Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποία προγράμματα χρησιμοποιείτε για στατικές μελέτες εν έτει 2021;


trellovoskos

Ποία προγράμματα χρησιμοποιείτε για στατικές μελέτες εν έτει 2021;  

95 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Για κατασκευές από σκυρόδεμα

    • FESPA
      18
    • ΡΑΦ
      29
    • SCADA
      7
    • STATICS (MULTISOFT)
      7
    • STRAD (3DR)
      15
    • NEXT
      1
    • STEREOSTATIKA
      11
    • Άλλο
      5
    • Δεν χρησιμοποιώ
      2
  2. 2. Για μεταλλικές κατασκευές

    • FESPA
      11
    • ΡΑΦ
      21
    • SCADA
      6
    • STATICS/METALCAD (MULTISOFT)
      5
    • STEEL (3DR)
      12
    • CONSTEEL
      3
    • INSTANT
      5
    • STEELEXPRESS (RUNET)
      0
    • Άλλο
      11
    • Δεν χρησιμοποιώ
      21
  3. 3. Για φέρουσα τοιχοποία

    • FESPA
      10
    • ΡΑΦ
      18
    • SCADA
      4
    • STATICS
      5
    • PESSOS (3DR)
      7
    • 3MURI
      3
    • FEDRA (RUNET)
      21
    • Άλλο
      6
    • Δεν χρησιμοποιώ
      21
  4. 4. Για αποτίμηση κατασκευών απο σκυρόδεμα

    • FESPA
      17
    • ΡΑΦ
      28
    • SCADA
      8
    • STATICS (MULTISOFT)
      5
    • STRAD (3DR)
      10
    • SEISMOBUILD/SEISMOSTRUCT
      3
    • Άλλο
      6
    • Δεν χρησιμοποιώ
      18


Recommended Posts

Θα ήταν χρήσιμο να επικαιροποιηθεί η αντίστοιχη ψηφοφορία που ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν με δεδομένα του 2021, ώστε να δούμε την αποδοχή κάθε προγράμματος.

Δεν είναι λίγοι οι συνάδελφοι που διαστάζουν να αγοράσουν άλλο πρόγραμμα εκτός απο τα 1-2 γνωστότερα γιατί νομίζουν ότι δεν έχει αποδοχή απο συναδέλφους (με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό σε περίπτωση που χρειαστούν βοήθεια είτε εδώ στο forum ή εκτός).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι θα χρησιμεύσει το "δημοψήφισμα". Το πιο σωστό είναι να καταχωριστεί η εμπειρία των χρηστών με επισήμανση στα συν και τα πλην του κάθε λογισμικού. Αν κάποιος αγοράζει με βάση την προτίμηση της πλειοψηφίας, είναι σε λάθος δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να θέσω και το θέμα της ικανοποίησης απο το πρόγραμμα που έχουμε ήδη, στη ψηφοφορία αλλά δεν υπήρχε επιλογή για άλλες ερωτήσεις. Είναι πολύ σοβαρό θέμα και θα γίνει αντικείμενο ξεχωριστής ψηφοφορίας (αξιοπιστία αποτελεσμάτων, τεχνική υποστήριξη, ευκολία χρήσης...)

Εχεις δίκιο ότι είναι λάθος να διαλέγει κάποιος με βάση την προτίμηση της πλειοψηφίας. Ομως ο σκοπός της ψηφοφορίας δεν είναι αυτός. Είναι να δείξει ότι τα πλέον δημοφιλή προγράμματα ίσως δεν είναι τόσο δημοφιλή όσο νομίζουμε και ότι υπάρχουν και αλλού καλές πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια. Η δημοτικότητα είναι ένας δείκτης αν ένα πρόγραμμα είναι καλό ή όχι (αλλιώς ποιός ο λόγος να το χρησιμοποιεί κάποιος;) αλλά δεν είναι αρκετός. 

Αρκετοί σκέφτονται πχ να αγοράσουν το Strad ή το Statics αλλά εδώ στο forum μόνο το θέμα του Fespa, του ΡΑΦ και του Scada είναι ενεργά για βοήθεια και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ μας. Αυτό είναι ένας αποτρεπτικός παράγων για να στραφεί κάποιος σε αυτά τα 2 προγράμματα, και αφετέρου δημιουργεί αμφιβολίες για μειωμένη αξιοπιστία ή ευκολία χρήσης των άλλων προγραμμάτων σε σχέση με τα πλέον δημοφιλή.  Αν έβλεπα πχ ότι το Statics έχει αρκετούς χρήστες και ευχαριστημένους μάλιστα (αντικείμενο άλλης ψηφοφορίας), θα έπαιρνα ευκολότερα την απόφαση να αλλάξω το πρόγραμμα μου και θα έβρισκα ίσως και στήριξη στο forum σε απορίες μου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να επισημάνουμε πως το Stereostatika του Κων/δη (παλαότερα HoloStatika) πλέον λέγεται HoloBIM και κάνει και αποτίμηση βάσει ΚΑΝΕΠΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2021 at 9:49 ΠΜ, Gousgounis said:

