Μετάβαση στο περιεχόμενο

B' υπόγειο : επιτρεπόμενες χρήσεις


Recommended Posts

Οταν κατασκευαζουμε σε μια οικοδομη δευτερο υπογειο , ποιες ειναι οι επιτρεπομενες χρησεις του ; Γνωριζα οτι στο Β' υπογειο μπορουμε να παρουσιασουμε μονο γκαραζ αλλα δεν βρισκω πουθενα κατι τετοιο στη νομοθεσια και ειδα σε μια αδεια απο πολεοδομια Μαρκοπουλου Αττικης να εχει φτιαξει αποθηκες , λεβητοστασια , καβες και παραξενευτηκα .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Εχω περάσει πολλές φορές Β υπόγειο με τις χρήσεις που αναφέρεις. Αντιθετα με κόψανε όταν πήγα να περάσω παρκινγκ (με είσοδο βέβαια απ' έξω)...δεν δέχτηκαν τις διαμορφώσεις ούτε καν το φυσικό έντονο επικληνές εδαφος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν το κτιριο αποτελειται μονο απο κατοικιες και εχεις ηδη 1ο υπογειο κατω απο ολη την πραγματοποιουμενη καλυψη του ισογειου, δεν μπορεις να κανεις 2ο υπογειο που να μην μετρα στην δομηση για βοηθητικη χρηση (εκτος απο γκαραζ που θα το δεμευσεις)

Εαν ομως το 1ο υπογειο που εχεις ειναι μικροτερο απο την πραγματοποιουμενη καλυψη του ισογειου, τοτε μπορεις κατω απο αυτο να κανεις 2ο οσο η υπολοιπη πραγματοποιουμενη καλυψη για βοηθητικη χρηση και να μην μετρα.

Εαν εχεις και καταστημα μεσα στο κτιριο, τοτε μπορεις επιπλεον των παραπανω να εχεις και υπογειο για αποθηκες του καταστηματος ακριβως κατω απο το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σοφια . Μηπως ξερεις βασει ποιου νομου - διαταξης ... ισχυουν αυτα που ανεγραψες πιο πανω ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω σημειωσεις γυρω απο την ερμηνεια του αρθρου 7 του ΓΟΚ'85

αλλα δεν ειμαι σιγουρη απο που ακριβως προερχονται

(δεν εχουν τιτλο, τα εχω βρει απο ενα πολεοδομικο γραφειο)

Νομιζω απο ερμηνειες που εδωσε το ΤΕΕ οταν βγηκε ο ΓΟΚ '85

Εχει κατατοπιστικα σχηματα, αν θελεις μπορω να σου τα περασω μεσω fax

H ρωτα στο ΤΕΕ, πρεπει να τα εχουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε δημόσιο κτίριο, μπορώ να έχω ημιυπογια αποθήκη (1,5 απο Φ.Ε.) οσο είναι η κάλυψη του κτίσματος και κάτω από αυτή δεύτερο υπόγειο parking???

Στο ΓΟΚ βρίσκω πώς μπορώ να έχω ένα υπόγειο για απόθήκη ή όσα υπόγεια θέλω για parking!!! Αλλά όχι και τα δύο μαζί. Μπορει να με βοηθήσει κάποιος????

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι που αναφερεται αλλα προοριζεται μονο για θεσεις σταθμευσης. μπορεις βεβαια να κατασκευασεις αντλιοστασιο και δεξαμενη πυροσβεσης αλλα σε καμια περιπτωση αποθηκες κλπ. εχω κανει αρκετα κτιρια κ με 3 υπογεια

 

Alex!!!!!! δεν σε εκοψαν για το parking αλλα για την προσβαση στο β υπόγειο!!!!!!!! ειναι λιγο τραβηγμενο

Link to comment
Share on other sites

Κάπου άκουσα ότι αν ένας οικισμός έχει χαρακτηριστεί "φυσικού κάλους" δεν μπορεί να γίνει δεύτερο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.