Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποία προγράμματα χρησιμοποιείτε για στατικές μελέτες εν έτει 2021;


trellovoskos

Ποία προγράμματα χρησιμοποιείτε για στατικές μελέτες εν έτει 2021;  

95 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Για κατασκευές από σκυρόδεμα

    • FESPA
      18
    • ΡΑΦ
      29
    • SCADA
      7
    • STATICS (MULTISOFT)
      7
    • STRAD (3DR)
      15
    • NEXT
      1
    • STEREOSTATIKA
      11
    • Άλλο
      5
    • Δεν χρησιμοποιώ
      2
  2. 2. Για μεταλλικές κατασκευές

    • FESPA
      11
    • ΡΑΦ
      21
    • SCADA
      6
    • STATICS/METALCAD (MULTISOFT)
      5
    • STEEL (3DR)
      12
    • CONSTEEL
      3
    • INSTANT
      5
    • STEELEXPRESS (RUNET)
      0
    • Άλλο
      11
    • Δεν χρησιμοποιώ
      21
  3. 3. Για φέρουσα τοιχοποία

    • FESPA
      10
    • ΡΑΦ
      18
    • SCADA
      4
    • STATICS
      5
    • PESSOS (3DR)
      7
    • 3MURI
      3
    • FEDRA (RUNET)
      21
    • Άλλο
      6
    • Δεν χρησιμοποιώ
      21
  4. 4. Για αποτίμηση κατασκευών απο σκυρόδεμα

    • FESPA
      17
    • ΡΑΦ
      28
    • SCADA
      8
    • STATICS (MULTISOFT)
      5
    • STRAD (3DR)
      10
    • SEISMOBUILD/SEISMOSTRUCT
      3
    • Άλλο
      6
    • Δεν χρησιμοποιώ
      18


Recommended Posts

Αν έχεις περισσότερα του ενός μπορείς να επιλέξεις αυτό που χρησιμοποιείς περισσότερο ή αυτό που θεωρείς καλύτερο απο αυτά που έχεις.

Η ψηφοφορία δεν μπορεί να αλλάξει τώρα σε πολλαπλή επιλογή, αλλά κάτι τέτοιο νομίζω ότι θα περιέπλεκε τον σκοπό της που τον περιγράφω στο πρώτο μήνυμα μου.

Υ.Γ. : Εντυπωσιακό που έχεις 3 προγράμματα για μπετόν. Εγώ παλεύω  μόνο με ΡΑΦ, αλλά δεν αρκεί...

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Gousgounis said:

Νομίζω πως και στο ΤΕΙ Λάρισας σε κάποιο εξάμηνο δίδασκαν Σχεδιασμό έργων σκυροδέματος με Η/Υ και έκαναν λύση ενός παραδείγματος με το χέρι και με το πρόγραμμα ως έλεγχο.

Τι μου θύμισες τώρα....!! Κάπου στο 2004-05 αν θυμάμαι καλά, υπήρχε σαν Μάθημα Επιλογής ή Ελεύθερο Εργαστήριο... το Ολοστατικά όπως λεγόταν τότε... αντιπαραβολή και έλεγχο με το χέρι εμείς δεν είχαμε κάνει ποτέ....νομίζω ότι το αντικείμενο μας ήταν να στήσουμε/λύσουμε ένα διώροφο με υπόγειο... Αργότερα δεν ξέρω εάν έγινε υποχρεωτικό μάθημα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως χρήστης ΡΑΦ πλέον, χαίρομαι που έστω και σε αυτό το μικρό στατιστικό δείγμα φαίνεται ότι εχει κοινό!

Εύστοχο το γκάλοπ. Πέραν των άλλων να σχολιάσω  οτι διαπιστώνω και εδώ και έξω οτι οι ενεργοί μελετητές στατικών έχουν πλέον μειωθεί.

πλεον και οι μηχανικοί των άλλων ειδικοτήτων φαίνεται να αναγνωρίζουν παραπάνω την αξια της μελέτης, λόγω ελεγκτών κλπ, και ανάγκης για σχέδια τουλάχιστον «οριστικής» και όχι φατουρα.

Και μιας και η δουλειά ανέβηκε, μήπως να … επάναξιολογήσουμε και τις αμοιβές μας  ;;; (Να ένα καλο θέμα για το core) 

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, sarcs said:

Εύστοχο το γκάλοπ. Πέραν των άλλων να σχολιάσω  οτι διαπιστώνω και εδώ και έξω οτι οι ενεργοί μελετητές στατικών έχουν πλέον μειωθεί.

πλεον και οι μηχανικοί των άλλων ειδικοτήτων φαίνεται να αναγνωρίζουν παραπάνω την αξια της μελέτης, λόγω ελεγκτών κλπ, και ανάγκης για σχέδια τουλάχιστον «οριστικής» και όχι φατουρα.

Και μιας και η δουλειά ανέβηκε, μήπως να … επάναξιολογήσουμε και τις αμοιβές μας  ;;; (Να ένα καλο θέμα για το core) 

Πολλοί συνάδελφοι ασχολούνται κυρίως με τακτοποιήσεις/άδειες.

