Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση στοιχείων σε ηλ. δήλωση κτηματολογίου


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Έχω ένα θέμα στο να αλλάξω τα στοιχεία της ΑΔΤ σε μια δήλωση μου. Αυτά τραβιούνται αρχικά από το taxis, αλλά λόγω νέας ταυτότητας θέλω να αλλάξω το πεδίο αυτό. Συνέχως μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα, χωρίς να με αφήνει να το τροποποιήσω.

"Προέκυψε σφάλμα στην εφαρμογή"

Καμία ιδέα σε κάποιον που να του έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Δοκίμασα και σε δεύτερο Η/Υ μήπως ήταν κάποιο θέμα λειτουργικό αλλά τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση θα δεις αν στο λογαριασμό σου στο ταχιςνετ σου έχει έρθει μήνυμα ότι έγινε αυτόματα η καταχώρηση του νέου αριθμού Δ.Τ. Αν σε 10 μέρες δεν έρθει μήνυμα θα πρέπει να απευθυνθείς στη ΔΟΥ  για να γίνει η μεταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο, εννοείς ότι για να τροποποιήσω το ΑΔΤ της δήλωσης του Κτηματολογίου,  πρώτα πρέπει να το αλλάξω μέσω Taxis;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

για το κτηματολογιο ισχυει αυτο

https://www.ktimatologio.gr/photo/medium/201912/813kij1575809606334.pdf

περισσοτερα, εδω

https://www.ktimatologio.gr/posts/entypa-1-2

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Sakis Liarm said:

Παύλο, εννοείς ότι για να τροποποιήσω το ΑΔΤ της δήλωσης του Κτηματολογίου,  πρώτα πρέπει να το αλλάξω μέσω Taxis;

Γενικώς τα συστήματα έχουν αρχίσει και διασυνδέονται. Ανεξαρτήτως Κτηματολογίου, σε αλλαγή Δ.Α.Τ, ενημερώνονται αυτόματα τα στοιχεία σου στο ταξινετ. Αν αυτό δεν συμβεί θα πρέπει να απευθυνθείς στη ΔΟΥ για να κάνεις το αίτημα μεταβολής. Τώρα, για την ενημέρωση του κτηματολογίου, αν βρίσκεται σε φάση υποβολής δηλώσεων η περιοχή σου, τότε κάνεις μια συμπληρωματική αίτηση αλλαγής στοιχείων σου. Αν είναι σε φάση προανάρτησης κάνεις το σχετικό αίτημα διόρθωσης στοιχείων. Σε πρώτη φάση έλεγξε αν έχεις λάβει μήνυμα στο τάξινετ περί αλλαγής του αριθμού σου στο νέο Δ.ΑΤ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφταιγε το γεγονός ότι το Κτηματολόγιο, το οποίο αντλεί στοιχεία από το Taxis, είχε συμπληρώσει το νούμερο της οδού και στο πεδίο "από" αλλά και στο πεδίο "έως", κάτι που προφανώς το buggare καθώς έπρεπε να αφήσω το πεδίο "έως" κενό.

Ευχάριστη έκπληξη η άμεση απάντηση της υποστήριξης της πλατφόρμας ([email protected]) που μου έλυσε το πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.