Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καθαρό εισόδημα μηχανικών


Καθαρό εισόδημα μηχανικών  

673 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Καθαρό εισόδημα μηχανικών

    • 0 - 10.000 E
      208
    • 10.000 - 20.000 Ε
      223
    • 20.000 - 30.000 Ε
      131
    • 30.000 - 45.000 Ε
      55
    • 45.000 + Ε
      55


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για να κανουμε ενα μινι γκαλοπ να δουμε τι παιζει στην αγορα..;)

 

πειτε ειδικοτητα, με τι ασχολειστε κυριως εργασιακα,ωραριο εργασιας,μισθωτος η ελ.επαγγελματιας και ποσα χρηματα κερδιζεται καθαρα ανα μηνα ή ανα ετος

;)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

μόλις ψήφισα κ εγώ, πάντως νομίζω ότι η κατάσταση θα βελτιωθεί αν κ προς το παρόν δεν έχω παράπονο, παρά μόνο ότι όσο αυξάνει η δουλειά λιγοστεύει επικίνδυνα ο ελεύθερος χρόνος μου χωρίς παράλληλα να αυξάνονται αντίστοιχα οι οικονομικές μου απολαβές.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε πληροφορηθεί για την κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης που περιλαμβάνεται στον επόμενο προϋπολογισμό?

Αυτό σημαίνει ότι τα καθαρά έσοδα θα θεωρούνται ως τα συνολικά δηλωθέντα έσοδα και όχι ως το 40% ή 22% αυτών(αναλόγως την μελέτη).

 

Είναι έτσι? Και αν ναι , έχετε συνειδητοποιήσει τι θα σημαίνει αυτό? Θα βάλουμε το κράτος συνέταιρο! Μισα-μισά!

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Χρίστο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Όταν λέμε αυτοτελής φορολόγηση δεν μιλάμε για τη φορολόγηση των μηχανικών. Μιλάμε για τα τμήμτα των εισοδημάτων κάποιων επεγγελματικών ομάδων που είτε φορολοούνται με διαφορετικό τρόπο (γιαυτό αναφέρονται ως αυτοτελώς φορολογούμενα) από τα υπόλοιπα εισοδήματα τους. Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι τα επίδοματα των εφοριακών, τελωνειακών, βουλευτών, δικαστικών και άλλα.

Αυτό που θα μας αφορά είναι αν αποφασιστεί η κατάργηση του εξωλογιστικού τρόπου φορολόγησης, ή αλλιώς του τεκμαρτού τρόπου φορολόγησης.

Γιαυτό προσωπικά θεωρώ ότι δε θα γίνει αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού του κέρδους μας ΑΛΛΑ με την καταγραφή των περιουσιακών μας στοιχείων όπως θα γίνει με τις καινούργιες φορολογικές δηλώσεις θα έρχεται η εφορία και θα μας λέει: "εσύ δηλώνεις χ κέρδη αλλά η περιουσία σου αντιστοιχεί σε κάποιον με ψ κέρδη, άρα πλήρωσε επιπλέον φόρο".

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτσι? Και αν ναι , έχετε συνειδητοποιήσει τι θα σημαίνει αυτό? Θα βάλουμε το κράτος συνέταιρο! Μισα-μισά!

Και τότε θα λέμε: ΧΧΧΧΧ€+19%ΦΠΑ+Χ% για το συνέταιρο!!!

Ένας φίλος μου έτσι τα υπολογίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπράβο 35+33 πάνω απο 30,000 σε ποια χώρα ρε παιδία μήπως είστε του εξωτερικού??γιατί εμείς του εσωτερικού ακόμα επιδοτήσεις κυνηγάμε(γι αυτό και πολύ έχουν από 0-20,000 είναι τα επιδοτούμενα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαχαχαχα... Από Κύπρο ρε φίλε. Που η οικονομική κρίση θα κτυπήσει 5 χρόνια μετά από την δική σας. :P

Αλλά στο τέλος όπως φαίνεται όλοι θα τραβάμε τα μαλλιά μας ΟΜΑΔΙΚΑ και ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.