Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάφορα όριων και έκτασης στο τοπογραφικό της άδειας η οποία δεν έχει υλοποιηθεί.


Recommended Posts

Καλημέρα.Το 2011 αγοράσα ένα οικόπεδο  908,40 τμ σύμφωνα με ένα τοπογραφικό του 1997 το οποίο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Στο τοπογραφικό του συμβολαίου έγινε αντιγραφή του παλιού τοπογραφικού και στη συνέχεια εκδόθηκε οικοδομική άδεια.Η άδεια δεν έχει υλοποιηθεί και είναι σε ισχύ.

Τώρα που αποφάσισα να το πουλήσω και έκανα νέο τοπογραφικό ανακάλυψα ότι το οικόπεδο είναι μικρότερο κατά 65 τμ η οποίο όπως διάβασα θεωρείται ανεκτή απόκλιση για τα εκτός σχεδίου.

Το ερώτημα μου αφορά τα όρια γιατί ενώ στο πλάτος το παλιό με το νέο συμπίπτουν στην πραγματικότητα το οικόπεδο χάνει στο μήκος του περίπου 3,8 Μ είναι δηλαδή πιο κοντό.

Σε σχέση με την οικοδομική αδεια ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να μην χάσω την οικοδομική άδεια και να γίνει νόμιμα η μεταβίβαση;

 

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύουμε την ανεκτή απόκλιση του Κτηματολογίου με οτιδήποτε άλλο.

Εφόσον η μείωση του εμβαδού δεν επηρεάζει την οικοδομική άδεια, μπορεί να γίνει αναθεώρησή της. Η αναθεώρηση (ως προς το τοπογραφικό, το διάγραμμα δόμησης και τον ιδιοκτήτη) θα πρέπει να γίνει μετά τη μεταβίβαση. Εκτός κι αν γίνει μια αναθεώρηση πριν τη μεταβίβαση (τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης, που είναι και το πιο σωστό) και μία μετά  (ως προς τον ιδιοκτήτη). 

Όλα αυτά όμως, με την προϋπόθεση ότι ο νέος ιδιοκτήτης επιθυμεί να εφαρμόσει την άδεια.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 39 ν 4495

2. α) Όπου μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος και εφεξής προβλέπεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος, νοείται το
τοπογραφικό διάγραμμα του άρθρου 83 παρ.4 του παρόντος νόμου.

β) Απόκλιση επί του εμβαδού οικοπέδου ή γηπέδου από το αναγραφόμενο στο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει συνταχθεί
μέχρι τις 8.8.2013, και σύμφωνα με τον οποίο εκδόθηκε άδεια οικοδομής ή καταρτίστηκε συμβολαιογραφική πράξη, σε
σχέση με τη νέα καταμέτρηση στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τη βεβαίωση του άρθρου 83, είναι ανεκτή υπό
τις εξής προϋποθέσεις :

αα) για οικόπεδα ή γήπεδα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού το ποσοστό της απόκλισης
ορίζεται σε ±5%,

ββ) για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα ή γήπεδα το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±10%.
Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων ή γηπέδων, που έχουν περιληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες και είναι εντός της
απόκλισης του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας,
καθώς και η διόρθωση ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας.

 

κατα τα λοιπα, τιθεται το ερωτημα,

Πολύ κακώς, οταν το 2011 εγινε το συμβολαιο,  χρησιμοποιησαν τοπογραφικο του 1997 [πιθανον  και  αυτο να ηταν επισυναπτομενο σε προηγουμενο]

Υπαρχει κτηματολογιο;

Εν τελει σε τι οφειλεται η τοσο μεγαλη αποκλιση;

Και τι αδεια ηταν αυτη που στηριχθηκε σε  τοπογραφικο του 1997

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό μου λεν "παιρνεις γουρούνι στο σακί". 

Για το συμβόλαιο υπήρχε "ετοιμο" τοπογραφικό. Παίρνεις ένα οικόπεδο (!) και δεν μπαίνει στον κόπο να μετρήσεις, τουλάχιστον τις δύο βασικές διαστάσεις? 

Αντε καλά.

Χρησιμοποιείς για την άδεια το ίδιο τοπογραφικό (μάλλον βόλευε γιατί έδινε μεγαλύτερη δόμηση). 

Τώρα αν αλλάξεις τοπογραφικό με μικρότερο εμβαδόν..... Όλα πρέπει να μικρυνουν...... 

Καλά ξεμπερδέματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

αρθρο 39 ν 4495

2. α) Όπου μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος και εφεξής προβλέπεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος, νοείται το
τοπογραφικό διάγραμμα του άρθρου 83 παρ.4 του παρόντος νόμου.

