Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ Ν 4178


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, έχει κάνει κάποιος τη διαδικασία ώστε να επιστραφεί το πρόστιμο σε εξοφλημένη δήλωση τακτοποίησης του Ν 4178/2013; Το ΤΕΕ μου έχει στείλει τις επισυναπτόμενες οδηγίες αλλά δεν καταλαβαίνω πως θα κάνω την επικαιροποίηση των στοιχείων ώστε να προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο... Γνωρίζει κάποιος ώστε να με κατευθύνει;

epistrofi-guide2 (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

@a.petroulaki

Δεν έχω αιτηθεί επιστροφή προστίμου, αλλά η επικαιροποίηση γίνεται με την επανυποβολή της δήλωσης και τον υπολογισμό του προστίμου -αν έχουμε αλλάξει κάτι.
Είναι διαθέσιμη η επιλογή «Έλεγχος δήλωσης για επιστροφή προστίμου»;
Δηλαδή, μπορείς να την επιλέξεις;

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Liberal said:

@a.petroulaki

Δεν έχω αιτηθεί επιστροφή προστίμου, αλλά η επικαιροποίηση γίνεται με την επανυποβολή της δήλωσης και τον υπολογισμό του προστίμου -αν έχουμε αλλάξει κάτι.
Είναι διαθέσιμη η επιλογή «Έλεγχος δήλωσης για επιστροφή προστίμου»;
Δηλαδή, μπορείς να την επιλέξεις;

Σε παλιότερη επικοινωνία με ΤΕΕ μου είχαν πει να μηδενίσω τα τετραγωνικά (πλέον δεν προέκυπτε κάποια αυθαιρεσία) και στη δήλωση τώρα φαίνεται ότι το πρόστιμο είναι μηδέν, ότι έχει πληρωθεί ένα ποσό αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο αίτημα ''Έλεγχος δήλωσης για επιστροφή προστίμου'' ούτε κάπου εμφανίζεται αρνητικό χρηματικό ποσό για να πω ότι είναι πιστωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστωτικό υπόλοιπο προκύπτει (χωρίς να φαίνεται αρνητικό ποσό) επειδή οι πληρωμές ξεπερνούν το πρόστιμο.
Αν φαίνονται οι πληρωμές, τότε το πρόβλημα δεν είναι στο πιστωτικό υπόλοιπο.
Πρέπει να πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις της ενότητας Α.
Σε περίπτωση που τις έχεις ελέγξει, πάτησε ξανά τον υπολογισμό προστίμου μήπως θεωρεί το σύστημα ότι χρειάζεται επικαιροποίηση της δήλωσης.

Edited by Liberal
Link to comment
Share on other sites

οπότε στις πληρωμές είμαι εντάξει, έχω ανεβάσει όλα τα έγγραφα, στο σύστημα φαίνεται ότι το πρόστιμο είναι μικρότερο από τα πληρωμένα αλλά δε μου βγάζει το συγκεκριμένο αίτημα... 

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα «Αιτήματα» επιλέγεις το σύμβολο +.
Στο αναδυόμενο παράθυρο υπάρχει η επιλογή «τύπος αιτήματος».
Αν εκεί δεν εμφανίζεται ο «Έλεγχος δήλωσης για επιστροφή προστίμου» (και έχεις κάνει όλα τα προαναφερόμενα), να στείλεις e-mail ή να τηλεφωνήσεις στην υποστήριξη του συστήματος αυθαιρέτων.
Σου υπενθυμίζω να πατήσεις το κουμπί της ανανέωσης για να γίνει η επικαιροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.