Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κανονισμοί για τέντες


Recommended Posts

Υγεία και χαρά σε όλους.

Είμαι ιδιοκτήτης ενός ισογείου διαμερίσματος και στο οποίο έχω τοποθετημένη εδώ και 15 χρόνια μια τέντα.

Αυτές τις μέρες δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη μιας αποθήκης που είναι στο πίσω μέρος της πολυκατοικίας.

Ο ιδιοκτήτης της αποθήκης μου έστειλε ένα εξώδικο καθώς και σε άλλους 2 ιδιοκτήτες που απαιτεί " να προβείτε στην καθαίρεση της τέντας κατά το μέρος που εξέχει του εξώστη σας στη βεράντα του ΙΣ-1 Διαμερίσματος σας.

Όταν είχα κάνει την εγκατάσταση της τέντας και γνωρίζοντας ότι περνούν φορτηγάκια από μόνος μου είχα ζητήσει από τους τεχνίτες να κόψουν τις βάσεις που είχαν φέρει για να μην παρεμποδίζεται η κίνηση των οχημάτων.

Ουδέποτε σε αυτά τα 15 χρόνια είτε ο ιδιοκτήτης είτε οι εκάστοτε ενοικιαστές παραπονέθηκαν για την τέντα και τώρα ξαφνικά

επειδή  προφανώς ο νέος ενοικιαστής της αποθήκης έχει κάποιο μεγαλύτερο φορτηγό από τους προηγούμενους ενοικιαστές

με απειλεί με αγωγές για διαφυγόντα κέρδη, μείωση της αξίας του ακίνητου του κτλ.

Κινούμενος μέσα σε πνεύμα συνεργασίας δεν έχω πρόβλημα να κάνω αυτό που ζητάει αλλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανονισμός

που να ορίζει πόσο μπορεί να εξέχει η τέντα από το μπαλκόνι και αυτό καθαρά για λόγους προστασίας της δικιάς μου περιουσίας.

Δηλαδή αν τραβήξω την τέντα  μέσα τόσο όσο λέει σε περίπτωση βροχής όλα τα νερά από την τέντα θα πηγαίνουν απευθείας στο μπαλκόνι μου.

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

1.jpg

 

Edited by Giannis_Sp
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για εσάς, ο "ιδιοκτήτης της αποθήκης" έχει δίκιο σε αυτό που σας ζητάει. Έχετε υποχρέωση να "μαζέψετε" την τέντα σας έως το όριο του μπαλκονιού σας...

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.