β) Απόκλιση επί του εμβαδού οικοπέδου ή γηπέδου από το αναγραφόμενο στο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει συνταχθεί
μέχρι τις 8.8.2013, και σύμφωνα με τον οποίο εκδόθηκε άδεια οικοδομής ή καταρτίστηκε συμβολαιογραφική πράξη, σε
σχέση με τη νέα καταμέτρηση στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τη βεβαίωση του άρθρου 83, είναι ανεκτή υπό
τις εξής προϋποθέσεις :

αα) για οικόπεδα ή γήπεδα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού το ποσοστό της απόκλισης
ορίζεται σε ±5%,

ββ) για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα ή γήπεδα το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±10%.
Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων ή γηπέδων, που έχουν περιληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες και είναι εντός της
απόκλισης του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας,
καθώς και η διόρθωση ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας.

 

κατα τα λοιπα, τιθεται το ερωτημα,

Πολύ κακώς, οταν το 2011 εγινε το συμβολαιο,  χρησιμοποιησαν τοπογραφικο του 1997 [πιθανον  και  αυτο να ηταν επισυναπτομενο σε προηγουμενο]

Υπαρχει κτηματολογιο;

Εν τελει σε τι οφειλεται η τοσο μεγαλη αποκλιση;

Και τι αδεια ηταν αυτη που στηριχθηκε σε  τοπογραφικο του 1997

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.Σε σχέση με τον άρθρο 39 ν 4495 το έχω διαβάσει και θα ήθελα να ελπίζω ότι αφορά την περίπτωσή μου γιατί όλες αυτές οι παραλήψεις δεν έγιναν εις γνώση μου.θεωρω ότι ο μηχανικός αντέγραψε το παλιό χωρίς να πάει καν να μετρήσει 

Σύμφωνα με το άρθρο 39 καταλαβαίνω ότι θα πάω για ενημέρωση αλλά τι γίνεται με αυτό το 2% που αφορά στις πλευρές το οποίο δεν καταλαβαίνω αν με αφορά η όχι;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

αρθρο 39 ν 4495

2. α) Όπου μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος και εφεξής προβλέπεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος, νοείται το
τοπογραφικό διάγραμμα του άρθρου 83 παρ.4 του παρόντος νόμου.

β) Απόκλιση επί του εμβαδού οικοπέδου ή γηπέδου από το αναγραφόμενο στο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει συνταχθεί
μέχρι τις 8.8.2013, και σύμφωνα με τον οποίο εκδόθηκε άδεια οικοδομής ή καταρτίστηκε συμβολαιογραφική πράξη, σε
σχέση με τη νέα καταμέτρηση στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τη βεβαίωση του άρθρου 83, είναι ανεκτή υπό
τις εξής προϋποθέσεις :

αα) για οικόπεδα ή γήπεδα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού το ποσοστό της απόκλισης
ορίζεται σε ±5%,

ββ) για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα ή γήπεδα το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±10%.
Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων ή γηπέδων, που έχουν περιληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες και είναι εντός της
απόκλισης του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας,
καθώς και η διόρθωση ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας.

 

κατα τα λοιπα, τιθεται το ερωτημα,

Πολύ κακώς, οταν το 2011 εγινε το συμβολαιο,  χρησιμοποιησαν τοπογραφικο του 1997 [πιθανον  και  αυτο να ηταν επισυναπτομενο σε προηγουμενο]

Υπαρχει κτηματολογιο;

Εν τελει σε τι οφειλεται η τοσο μεγαλη αποκλιση;

Και τι αδεια ηταν αυτη που στηριχθηκε σε  τοπογραφικο του 1997

 

 

Ευχαριστώ πολύ,δεν ξέρω αν είδες την απάντηση.Η τόσο μεγάλη απόκλιση δεν νομίζω οτι δικαιολογείται.ενας τοπογράφος μου είπε ότι επειδή το παλιό είναι με κορδέλα μετρημένο και επειδή το οικόπεδο έχει αρκετά μεγάλη κλίση μπορεί να οφείλεται σε αυτό.

Το ερώτημα μου αν μπορείς να μου πεις είναι εάν θεωρείς ότι θα πάω μόνο για. ενημέρωση φακέλου η θα έχω θέμα με τις πλευρές και το 2% το οποίο δεν έχω καταλάβει αν με αφορά η οχι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nbr said:

Στο χωριό μου λεν "παιρνεις γουρούνι στο σακί". 

