Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολική διάβρωση σε υποστυλώματα ισογείου, δίπλα σε αλυκή


 

Recommended Posts

Κι εγώ ψηφίζω μπουρλότο... Κι ας διερευνηθεί το θέμα ποιά ζαρζαβατικά φυτρώνουν σε θειώδες έδαφος... Κατοικίες αυτού του είδους ...πάπαλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της άδειας τι λες, δεν ξέρω αν το είδες, είναι σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, εξ ολοκλήρου αυθαίρετο ρυθμισμένο με Τρίτση, χωρίς έξτρα τετραγωνικά. Μόνο μια ανακαίνιση εσωτερικά έκαναν.

Από ζαρζαβατικά πάμε πολύ καλά από τότε που μπήκε νερό που το Μόρνο.

Την καλημέρα μου κ στους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν εκδίδεται "νέα" οικοδομική άδεια.... Πιθανόν να μπορεί να εκδοθεί μια για "λόγους ασφάλειας και υγιεινής" αλλά κατά την άποψή μου είναι σαν να "τρέχεις να φτιάξεις τα δόντια σου, όταν έχεις διαγνωστεί με καλπάζοντα καρκίνο".....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν επιμένουν να κρατήσουν το ερείπιο, με οποιοδήποτε κόστος, μπορείς (αφού νίψεις τας χείρας σου έναντι  οιουδήποτε μελλοντικού προβλήματος) να προβείς σε επισκευή.

Edited by tetris
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις (μέσω άδειας επισκευής αυθαιρέτου) βγάλε κι ένα εισιτήριο για τη Βενεζουέλα χωρίς επιστροφή....

 

Link to comment
Share on other sites

Κ ελιές καλές κάνει η περιοχή....

Τους λυπάμαι από τη μια, από την άλλη δεν μπορώ να τους πω κ ψέματα. Το παιδάκι που του το γράψανε τι φταίει?

Πρακτικά πλέον ο φορέας του είναι η τοιχοποιία του, η οποία κ αυτή θα υποφέρει. Μόνο από κει αν μπορεί να γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

@zazeng

Μεταξύ  σοβαρού  και  αστείου   εάν   αποκλείσεις  τον  κίνδυνο  χημικής  προσβολής   για  τον  οποίο  θα  πρέπει  να  απευθυνθείς  σε  εργαστήριο , ώστε  να  το  διαπιστώσεις.  μπορείς  να  κάνεις  εκτεταμένες  επεμβάσεις  στον ισόγειο    φορέα ,  τμηματικές υποστυλώσεις   , κοπή  και  απομάκρυνση  παλαιών οπλισμών ,τοποθέτηση νέων   οπλισμών    τμηματική  σκυροδέτηση  νέων πεδίλων  κλπ . Εάν  υπάρχει  όμως χημική  προσβολή , νομίζω  οτι  το  πρόβλημα  είναι  μεγάλο  για  οποιαδήποτε  επισκευή  στο  σκυρόδεμα . 

Edited by loser
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λε κουκ αηδόν!

Τι να κρατήσεις κ τι να αφήσεις. Σκέψου υπάρχει ρωγμή 4-5 Χιλ που ξεκινάει από τη βάση του υποστυλώματος, φτάνει στο δοκάρι κ συνεχίζει οριζόντια στη. Κάτω γωνία πρπ ένα μέτρο.

Περιέργως η πλάκα οροφής ισογείου είναι σε καλή κατάσταση, καλύτερη από αρκετές νεότερες της γειτονιάς, οπότε μου πέρασε από το μυαλό η μετατροπή του φορέα σε φέρουσα  τοιχοποιία, είτε με νέα είτε με ενίσχυση της υπάρχουσας κ απομόνωση της από το έδαφος. Scifi σενάριο επίσης, αλλά πιθανώς πιο οικονομικό.

Για το ποιος είναι ο διαβρωτικος παράγοντας θέλει ακόμα έρευνα. Από βδομάδα θα έχω κάποια νέα.

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, zazeng said:

Λε κουκ αηδόν!

οπότε μου πέρασε από το μυαλό η μετατροπή του φορέα σε φέρουσα  τοιχοποιία, είτε με νέα είτε με ενίσχυση της υπάρχουσας κ απομόνωση της από το έδαφος. 

Για το ποιος είναι ο διαβρωτικος παράγοντας θέλει ακόμα έρευνα. Από βδομάδα θα έχω κάποια νέα.

Εμ  έτσι  είναι,  θα  στοιχήσει  πανάκριβα . Αλλά και  η  προσθήκη  τοιχοποιίας  ,  φέρουσας  ,  νομίζεις  οτι είναι  απλή  λύση  ;;.  Η χημική  αντίδραση  δουλεύει  πια  και  σε  λίγο  θα εμφανιστούν  και  σε  άλλα  σημεία  αποφλοιώσεις  και  αποσαθρώσεις   σκυροδέματος . Πρέπει  να  απομονωθεί  η  μόλυνση  ,    να  κάνουν  εργαστηριακούς  ελέγχους  αρχικά .  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.