Να επισημάνουμε πως το Stereostatika του Κων/δη (παλαότερα HoloStatika) πλέον λέγεται HoloBIM και κάνει και αποτίμηση βάσει ΚΑΝΕΠΕ.

Σε ευχαριστώ για την διόρθωση. Δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω κάτι στην ψηφοφορία τώρα. Ευχαριστημένος απο το HoloBIM;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παράπονο. Δεν άλλαξε ιδιαίτερα απο το stereoSTATIKA. Δεν εντόπισα σφάλματα σε υπολογισμούς. Πρόσθεσαν και έλεγχο μελών σε μεταλλικές διατομές. Δεν έχω όμως το αρχιτεκτονικό για να έχω πλήρη εικόνα.

Έχει πολύ εντυπωσιακό περιβάλλον χρήσης (πχ live 3D απεικόνιση των οπλισμών), αλλά με εκνεύρισε η αλλαγή της σχεδίασης σε χιλιοστά (εκτος αν έχει πουθενα κανένα μενού που μου έχει ξεφύγει). Επίσης έγινε συνδρομητικό με online έλεγχο και όχι usb κλειδι όπως παλιά

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το demo και έπαιξα λίγο σήμερα. Οντως το πρόγραμμα είναι πολύ ωραίο και σύγχρονο.

Με ανησυχούν οι περιορισμοί του ότι μάλλον κάνει για απλά κτηριακά. Πχ δεν κατάλαβα τοιχώματα υπογείου πως βάζει, ούτε κάποιο εγχειρίδιο να εξηγεί το θεωρητικό κομμάτι (τι μέλη χρησιμοποιεί, παραδοχές κλπ).

Η ρύθμιση με τα χιλιοστά αλλάζει εύκολα σε cm ή m.

Μακάρι το πρόγραμμα να είναι σε κανονιστικό επίπεδο ανάλογο του Fespa, αλλά σαν περιβάλλον και ευχρηστία είναι top.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωνσταντινίδης μαζί με κάθε νέα έκδοση του προγράμματος κυκλοφορεί και βιβλίο τεκμηρίωσης, σε αντίθεση με το FESPA. Ήταν ένας απο τους λόγους που το επέλεξα εξ' αρχής.

Νομίζω πως και στο ΤΕΙ Λάρισας σε κάποιο εξάμηνο δίδασκαν Σχεδιασμό έργων σκυροδέματος με Η/Υ και έκαναν λύση ενός παραδείγματος με το χέρι και με το πρόγραμμα ως έλεγχο. Για εμάς είναι πολυτέλεια να μπούμε σε τέτοια διαδικασία, όμως εμπιστεύεσαι πως όποιο πρόγραμμα κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά έχει ελεγχθεί επαρκώς πριν κυκλοφορήσει. Τα συνήθη σφάλματα είναι την λογικής GIGO, πάντα αξιολογείς τα αποτελέσματα εμπειρικά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με GIGO. Κάποια προγράμματα βέβαια προειδοποιούν τον χρήστη απο GIGO, κάποια καθόλου.

Απο θέμα επίλυσης δεν με προβληματίζει κανένα πρόγραμμα. Το θέμα ελέγχων-διαστασιολόγησης με ανησυχεί.

Δυστυχώς το βιβλίο τεκμηρίωσης δεν υπάρχει στο site σε pdf και δεν μπορούμε να δούμε λεπτομέρειες.

 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς δεν μπορούμε να επιλέξουμε πάνω από 1 ταυτόχρονα. Επέλεξα λοιπόν βάσει των τελευταίων μελετών που έκανα ΑΛΛΑ στην πραγματικότητα χρησιμοποιώ πολλά προγράμματα ανάλογα με το έργο. Τυχαίο παράδειγμα: Κάποιος μπορεί να έχει το Consteel ή το Robot αλλά για ένα απλό portal frame των 10μ να χρησιμοποιεί το SteelPortalFrame της Runet. Από σκυρόδεμα έχω scadapro, ραφ και stereostatika και χρησιμοποιώ ένα από τα 3 αναλόγως την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.