Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση αυθαίρετου σε αγροτεμαχιο


TheoTheo

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω εδώ κ αρκετά χρόνια από 2002-2003 αποθήκες σε αγροτεμαχιο εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου 6στρ. χωρίς να έχει γίνει διανομή. Θα ήθελα να νομιμοποίησω τις αποθήκες οι οποίες είναι προκάτ έχω όμως θέμα με έναν από τους άλλους στο εξ αδιαιρέτου, που με απλά λόγια μου λέει ότι αν εγώ νομιμοποίησω αυτό το κομμάτι αυτός έχει θέμα γιατί δεν θέλει να βγει το κομμάτι του στην άκρη. Εγώ ως παλιά κατασκευή κ έχοντας πάνω από το 60-65% μπορώ να την νομιμοποίησω να κατοχειρωσω κάπως το κομμάτι Μ ως δικό μου εκεί; Πρέπει να υπογράψει και ο άλλος η αφού έχω το 60-65% δεν χρειάζεται. Μπορεί και αυτος να μου ζητήσει διανομή όπως μου λέει;

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ισχύει για το γεωτεμάχιο, ισχύει και για τα κτίσματα επ αυτού. Είναι κι αυτά εξ αδιαιρέτου. Μπορείς να προβείς σε τακτοποίησή τους (όλων) ανεξαρτήτως γνώμης του συνιδιοκτήτη. Εννοείται ότι το πρόστιμο θα το πληρώσεις εσύ, και θα του ζητήσεις τη συμμετοχή του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά τακτοποίηση τι σημαίνει και Μπορώ δηλαδή να κρατήσω την αποθήκη με τα γεωργικά στο ίδιο  σημείο μετά; Το πρόστιμο θα είναι για πιο λόγο; Τακτοποίηση μπορώ και αν δεν έχω το ποσοστό 65% γιατί είμαι κοντά στο όριο. Αν κάνω τακτοποίηση τελικά πρέπει να υπογράψει κ αυτός; Αν δεν δεχθεί;

Link to comment
Share on other sites

χμ

εδω ισχυει το αρθρο 98 παρ. 4

και πρεπει, σαν εκτος σχεδιου, να εχουν χτισει ολοι

και να εχει γινει συσταση οριζοντιας ή καθετης

Μια λυση ειναι  να παει με την -πολυ δυσκολη - παρ.2 του αρθρου 98, αλλα να ειναι ολα χτισμενα και να εχει το 65% [που ειπε δεν εχει)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris GM said:

χμ

εδω ισχυει το αρθρο 98 παρ. 4

και πρεπει, σαν εκτος σχεδιου, να εχουν χτισει ολοι

και να εχει γινει συστα

Στην παράγραφο 2 για το 65%  τι εννοείτε να είναι όλα κτισμένα;

Edited by TheoTheo
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dimitris GM said:

σωστα

Εγώ δεν το διατύπωσα καλά δεν κατάλαβα τι σημαίνει "όλα κτισμενα" μόνο στο δικό μ κομμάτι έχει κτίσμα.

Έχει το δικαίωμα να Μ κάνει αγωγή διανομής. Και αν ναι με συμφέρει; Η να τα βρούμε οικονομικά μεταξύ μας η αποθήκη με τα αγροτικά μετακινηται εύκολα δεν θα μου κοστίσει ιδιαίτερα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Στα εξ αδιαιρέτου, δεν υπάρχει "κομμάτι μου" και "κομμάτι σου". Στο ενιαίο γήπεδο είναι όλοι συγκύριοι, κατά το ποσοστό συνιδιοκτησίας του καθενός.

Κατά το ίδιο ποσοστό, ανήκουν σε όλους και τα κτίσματα εντός του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.