Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη στέγης


Recommended Posts

  • 6 months later...

α!!! συγνώμη δεν είδα το ΜΗ

 

χμ το θέμα είναι καταρχάς αυτό που σχεδιάζεις να είναι υλοποιήσιμο (δηλ τεχνικά εφικτό)

 

έχεις μια κάτοψη να μας πεις τι σκέφτεσαι και ποιός ο λόγος της επιλογής σου

 

θεωρητικά οι μη ισοκλινείς στέγες είναι απειρες, οπότε δεν υπάρχει κανόνας

το θέμα είναι να είναι εφικτή η κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Άπειρες οι λύσεις της χάραξης όταν η στέγη δεν είναι ισοκλινής... Είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού και προσωπικού γούστου!

 

Αν τώρα εννοείς καθαρά για το σχεδιαστικό μέρος, εφόσον ξεκινάς ορίζοντας τις κλίσεις, θα πρέπει πάλι να βρεις την γωνία των μαχιάδων (τώρα δεν είναι η διχοτόμος) και μετά στην τομή των μαχιάδων βάζεις τον κορφιά.

Φυσικά μπορείς να σχεδιάσεις και μία τυχαία κάτοψη και μετά από αυτή να βρεις τις κλίσεις...

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω..!θα προσπαθησω ν ανεβασω κατι τωρα

 

@ alexis pap

 

ναι το εχω καταλαβει αυτο και εχεισ δικιο.αλλα ημουν λιγο συντομοσ πριν και δεν ολοκληρωσα το συλλογισμο μου.

 

εστω οτι εχει προκυψει μια στεγη τετραριχτη ισοκλινησ με τη μεθοδο των διχοτομων.και εμεισ τη θελουμε τριριχτη.

 

σε ενα ορθογωνιο καταλαβαινω πωσ γινεται.σε ενα παραγωνο κτιριο ομωσ?δηλαδη αν σ ενα παραγωνο κτιριο μου βγαινει μια τετραριχτη ισοκλινησ μπορει γεωμετρικα να σταθει με καποια περαιτερω μεθοδολογια μια τριιριχτη στεγη ισοκλινησ η μη?

 

παραθετω ενα σχεδιο. υπαρχει το περιγραμμα τησ στεγησ και η μεθοδοσ των διχοτομων που ο ψηλοτεροσ κορφιασ δεν προκυπτει οριζοντιοσ.ο ιδιοκτητησ τη θελει τριριχτη,αργοτερα επειδη δεν το εχω θα παραθεσω την προθεση του η οποια ομωσ γεωμετρικα δεν ειναι εφικτη κατ εμενα.

 

ευχαριστω για το ενδιαφερον

5.zip

Link to comment
Share on other sites

Η χάραξη είναι γεωμετρικά σωστή. Όμως θα έλεγα ότι το σπάσιμο στην δεξιά πλευρά είναι (τεχνικά) σωστό να εξομαλυνθεί, ενώ οι δυο ελαφρές γωνίες που σχηματίζονται στις δύο πλευρές (δεξιά πλευρά και κάτω πλευρά) θα μπορούσαν να μετατραπούν σε μικρές καμπύλες για κατασκευαστική ευκολία και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. Ο κορφιάς θα μπορούσε να κατασκευαστεί οριζόντιος χωρίς αυτό να είναι τεχνικό λάθος (οι παρακείμενες πλευρές θα μετατραπούν σε στρεβλές επιφάνειες αλλά η διαφορά είναι αμελητέα και δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα, ούτε στην κατασκευή, ούτε στην "αισθητική").

Κατά τα λοιπά η λύση σου είναι πολύ καλή. Γιατί δεν σου αρέσει; Γιατί θες να την μετατρέψεις σε τρίριχτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.