Οι μελετητές είναι είδος προς εξαφάνιση. Παρόλαυτα αν δεν ανέβει αρκετά η οικοδομική δραστηριότητα, οι αμοιβές στατικών θα παραμείνουν στον πάτο, αφού θεσμικά τουλάχιστον δεν γίνεται καμία κίνηση για εξασφάλιση κατώτατων αμοιβών.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To HoloBIM ή Stereostatika ή όπως αλλιώς λεγόταν κάποτε είναι αρκετά εύχρηστο πρόγραμμα και διδάσκεται και σε αρχιτεκτονικές σχολές (πχ στο Πολυτεχνείο Κρήτης). Βοηθάει σε αυτό το ότι είναι ίσως το μοναδικό στατικό που έχει μόλις 180€ το χρόνο μίσθωση για 20 θέσεις εργασίας βάσει του τιμοκαταλόγου της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2021 at 10:25 ΜΜ, trellovoskos said:

To HoloBIM ή Stereostatika ή όπως αλλιώς λεγόταν κάποτε είναι αρκετά εύχρηστο πρόγραμμα και διδάσκεται και σε αρχιτεκτονικές σχολές (πχ στο Πολυτεχνείο Κρήτης). Βοηθάει σε αυτό το ότι είναι ίσως το μοναδικό στατικό που έχει μόλις 180€ το χρόνο μίσθωση για 20 θέσεις εργασίας βάσει του τιμοκαταλόγου της εταιρείας.

Αυτό  το  ξέρεις  σίγουρα  ,  μίσθωση  180  ευρώ  τον  χρόνο  ,  για  20   θέσεις ;;;  Υπάρχει  κάτι  τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2021 at 10:25 ΜΜ, trellovoskos said:

.... (πχ στο Πολυτεχνείο Κρήτης). Βοηθάει σε αυτό το ότι είναι ίσως το μοναδικό στατικό που έχει μόλις 180€ το χρόνο μίσθωση για 20 θέσεις...

μπας και αφορά μόνο την άδεια χρήσης για Φοιτητές με πιστοποίηση ως φοιτητών απο τις σχολές??

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2021 at 7:06 ΜΜ, trellovoskos said:

Υ.Γ. : Εντυπωσιακό που έχεις 3 προγράμματα για μπετόν. Εγώ παλεύω  μόνο με ΡΑΦ, αλλά δεν αρκεί...

 

Οταν ήρθα στο γραφείο ο πατέρας μου ειχε τα stereostatika, τότε πήρα το scada for windows (αυτό δούλεψα για πολλές οικοδομές) που μετέπειτα έγινε pro (ξαναπληρώνοντάς το) το οποίο έχω να αναβαθμίσω πολλά χρόνια. Βέβαια οι αναβαθμίσεις έχουν να κάνουν με ευκολίες και κυρίως με προσθήκες σε θέματα retrofit. Κάποια στιγμή είχε προσφορά το ραφ με 700€ και το πήρα. Πολύ καλό το ραφ αλλά με κουράζει στις δοκούς και στους ξυλοτύπους.

Ο λόγος που σταμάτησα το scada είναι ότι με είχε κουράσει πάρα πολύ τότε, κολλούσε 50 φορές σε κάθε μελέτη και ζητούσαν και πολλά για συμβόλαιο επειδή είχα και το μεταλλικό. Δεν ξέρω πως είναι τώρα αλλά στις αρχές δεν ήταν και πολύ φιλικό για τον χρήστη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, loser said:

Αυτό  το  ξέρεις  σίγουρα  ,  μίσθωση  180  ευρώ  τον  χρόνο  ,  για  20   θέσεις ;;;  Υπάρχει  κάτι  τέτοιο 

 

8 ώρες πριν, Didonis said:

μπας και αφορά μόνο την άδεια χρήσης για Φοιτητές με πιστοποίηση ως φοιτητών απο τις σχολές??

 

image.thumb.png.a9ed2f57667b26d02e42d73c7b83b339.png

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.....

Ωραία η bim λογική, τα γραφικά και η πολυ καλη παραγωγή σχεδίων αλλά το παραμύθι έχει και δράκο....

Το holobim η οπως αλλιως ονομάζεται τωρα το stereostatika, κατα τη γνώμη μου είναι το πλέον μαύρο κουτι της αγοράς, με την μικρότερη τεκμηρίωση και χωρις ουσιαστική εξέλιξη (πέραν γραφικών κλπ) για πολυυυυ μεγάλο διάστημα.

Θα προέτρεπα όποιον το σκέφτεται για αγορά να αναζητήσει ορισμένα ιδιαίτερα εκτενή παλιότερα threads σχετικά με το πρόγραμμα, τις "αναβαθμίσεις" του και την πολιτική της εταιρίας απέναντι στους πελάτες της.

Επίσης θα είχε πλάκα o trelovoskos να έβαζε τα ερωτήματα που βάζει για τους διάφορους ελέγχους του EC8 στην εταιρία και να μας έλεγε τια απαντήσεις.....

 

Υ.Γ. Ας μην αναφερθούμε καν στο module του ΚΑΝΕΠΕ....

Edited by cvlengnr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.