Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποία προγράμματα χρησιμοποιείτε για στατικές μελέτες εν έτει 2021;


trellovoskos

Ποία προγράμματα χρησιμοποιείτε για στατικές μελέτες εν έτει 2021;  

95 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Για κατασκευές από σκυρόδεμα

    • FESPA
      18
    • ΡΑΦ
      29
    • SCADA
      7
    • STATICS (MULTISOFT)
      7
    • STRAD (3DR)
      15
    • NEXT
      1
    • STEREOSTATIKA
      11
    • Άλλο
      5
    • Δεν χρησιμοποιώ
      2
  2. 2. Για μεταλλικές κατασκευές

    • FESPA
      11
    • ΡΑΦ
      21
    • SCADA
      6
    • STATICS/METALCAD (MULTISOFT)
      5
    • STEEL (3DR)
      12
    • CONSTEEL
      3
    • INSTANT
      5
    • STEELEXPRESS (RUNET)
      0
    • Άλλο
      11
    • Δεν χρησιμοποιώ
      21
  3. 3. Για φέρουσα τοιχοποία

    • FESPA
      10
    • ΡΑΦ
      18
    • SCADA
      4
    • STATICS
      5
    • PESSOS (3DR)
      7
    • 3MURI
      3
    • FEDRA (RUNET)
      21
    • Άλλο
      6
    • Δεν χρησιμοποιώ
      21
  4. 4. Για αποτίμηση κατασκευών απο σκυρόδεμα

    • FESPA
      17
    • ΡΑΦ
      28
    • SCADA
      8
    • STATICS (MULTISOFT)
      5
    • STRAD (3DR)
      10
    • SEISMOBUILD/SEISMOSTRUCT
      3
    • Άλλο
      6
    • Δεν χρησιμοποιώ
      18


Recommended Posts

Μόλις τώρα, cvlengnr said:

Επίσης θα είχε πλάκα o trelovoskos να έβαζε τα ερωτήματα που βάζει για τους διάφορους ελέγχους του EC8 στην εταιρία και να μας έλεγε τια απαντήσεις.....

Με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της ψηφοφορίας ομολογώ ότι έχω ξαφνιαστεί. Θα περιμένω βέβαια οι συμμετοχές απο τις 52 μέχρι τώρα να φτάσουν τις 100 για να υπάρχει ένα αντιπροσωπευτικότερο δείγμα.

Επόμενος στόχος και πιο ουσιαστικός, είναι να δούμε πχ για τα 7 δημοφιλέστερα προγράμματα στο σκυρόδεμα τι κάνουν και τι δεν κάνουν τελικά. Εκεί η έκπληξη θα είναι μεγαλύτερη. Θα παρακαλέσω τότε απο τους συναδέλφους που γνωρίζουν το πρόγραμμα τους σε βάθος να  δώσουν τις απαντήσεις τους και να υπάρχει μια γόνιμη συζήτηση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω ξαφνιαστεί που το 3dr βγαίνει μέχρις στιγμής νο.3 στο σκυρόδεμα, ενώ το είχα αγοράσει επί εποχής 4Μ δεν γνώριζα ότι τόσοι συνάδερφοι έχουν κάνει την μετάβαση στην 3dr, εκτός αν κάποιοι έχουν ακόμα το παλιό της 4Μ...

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2021 at 2:56 ΜΜ, ktomp said:

Δεν έχω δουλέψει το Holobim, παρατηρώ όμως πολλές ομοιότητες με το interface του Seismobuild...

οντως μοιάζει πάρα πολύ. Δεν ξερω αν είναι τυχαίο. Γενικά αυτό το seismobuild δεν έχει ακουστει  ιδιαιτέρως....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την αγορά νέου στατικού προγράμματος για σκυρόδεμα. Στην εταιρεία που εργάζομαι χρησιμοποιώ εδώ και 4 χρόνια το strad της 3DR και έχουμε αποφασίσει να κάνουμε μια έρευνα αγοράς ώστε να καταλήξουμε σε κάποιο άλλο. Έχω καταλήξει σε τρία μέχρι στιγμής. Το ΡΑΦ, το SCADA PRO και το SCIA ENGINEER. 

