Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΟΙΚΗΜΑ ΣΕ ΔΑΣΙΚΗ ΕΚΤΑΣΗ


Recommended Posts

Συναδeλφοι καλησπέρα,

Έχω μία περίπτωση μία έκταση εκτάσεων 6 στρεμμάτων εκτός οικισμού με 2 κτίρια .

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Έχει κηρυχθεί η περιοχή Δ.Α,πήρα το δασαρχείο και μου είπε αυτό ακριβώς που φαίνεται και στον χάρτη ,ότι η περιοχή δεν επιδέχεται ενστάσεις.

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να αποχαρακτηριστεί ως δασικό??

Link to comment
Share on other sites

δεν λες τί εχτισες και πότε κι αν με άδεια

κατα τα λοιπα δες εδω

https://www.taxydromos.gr/m/413027/odhgos-symplhrwshs-ths-aithshs-gia-taktopoihsh-twn-dasikwn-aythairetwn.html

 

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή που είναι το ακίνητο είναι στη μεσσηνία,είναι σε στάδιο προανάρτησης.

Μπήκα να κάνω αίτηση διόρθωσης,και δε γίνεται.

Πρέπει να περιμένω να γίνει η ανάρτηση και ύστερα να κάνω την ανωτέρω αίτηση??

 

Link to comment
Share on other sites

διαβασε εδω

https://ypen.gov.gr/ola-osa-prepei-na-gnorizoun-oi-polites-27-erotiseis-apantiseis-gia-tous-dasikous-chartes/

θεωρω οτι τωρα μπορεις να κανεις ενσταση

[και δεν ειπες τι τιτλο εχεις

και τί εχτισες και πότε κι αν με άδεια ]

Link to comment
Share on other sites

- τι σημαινει "τιτλος χρησικτησιας;"

- ποιος εχει χρησικτησια, απο πότε, εγινε συμβολαιο μεταβιβασης "εκ χρησικτησιας", τι υπαρχει γυρω-γυρω, υπαρχει πραξη χαρακτηρισμου;

 

Link to comment
Share on other sites

Ok,

έχω δύο ένορκες βεβαιώσεις των αρχικών ιδιοκτήτων οι οποίοι ήταν κάτοχοι του οικοπέδου με το οίκημα μέσα και το παρεχώρησαν στον Τάδε πολιτιστικό σύλλογο το 75,οι βεβαιώσεις υπογράφησαν το 2000.

Τώρα πράξη χαρακτηρισμού  αν και δεν ξέρω τι είναι, δε νομίζω να υπάρχει.

Το πρόβλημα είναι το εξής ότι το κτηματολόγιο με βάση τον αρχικό του χάρτη χρονολογίας του 45το δείχνει ως δασικό,

Αυτοί  το 70 το καθάρισαν και έφτιαξαν μία πίστα χωρού και ένα οίκημα  κτλπα όπου ο ανωτέρω σύλλογος πραγματοποιεί τις εκδηλώσεις του,

Πήρα τηλέφωνο το δασαρχείο και δε δέχονται ενστάσεις διότι είναι περιοχή ΔΑ,μπήκα στην υπηρεσία που μου ανέφερες και πάλι δεν μου έβγαζε την περιοχη για να υποβάλλω ενσταση(μεσσηνία).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονία...

Έχω μια περίπτωση σε μια έκταση η οποία η μισή έχει χαρακτηριστεί δασική με (ΔΑ) και η μισή μη δασική με (ΑΑ)...

Στο μη δασικό κατασκευάστηκε με άδεια του 1999 διώροφη κατοικία όπου έχει αυθαιρεσίες...

Στο δασικό επίσης κατασκευάστηκαν μια αποθήκη και μια δεξαμενή...

Γίνεται τακτοποίηση αυθαιρέτων στη συγκεκριμένη περίπτωση?? Μπορώ να κάνω τμηματική τακτοποίηση έστω για την κατοικία όπου δεν ανήκει στο δασικό τμήμα? Ευχαριστώ πολυ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Συγνώμη που ανοίγω καινούργιο θέμα, αλλά δεν είδα να υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Έχω περίπτωση όπου θέλω να κάνω τακτοποίηση σε κτίριο σε εκτός σχεδίου γήπεδο όπου ενα τμήμα του γηπέδου είναι δασικό και ενα άλλο μη δασικό σύμφωνα με τους αναρτημένους δασικούς χάρτες. Το κτίριο είναι προ του 55 και είναι χτισμένο στο τμήμα που δεν είναι δασικό. Η ερώτηση μου είναι αν επιτρέπεται να γίνει τακτοποίηση σε τέτοια γήπεδα ή προκύπτει πρόβλημα με το δασικό τμημα του γηπέδου. Να αναφέρω πως ο ιδιοκτήτης δεν θα προβεί σε αντίρρηση κατά των δασικών χαρτών.

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατο νόμο αν θυμάμαι καλά, αναφέρεται κάτι για τους δασωθέντες αγρούς (χαρακτηρισμένους ως ΑΔ) και αυτό έχει να κάνει με το αν θα αποδείξει την ιδιοκτησία του στο τμήμα που υπάγεται στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας. Αν δηλαδή δείξεις το "καθαρό" τμήμα η τακτοποίηση δεν έχει κανένα πρόβλημα που βεβαίως στην περίπτωσή σου δεν τίθεται θέμα τακτοποίησης αφού λες ότι το κτίσμα είναι προ 55 (με την επιφύλαξη τυχόν μεταγενέστερων του έτους 55 κατασκευών). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.