Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπαγής μάντρα - περίφραξη οικοπέδου σε χωριό που πλημμυρίζει


arkiou

Recommended Posts

Γεια σας,

Έχω ένα σπίτι σε χωριό της Κεφαλλονιάς το οποίο πλημμυρίζει κάθε χρόνο, το σημείο που βρίσκεται είναι ακριβώς στο δρόμο που κατεβαίνει όλο το νερό.

Τα νερά εισέρχονται στο σπίτι από το δίπλα το οποίο έχει χαμηλούς τοίχους για περίφραξη, και θέλω να χτίσω τοίχους – περίφραξη – μάντρα για να προστατευτώ.

Το ερωτήματα μου είναι το εξής: Πόσο ύψος μπορώ να χτίσω για να είμαι νόμιμος. Επίσης να αναφέρω ότι το διπλανό οικόπεδο είναι ανυψωμένο από το δικό μου κατά περίπου 1 m από το δικό μου. Επίσης σε πιθανή πλημμύρα και σε περίπτωση που ο διπλανός ιδιοκτήτης είναι μέσα στο οικόπεδο και Μπουν νερά και δεν εχουν μέρος διαφυγής και κινδυνεύσει ή ακόμα και να πνιγεί μπορεί να με μηνύσει ο ίδιος ή κάποιος συγγενής του; Πχ Ότι κινδύνεψε Επειδή κλείστηκαν τα νερά στο δικό του σπίτι διότι έχτισα τον τοίχο ή ότι έπαθε κάποια σωματική βλάβη;

Link to comment
Share on other sites

ο τοιχος που σας χωριζει, σε ποιον ανηκει;

Κατα τα λοιπα,

 να ξεκινουσες με συννενοηση μαζι του,

ειτε με επαυξηση του υφισταμενου διαχωριστικου τοιχου

ειτε με ανεγερση νεου τοιχου

Με προβλεψη  σωστης απορροης των νερων, ωστε να μη δημιουργηθουν πλημυρικα φαινομενα σε βαρος του

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 τοίχος αυτός που υπάρχει τώρα είναι δικό μου.

πραγματικά ο όγκος του νερού που κατεβαίνει από το βουνό είναι τεράστιος. Ειδικά με τον μεσογειακό κυκλώνα Ιανό πέρσι δεν θα μπορούσε να κρατήσει το νερό ούτε τοίχος των 2 μέτρων.

Υποθέτω η απορροή του νερου και να γίνει σωστά ο όγκος αυτός δεν μπορεί να φύγει γρήγορα. 

 

Θα έχω ευθύνη αν συμβει το οτιδήποτε στο διπλανό σπιτι;

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε και αν κατασκευάσετε, με νόμιμη οικοδομική άδεια στο οικόπεδό σας, δεν θα έχετε καμμία ευθύνη για τα διπλανά οικόπεδα.

Απευθυνθείτε σε πολιτικό μηχανικό της περιοχής σας, για να σας ενημερώσει υπεύθυνα, τι μπορείτε - επιτρέπεται, να κατασκευάσετε. 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ. 4 του Κτιριοδομικού Κανονισμού, κάθε ιδιοκτησία πρέπει να εξασφαλίζει την απορροή των ομβρίων στο δρόμο ή να τα παροχετεύει σε ειδική απορροφητική τάφρο.

Ο τοίχος αντιστήριξης θα πρέπει να μελετηθεί κατά τρόπο ώστε να αντέχει και πίεση νερού πάνω από το έδαφος. 

Link to comment
Share on other sites

το δικαιο της ροης των βροχινων υδατων προς τα "χθαμαλωτερα" δεν ειναι απλο.

[ΑΚ 1024]

Ειδικα εάν ο "ψηλοτερα" δεν εχει κανει καποιο εργο, που επαυξανει/συγκεντρωνει  τη ροη/ποσοτητα προς το απο κατω.

Γι αυτο ειπα εξ αρχης να συνενοηθειτε μεταξυ σας.

Κατα τα λοιπα δεν επιτρεπεται  να κανεις κανενα τοιχειο, τοσου υψους που να δημιουργησερις το...φραγμα της Μεσοχωρας και να πνιγονται οι απο πανω

 Αυτο που πρεπει να γινει ειναι, οχι μονον καποιο τοιχείο, αλλα

με προβλεψη  σωστης απορροης των νερων, ωστε να μη δημιουργηθουν πλημυρικα φαινομενα σε βαρος του απο πανω

Επομενως, πρωτα να μιλησεις με τον μηχανικο σου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.