Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ


menelaos123

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω το εξής.Πρόκειται να εργαστώ σε μια εταιρία ως μισθωτος με μπλοκάκι.Επειδή εχω χάσει τη μπάλα....κάθε τέλος του μήνα θα πρέπει να κόβω τιμολόγιο?Και επίσης αν γνωρίζεται πόσο θα είναι ο καθαρός μισθός.Εχω συμφωνησει 1600+ΦΠΑ

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πρέπει να κόβεις τιμολόγιο.

Εντελώς χοντρικά, θεωρώντας πως δεν γράφεις έξοδα, με φόρο και ασφάλεια πληρωμένα πιστεύω πως θα έχεις γύρω στα 1100 καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μήπως είναι καλύτερα αυτά τα 1600 + Φ.Π.Α. να τα παίρνω ως ελεύθερος επαγγελματίας και όχι ως μισθωτός μπλοκάκι;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μισθωτός με μπλοκάκι σημαίνει ότι ο εργοδότης σου θα πληρώνει 13.5% και εσύ 6.5% σε Ασφαλιστικές εισφορές, δηλ. ο εργοδότης σου θα πληρώνει 216 και εσύ 104 ευρώ. Αν επιλέξεις μεγαλύτερη Κατηγορία θα πρέπει εσύ να πληρώνεις την διαφορά

αν τα 1600 τα παίρνεις σαν Ελ. Επ. θα πρέπει να πληρώνεις εσύ εξ ολοκλήρου τις Ασφαλιστικές σου Εισφορές ανάλογα με την Κατηγορία που θα επιλέξεις.

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις όμως υποθέτω ότι είναι καλύτερα ως ελεύθερος επαγγελματίας αφου πληρώνοντας τις εισφορές μου θα μου μένουν χοντρικά 1400€. Έτσι δέν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

σαν μισθωτό μπλοκάκι θα σου μείνουν περίπου 1500 (1600-104) τα οποία θα φορολογηθούν με φόρο εισοδήματος

και τα 1400 που λες επίσης θα φορολογηθούν

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

γιατί το λες αυτό;; Εχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο που θέλεις να εργασθείς σαν Ελ. Επ. στον συγκεκριμένο εργοδότη;

σαν μισθωτό μπλοκάκι θα έχεις και αφορολόγητο μέχρι τα 8000++ ευρώ

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά το λέω επειδή έχω ήδη το μπλοκάκι ανοιχτό ένα χρόνο και δεν θέλω να το κλείσω και μου έχουν αφήσει αυτή την επιλογή ή ελεύθερος επαγγελματίας είμαι στο μπλοκάκι αλλά και από το λογιστή που ρώτησα μου είπε καλύτερα ως μισθωτός με μπλοκάκι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.