Για το συμβόλαιο υπήρχε "ετοιμο" τοπογραφικό. Παίρνεις ένα οικόπεδο (!) και δεν μπαίνει στον κόπο να μετρήσεις, τουλάχιστον τις δύο βασικές διαστάσεις? 

Αντε καλά.

Χρησιμοποιείς για την άδεια το ίδιο τοπογραφικό (μάλλον βόλευε γιατί έδινε μεγαλύτερη δόμηση). 

Τώρα αν αλλάξεις τοπογραφικό με μικρότερο εμβαδόν..... Όλα πρέπει να μικρυνουν...... 

Καλά ξεμπερδέματα. 

ισχυει το παραπανω

 

Και, δεν καταλαβα γιατι, αμα ειναι κατηφορικο το οικοπεδο, πρεπει να αλλαξει το εμβαδον

Ουτε ξερω πως μετριωνται τα ανηφορικα ή τα ...κατηφορικα

[δλδ αν  το οικοπεδο  ειχε μεσα δυο-τρεις "τούμπες" ή μια χαραδρα βαθους 5 μ. ,  θα προσθετες και τα εξογκωματα ή το βαθος των πρανων στο εμβαδον;]

Ρωτησες τον μηχανικο σου ;;

 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ισχυει το παραπανω

 

Και, δεν καταλαβα γιατι, αμα ειναι κατηφορικο το οικοπεδο, πρεπει να αλλαξει το εμβαδον

Ουτε ξερω πως μετριωνται τα ανηφορικα ή τα ...κατηφορικα

[δλδ αν  το οικοπεδο  ειχε μεσα δυο-τρεις "τούμπες" ή μια χαραδρα βαθους 5 μ. ,  θα προσθετες και τα εξογκωματα ή το βαθος των πρανων στο εμβαδον;]

Ρωτησες τον μηχανικο σου ;;

 

Το εμβαδόν είναι πάντα η προβολή της οποιας εκτασης και αν έχουμε επάνω σε ένα οριζόντιο επίπεδο. Όταν το ακίνητο μας είναι κεκλιμένο η αποτύπωση μας δίνει την προβολή αυτό σε οριζόντιο επίπεδο.

Ακομη και όταν μετράμε με κορδέλα, σε κεκλιμένη επιφάνεια, προσπαθούμε αυτή να μετράει οριζόντια (πχ οδοποιία). 
Σιγουρα η κεκλιμένη επιφάνεια δίνει μεγαλύτερο εμβαδόν. Είναι ομως πλασματικό.

τα ταχυμετρα μπορεί να μετρούν κεκλιμένες αποστάσεις αλλά με την κατακόρυφη γωνία που μας δίνει έχουμε την δυνατότητα αυτεσ να τις μετατρέπουμε σε οριζόντιες.

Τι άλογα θα ακούσουμε;;!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katerinaVas said:

Ευχαριστώ πολύ,δεν ξέρω αν είδες την απάντηση.Η τόσο μεγάλη απόκλιση δεν νομίζω οτι δικαιολογείται.ενας τοπογράφος μου είπε ότι επειδή το παλιό είναι με κορδέλα μετρημένο και επειδή το οικόπεδο έχει αρκετά μεγάλη κλίση μπορεί να οφείλεται σε αυτό.

Το ερώτημα μου αν μπορείς να μου πεις είναι εάν θεωρείς ότι θα πάω μόνο για. ενημέρωση φακέλου η θα έχω θέμα με τις πλευρές και το 2% το οποίο δεν έχω καταλάβει αν με αφορά η οχι

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katerinaVas said:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Καλησπέρα θα  ρωτήσω κάτι το οποίο σχετίζεται με το προηγούμενο θέμα και ελπίζω να μην θεωρηθεί κατάχρηση 

Λόγω του ότι το οικόπεδο έχει μικρότερο μήκος πραγματικά  από αυτό που θεωρούσαμε όταν βγήκε η αδεια το κτιριο θα πρέπει να αλλάξει θέση ώστε να απέχει από το πίσω όριο 15 μέτρα ;

Η άδεια βγήκε το 2011 και τα κτιρια δεν είχαν συντεταγμένες στην άδεια.

Χρειάζεσαι να γίνει ενημέρωση  στην άδεια για την αλλαγή θέσης του κτιρίου η επειδή τα κτίρια  δεν είχαν συντεταγμένες μετράμε την απόσταση από το πίσω όριο το οποίο έχει αλλάξει και είμαστε νόμιμοι;

Ελπίζω να τα εξήγησα σωστά και να έγινα κατανοητή σε σχέση με αυτό που ήθελα να ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.