Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία μεταπώλησης λογισμικού


KidPadel

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ποια είναι η ασφαλής διαδικασία που ακολουθείται για μεταπώληση λογισμικού; 

Στην περίπτωση του Fespa γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιος περιορισμός/απογόρευση μεταπώλησης;

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η σύμβαση που υπέγραψες με την εταιρία όταν αγόρασες το λογ/κό τι γράφει σχετικά με περίπτωση μεταπώλησης; Δες εκεί πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην οικονομική προσφορά που παρέλαβα από τον υπεύθυνο πωλήσεων όπου περιγράφονται τα προϊόντα και οι υπηρεσίες που αγόρασα δεν αναφέρεται πουθενά αν επιτρέπεται ή όχι η μεταπώληση. Άρα επιτρέπεται; 

Με ποιον τρόπο γίνεται μια ομαλή συναλλαγή μεταξύ των δύο; Είναι ένα σημαντικό ποσό, πως ο αγοραστής εξασφαλίζει ότι του ανήκει πια;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, είσαι σε φάση να αγοράσεις το λογ/κό και ρωτάς τι θα γίνει αν θες να το πουλήσεις εκ νέου; Ή το έχεις αγοράσει παλιότερα; Σε κάθε περίπτωση λογικά θα υπάρχουν αναλυτικοί όροι σύμβασης, καλύτερα πάρε ένα τηλ. την εταιρία να σου πει τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κόβεις τιμολόγιο, ο αγοραστής είναι καλυμμένος.

Σε περίπτωση όμως που υπάρχει κάποιος ειδικός όρος, ή είσαι μέσα σε πρόγραμμα δωρεάν αναβαθμίσεων ή υποστήριξης, θα πρέπει να ρωτήσεις την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, akis73 said:

Για να καταλάβω, είσαι σε φάση να αγοράσεις το λογ/κό και ρωτάς τι θα γίνει αν θες να το πουλήσεις εκ νέου; Ή το έχεις αγοράσει παλιότερα; Σε κάθε περίπτωση λογικά θα υπάρχουν αναλυτικοί όροι σύμβασης, καλύτερα πάρε ένα τηλ. την εταιρία να σου πει τι ισχύει.

Έχω ήδη το λογισμικό και έχει περάσει η περίοδος δωρεάν αναβαθμίσεων κλπ. 

Μια σκέψη κάνω ίσως το μεταπωλήσω και θέλω να καταλάβω την διαδικασία που ακολουθείται για να γνωρίζω. 

Κόβω τιμολόγιο στον αγοραστή και μετά πως γίνεται η πληρωμή για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις; Κατόπιν συνεννόησης τηλεφωνικώς; 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν σε προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχεις πλέον δωρέαν αναβάθμιση, τότε ρώτα την εταιρία γιατί οι καιροί ήταν και είναι δύσκολοι και σαφώς και θα κάνει κάποια έκπτωση αν θες να αναβαθμίσεις. Από την άλλη αν δεν είναι αυτός ο λόγος που θες να το πουλήσεις σε τρίτο, τότε προφανώς και θα πρέπει να "τσεκάρεις" κάθε πιθανό αγοραστή. Για το τι είδος παραστατικού πρέπει να κοπεί και πως καλύτερα ρώτα τον φοροτεχνικό σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η Logismiki είναι περίεργη σε αυτό το κομμάτι.

Δεν υπήρχε καν συμφωνητικό ή Όροι Αγοράς και χρήσης.

Υπάρχει όμως νομοθετικό πλαίσιο που σε καλύπτει να πωλήσεις, κάποιος συνάδελφος κάποια στιγμή είχε κάνει παραπομπή αλλά δεν θυμάμαι που.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ξεμείνει με το FESPA γιατί μου έδωσε το κλειδί του, φίλος κολλητός συμφοιτητής, που το αγόρασε με ΕΣΠΑ, αλλά μετά έμεινε στη ρίμα, δεν το χρησιμοποίησε ποτέ. Άλλωστε όλες τις στατικές με φροντιστήρια κ αντιγραφή από μένα τις πέρασε! Μάλιστα σε μια έγραψε κ καλύτερα από μενα! Μου το έδωσε λοιπόν με τον όρο να του κάνω τις μελέτες του δωρεάν. Καθόλου κακό ντιλ.

Τέσπα, έκτοτε έχω δώσει άλλα τόσα σε αναβαθμίσεις και πληρώνω και κάθε χρόνο τη συνδρομή για την υποστήριξη με τιμολόγιο κανονικά σε μένα.
Απλά το κλειδί είναι σε δύο ονόματα και πρέπει που και που να τους θυμίζω ποιος από τους δύο είμαι. Θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με τη μεταβίβαση, καλού κακού όμως ρώτα τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.