Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσφυγική πολυκατοικία - Κάτοψη σπιτιού


irini g

Recommended Posts

Καλησπέρα,

χρειάζομαι την κάτοψη και την άδεια του σπιτιού της μητέρας μου, το οποίο βρίσκεται σε προσφυγική πολύκατοικία.

Επικοινώνησα με την πολεοδομία της περιοχής και μου είπαν πως για τις προσφυγικές πολυκατοικίες δεν τα έχουν εκείνοι, αλλά δεν ξέρουν που υπάρχουν.

Μήπως κάποιος γνωρίζει?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, irini g said:

...σε προσφυγική πολύκατοικία...

 

προσδιόρισε περιοχή (Δήμος κλπ) προσφυγικών οπότε αν γνωρίζει κάποιος συνάδερφος να σε ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

@irini g<>Ο Δήμος Βύρωνα ανήκε στην δικαιοδοσία της πολεοδομίας στην Συγγρού.
Εδώ και αρκετά χρόνια σταμάτησε να λειτουργεί (όπως και όλες οι νομαρχιακές).
Ο Βύρωνας πολεοδομικά ανήκει –πλέον- στην πολεοδομία της Σωκράτους (Δήμος Αθηναίων).
Όμως το αρχείο παρέμεινε στη Συγγρού με προοπτική μεταφοράς στην Σωκράτους.
Για τον Βύρωνα είχα αναζητήσει σχετικά νέες άδειες, οπότε δεν γνωρίζω που βρίσκεται τώρα το αρχείο των παλαιών αδειών.
Σε αυτόν τον σύνδεσμο: Θεματική Ενότητα: Πολεοδομικά Θέματα, θα βρεις τα τηλέφωνα που σε ενδιαφέρουν.
Την φόρμα αιτήματος δεν την έχω χρησιμοποιήσει και δεν μπορώ να ξέρω αν υπάρχει ανταπόκριση, πάντως οι τηλεφωνικοί αριθμοί ισχύουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Aeolian said:

@irini g<>Ο Δήμος Βύρωνα ανήκε στην δικαιοδοσία της πολεοδομίας στην Συγγρού.....

 

22 ώρες πριν, irini g said:

....προσφυγική πολύκατοικία.

....

 

@Aeolianτα προσφυγικά κτήρια κατά κανόνα (αν όχι όλα) δεν πέρασαν απο Πολεοδομίες οπότε και οι πολεοδομίες δεν φρόντισαν να έχουν αρχείο για αυτά.

Υπάρχει κάποιος οργανισμός (ή οργανισμοί) που τα είχαν, όπως πχ οι Εργατικές Οικίες και εκεί υπάρχουν κάποια σχέδια τυποποιημένα ανά τύπο κτιρίου (ανάλογα την θέση είχαν 3-4 τυπολογίες) που αυτά δίνουν ως επίσημα έγραφα ....

 

Link to comment
Share on other sites

@Didonis<>Στοιχεία για τα προσφυγικά έδινε η διεύθυνση πρόνοιας (ή πρώην υπουργείο πρόνοιας).
Κάπου στην Αθήνα ήταν, αλλά δεν θυμάμαι την ακριβή τοποθεσία.
Αναφέρομαι σε άλλες περιοχές, γιατί με προσφυγικά στον Βύρωνα δεν έχω ασχοληθεί.
Προφανώς, ισχύει το ίδιο και για αυτόν τον Δήμο.
Τα τελευταία χρόνια έχει περάσει η αρμοδιότητα αυτή στην περιφέρεια.
Γι’ αυτό πρότεινα να τηλεφωνήσει στο αρχείο των αδειών στην Σωκράτους.
Αυτοί λογικά θα γνωρίζουν να την καθοδηγήσουν.

@irini g<>Με ποια πολεοδομία επικοινώνησες;

Edited by Aeolian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Aeolian @Didonis Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, θα καλέσω στα τηλέφωνα με την ελπίδα να βρώ άκρη.

Θα επανέλθω ελπίζω με περισσότερα νέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.