Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία μεταπώλησης λογισμικού


KidPadel

Recommended Posts

@ilias~Αναφέρεσαι (μάλλον) στο θέμα "Πρόγραμμα στατικών υπολογισμών" και συγκεκριμένα στην τρίτη σελίδα του, όπου αφενός παρατίθενται εδάφια του νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας και αφετέρου δίδεται σύνδεσμος απόφασης του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου.

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι χρήστης του Ραφ, το θεωρώ εξαιρετικο. Όπως κ όλοι όσοι ξέρω οι στατικοί. Μιλάμε για ελληνικό λογισμικο σε ελληνική τιμή. Όσο για την εξέλιξη, βγάζουν 4-5 εκδόσεις το χρόνο, που να ήταν κ γρήγορη ,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι στο θέμα, μήπως έχει κάποιος μια πιο πρόσφατη εμπειρία/ενημέρωση σχετικά με την μεταπώληση λογισμικού FESPA; 

Η εταιρία από την μεριά της δεν θα μου απαντήσει αρνητικά για τους προφανείς λόγους; Ή ενδεχομένως να δεχθούν ίσως κάποιος νέος χρήστης πληρώσει τα έξοδα αναβάθμησης/συντήρησης;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, KidPadel said:

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι στο θέμα, μήπως έχει κάποιος μια πιο πρόσφατη εμπειρία/ενημέρωση σχετικά με την μεταπώληση λογισμικού FESPA; 

Ειδικά με το FESPΑ όχι. Γενικά όμως, με βάση τις αποφάσεις των ευρωπαϊκών δικαστηρίων σχετικά με τη νομιμότητα της διαδικασίας (μετα)πώλησης λογισμικού, ναι (εδώ και εδώ σχετικά άρθρα).

Είναι και άλλες δύο αποφάσεις που είχα βρει παλαιότερα (μία του 2014 και μία του 2016, αν δεν κάνω λάθος), αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τις εντοπίσω.

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, KidPadel said:

@JohnnyHoliday Πιστέυετε ότι αξίζει να επικοινωνήσω με την εταιρία;

Θα έλεγα πως όχι, αφού θα σας μεταφέρουν τη δική τους άποψη/εκδοχή. Το βασικό ερώτημα είναι εάν κρίνεται - από πλευράς Νόμου - νόμιμη η διαδικασία αυτή. Εξ όσων φαίνεται λοιπόν, ναι είναι.

Εφόσον έχουν αντίρρηση (εάν έχουν), τότε αυτοί θα πρέπει να προσφύγουν στα δικαστήρια.

Μια αντίστοιχη ιστορία (όχι ακριβώς ίδια, παρόμοια όμως), πήγαν να μου δημιουργήσουν πριν 5-6 χρόνια από μία άλλη εταιρεία, η οποία τότε (αλλά και σήμερα) εκπροσωπούσε τα προϊόντα της CSI. Το λύσαμε όμως, άμεσα το θέμα.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Κάτι τελευταίο, για να νιώθει ο αγοραστής πιο σίγουρος και να γίνει νόμιμα η πώληση, θα πρέπει να εκδώσω τιμολόγιο σωστά; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.