Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΚΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ


Civil Gangster

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μόλις κληρώθηκα στον πρώτο μου έλεγχο και ήθελα να ρωτήσω καποιες διευκρινισεις αν καποιος γνωρίζει.

1. Πως μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία της οικοδομικής άδειας ώστε να τα δω πριν πάω στην οικοδομή

2. Πόσο χρόνο έχω να πάω στην οικοδομή από τη στιγμή που αποδεχτώ την κλήρωση?

3. Μετά την αυτοψία μου στην οικοδομή πόσο χρόνο έχω να ολοκληρώσω τη διαδικασία?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club

1. Απο το την αρχική καρτέλα που είναι όλοι οι έλεγχοι (εσύ έχεις προς το παρόν μια γραμμή μόνο), κλικάρεις πάνω στη γραμμή και πατάς αριστερά απο το εικονίδιο του pdf το κουμπί "προβολή λεπτομερειών" εκεί σου ανοίγει καρτέλα με όλα τα έγγραφα της πράξης.

2. Αναγράφεται στο αριστερό μέρος της καρτέλας που σου ανοίγει (βλ. βήμα 1).

3. Το πολύ 48 ώρες αν έχει παραβάσεις, 24 ώρες αν είναι εντάξει. Αυτή η προθεσμία συνήθως καταπατάται για διάφορους λόγους, αλλά εσύ μην το κάνεις απο τώρα.

 

Μεγάλη προσοχή στον έλεγχο. Οι ανοχές είναι συγκεκριμένες.  Αν είναι αρχικός έλεγχος τα πράγματα είναι απλούστερα.

 

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2021 at 5:05 ΜΜ, trellovoskos said:

Welcome to the club

1. Απο το την αρχική καρτέλα που είναι όλοι οι έλεγχοι (εσύ έχεις προς το παρόν μια γραμμή μόνο), κλικάρεις πάνω στη γραμμή και πατάς αριστερά απο το εικονίδιο του pdf το κουμπί "προβολή λεπτομερειών" εκεί σου ανοίγει καρτέλα με όλα τα έγγραφα της πράξης.

2. Αναγράφεται στο αριστερό μέρος της καρτέλας που σου ανοίγει (βλ. βήμα 1).

3. Το πολύ 48 ώρες αν έχει παραβάσεις, 24 ώρες αν είναι εντάξει. Αυτή η προθεσμία συνήθως καταπατάται για διάφορους λόγους, αλλά εσύ μην το κάνεις απο τώρα.

 

Μεγάλη προσοχή στον έλεγχο. Οι ανοχές είναι συγκεκριμένες.  Αν είναι αρχικός έλεγχος τα πράγματα είναι απλούστερα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Λυτός και περιεκτικός.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν γνωρίζεις.

Στο αριστερό μέρος της καρτέλας μου λέει την καταληκτική ημ/νια ελέγχου όπως είπες αλλά πάνω από αυτή μου λέει εκτιμώμενη ημ/νια ολοκλήρωσης έργου.

Αυτό που αναφέρεται?

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να κάνεις την αυτοψία όχι πριν την εκτιμώμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης. Συνήθως βέβαια ο επιβλέπων σου τηλεφωνεί και σου ζητάει να την κάνεις το νωρίτερο δυνατόν γιατί θέλει να σκυροδετήσει κλπ κλπ.  Δεν είναι πρόβλημα να την κάνεις νωρίτερα, αρκεί να έχεις την ευχέρια.

Σε κάθε περίπτωση, έχεις δικαίωμα να κάνεις την αυτοψία οποτεδήποτε θέλεις (σε συνεννόηση πάντα με τον επιβλέποντα) αλλά έως την καταληκτική ημερομηνία.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.