Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

B' υπόγειο : επιτρεπόμενες χρήσεις


adadim

Recommended Posts

Σε δημόσιο κτίριο, μπορώ να έχω ημιυπογια αποθήκη (1,5 απο Φ.Ε.) οσο είναι η κάλυψη του κτίσματος και κάτω από αυτή δεύτερο υπόγειο parking???

Στο ΓΟΚ βρίσκω πώς μπορώ να έχω ένα υπόγειο για απόθήκη ή όσα υπόγεια θέλω για parking!!! Αλλά όχι και τα δύο μαζί. Μπορει να με βοηθήσει κάποιος????

 

ναι, μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

σε τετοιες περιπτωσεις δεν επιτρεπεται ουτε Α υπογειο!!!!! Το αντιμετωπισα στην Ξηρονομη της Θηβας!!!!! ουτε πισίνα δεν με αφησαν να κανω

Για την πισίνα, ναι το έχω ακούσει. Αλλά για το ένα υπόγειο δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Όχι στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

μια σημαντικη λεπτομερεια ειναι

 

αν το υπογειο ειναι εντος περιγραμματος τοτε

το α υπογειο μπορει να γινει ολο αποθηκες και αλλα 10 υπογεια κατω να γινουν γκαραζ

 

για το τμημα υπογειου εκτος περιγραμματος τοτε πρεπει να γινει γκαραζ ενω το εντος περιγραμματος αποθηκες (αν θελεις). βεβαια κανεις τον ελεγχο 60%

 

Για την πισίνα, ναι το έχω ακούσει. Αλλά για το ένα υπόγειο δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Όχι στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον.

 

 

ναι εχεις δικιο για τη Θεσσαλονίκη αλλα για παραδειγμα στη Τζια δεν επιτρεπεται το υπογειο παρα μονο υδατοδεξαμενες (σε καποιες περιοχες επαναλαμβανω)

 

αστα να πάνε!!!!!! μας εχουν μπλεξει με το διαφοτερικο ΓΟΚ για καθε περιοχή :-x

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται η δημιουργία 2ου υπογείου σε ειδικό κτίριο (π.χ. ξενοδοχείο) σε εκτός σχεδίου περιοχή.Επίσης αν γνωρίζει κάποιος να μου πει και τισ χρήσεις αυτού.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια καθώς είμαι καινούργια στο χώρο. Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει σχετικά με τα υπόγεια και πότε μετρούν στη δόμηση. Πιο συγκεκριμένα σε κτήριο κατοικίας εντός Αττικής με κανονισμούς για χαμηλά κτήρια και σε οικόπεδο με υψομετρική διαφορά 4 μέτρων μπορώ να έχω ένα υπόγειο που από τη μια πλευρά να εξέχει από τη διαμορφωμένη στάθμη 80cm και από την άλλη πλευρά να είναι ισόγειο με τζαμαρία που βλέπει σε κήπο? Αυτή η περίπτωση θεωρείται υπόγειο ή θα πρέπει να το μετρήσω κανονικά στη δόμηση, δεδομένου ότι το ''υπόγειο'' αυτό φιλοξενεί βοηθητικές χρήσεις και αποθήκες?

 

Επίσης κάτω από αυτό, μπορώ να έχω και δεύτερο υπόγειο αποκλειστικά για στάθμευση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση ακόμα?

Στην παραπάνω περίπτωση μπορώ στο β' υπόγειο που χρησιμοποιείται μόνο ως γκαράζ να κάνω επέκταση του περιγράμματός του?

Link to comment
Share on other sites

@haris_sgouridou

 

Πέρα του άνωθεν περιγράμματος του κτηρίου? Η μόνη γνωστή δυνατότητα (με τις αντίστοιχες προϋποθέσεις...έχει συζητηθεί παλιά) αφορά στα α' υπόγεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.