Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

υπαγωγή αυθαιρέτου επί κοινόχρηστου στον 4495/17


Ναντια Λουκουτου

Recommended Posts

Ειναι δυνατον αυθαίρετα διαμερισματα στο δ όροφο πολυκατοικίας επι κοινοχρήστου (δώμα), να υπαχθούν στον 4495/17????

Link to comment
Share on other sites

Έχουν χιλιοστά από τη ΣΟΙ; Υπάρχει η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου; 

Link to comment
Share on other sites

τίποτα απ τα δύο..εκανα την καταγγελία, καταγράφηκαν ως αυθαίρετα κ εκαναν αίτηση υπαγωγής στον 4495....Κάνω ένσταση? Έβαλα δικηγόρο...Χίλια ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην μπορούν? Αυθαίρετα δεν είναι? Δεν τακτοποιούνται τα αυθαίρετα με τον Νόμο? Οπότε γιατί να μην μπορούν να τακτοποιηθούν?

 

υγ: :) :) :) Χαιρετώ τους φίλους και σένα Ιάσονα πρώτο πρώτο, μιας που σε πέτυχα με το καλήμέρα!!! ο Arche είμαι παιδιά αλλά έχασα το password και μπήκα με νεο όνομα...

 

Επικοινώνησε με Engineer ή Ilia να λυθεί το πρόβλημα. Έλαβαν και αναφορά σχετικά.

Didonis

Edited by Arche
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερευνα με δικηγόρο κ μηχανικό δεν αποκάλυψε κάτι τέτοιο...πού φαίνεται αυτό?ευχαριστώ θερμά για  το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί η αυτοψία από την πολεοδομία και το όποιο πρόστιμο ή υπαγωγή στον 4495 (που δεν μπορεί να γίνει λόγω κατηγορίας 5).... Εφόσον είστε συνιδιοκτήτης του ιδίου ακινήτου κι έχετε έννομο συμφέρον, να κάνετε αγωγή (με έμπειρο δικηγόρο σε αυτού του είδους τις διαδικασίες), να ζητήσετε την επαναφορά του χώρου στην πρότερη κατάσταση (ελεύθερο κοινόχρηστο δώμα) και αποζημίωση λόγω του ότι, στατικώς έχει επιβαρυνθεί το ακίνητο (προφανώς δεν έχει μελετηθεί extra όροφος) και ουδείς γνωρίζει το πως θα συμπεριφερθεί αυτό σε περίπτωση σεισμού, με τελικό αποτέλεσμα την αγοραστική υποβάθμιση της περιουσίας σας... Αρκεί βεβαίως όλα αυτά να μην έγιναν τους ..."προϊστορικούς" χρόνους. Καλή τύχη!

 

 

12 ώρες πριν, harc said:

υγ: :) :) :) Χαιρετώ τους φίλους και σένα Ιάσονα πρώτο πρώτο, μιας που σε πέτυχα με το καλήμέρα!!! ο Arche είμαι παιδιά αλλά έχασα το password και μπήκα με νεο όνομα...

Κι εγώ ανταποδίδω φίλτατε Arche... Για ποιόν ακριβώς λόγο "πάλη";

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σας είμαι ευγνώμων και σας εμπιστεύομαι απόλυτα σε ό,τι λέτε!!!!!Ακολούθησα προηγούμενες συμβουλές σας κ έτσι βρήκαμε το θάρρος κ κάναμε καταγγελία!!!Θα το φτάσω στο τέρμα!!!!Χίλια ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μην εμπιστεύεστε ουδένα... Ειδικώς τους "ιντερνετικούς" - ανώνυμους συνομιλητές σας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.