/new/files/ΟΕ/2020/25/23.pdf

Κατα την συνταξη του συμβολαιου επρεπε να αναφερθει οτι υφιστανται υποχρεωσεις  προς τον πρωην ιδιοκτητη, που δεν εχουν πληρωθει.

Οπότε,

ή ζητας απο τον Δημο να πληρωσει κατα νομον,

ή τα πληρωνεις εσυ

....και θα σου μεινουν για καυσοξυλα,

εκτος εάν τα διατηρησεις στον ακαλυπτο.

- Τα ασφαλιστικα θα του στοιχισουν γυρω στα 500 ευρω...για να παρει 130...

- εβγαλες αδεια δομησης;

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι, δεν έχω βγάλει ακόμη άδεια δόμησης. Και δεν ξέρω αν πρέπει να βγάλω άδεια ή αν πρέπει πρώτα να λύσω το θέμα με τα δέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.