Το strad είναι αρκετά γρήγορο στην προσομοίωση της κατασκευής και παρόλο που πατάει πάνω στο autocad σαν γραφικό περιβάλλον σχεδίασης είναι ικανοποιητικό. Στα αρνητικά του εντάσσω το τεύχος που εξάγει, τα κατασκευαστικά σχέδια που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πραγματικά τίποτα για να κερδίσεις χρόνο και αναγκάζεσαι να τα σχεδιάσεις όλα από το μηδέν, τα ελλιπέστατα manual που διαθέτουν που δεν έχεις ιδέα πως προσημειώνει το κάθε δομικό στοιχείο και τι παραδοχές κάνει κατά την διαστασιολόγηση, την μη δυνατότητα τοποθέτησης ή ορισμού συνδετήρων στις διατομές με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνεις μόνος σου τους ελέγχους σε διάτμηση και περίσφιξη ειδικά εάν ορίσεις κάποια σύνθετη διατομή που αποτελείται από επιμέρους διατομές, εάν ορίσεις κανένα λοξό ως προς την κάτοψη τοιχείο βγάζει τεράστιο οπλισμό, τον τρόπο που αντιμετωπίζει τις κοιτοστρώσεις, κ.α.

Θα είχα καταλήξει στο ΡΑΦ εάν έδινε την δυνατότητα διαστασιολόγησης. Θεωρώ όμως ότι θα απαιτεί αρκετό χρόνο σε μία μεγάλη μελέτη (π.χ. μια πολυκατοικία) να κάτσω και να βάζω οπλισμούς σε όλα τα δομικά στοιχεία του μοντέλου ώστε να γίνει μετά ο έλεγχος επάρκειας. Στο μεγάλο συν που του δίνω είναι τα τεύχη τεκμηρίωσης.

Ένα άλλο πρόγραμμα που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι το scada pro 21. Έχω κατεβάσει την δοκιμαστική έκδοση ώστε να το επεξεργαστώ. Ούτε και αυτό δυστυχώς έχει τα τεύχη τεκμηρίωσης του ΡΑΦ. Έχει όμως την δυνατότητα προσομοίωσης με 3d πεπερασμένα και εξάγει κατασκευαστικά σχέδια που με μικρή επεξεργασία μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Στην προσομοίωση δεν είναι και τόσο εύχρηστο και επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν τροποποιείς τους οπλισμούς που έχει εξάγει, δεν πραγματοποιεί έλεγχο σε ικανοτική τέμνουσα με βάση τις νέες αντοχές (κάτι το οποίο εάν ισχύει θεωρώ μεγάλο μείον).

Τέλος, πρόσφατα είδα ότι και τo Scia Engineer έχει ελληνικό τεύχος οπότε και κατέβασα την δοκιμαστική έκδοση για επεξεργασία. 

Κάθε γνώμη - πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Lazaros Papadopoulos said:

Τέλος, πρόσφατα είδα ότι και τo Scia Engineer έχει ελληνικό τεύχος οπότε και κατέβασα την δοκιμαστική έκδοση για επεξεργασία.

To Scia Engineer φαντάζομαί χρησιμοποιεί μόνο ευροκώδικες

ή του έχουν περάσει και ΕΑΚ-ΕΚΩΣ, ΚΑΝΕΠΕ;

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2022 at 5:39 ΜΜ, mikegad said:

To Scia Engineer φαντάζομαί χρησιμοποιεί μόνο ευροκώδικες

ή του έχουν περάσει και ΕΑΚ-ΕΚΩΣ, ΚΑΝΕΠΕ;

Μόνο Ευρωκώδικες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.